Autor: Beta Beta
nedelja 06.07.2014.
17:03
Izvor: Beta

Vozač Mercedesa, Britanac Luis Hamilton, pobedio je danas u trci Formule 1, pred svojim navijačima, na stazi Silverston.

Hamilton je pred domaćom publikom do pete ovosezonske pobede došao za dva sata, 26 minuta, 52 sekunde i 94 desetinke.

On je na četiri boda smanjio zaostatak u generalnom plasmanu za prvoplasiranim klupskim kolegom Nikom Rozbergom. Rozberg nije završio trku zbog kvara menjača.

Drugo mesto zauzeo je vozač Vilijamsa Valteri Botas sa zaostatkom od 30,135 sekunde, a treći kroz cilj prošao je vozač Red Bula Danijel Rikardo sa 46,495 sekundi zaostatka.

Trka je prekinuta na jedan sat zbog udesa vozača Ferarija, Kimija Raikonena, u prvom krugu.

Četvrto mesto zauzeo je vozač Meklarena Dženson Baton, peti je bio četvorostruki uzastopni šampion Sebastijan Fetel iz Red Bula, a šesti Fernando Alonso iz Ferarija.

Bodove na Silverstonu osvojili su još Kevin Magnusen iz Meklarena, Niko Hilkenberg iz Fors Indije i vozači ekipe Toro Roso Danil Kvjat i Žan Erik Vernj.

Rozberg je dobro startovao sa pol pozicije i zadržao prvo mesto, ali je ubrzo trka prekinuta zbog velikog sudara.

Raikonen je izgubio kontrolu nad bolidom, udario je u zaštitni zid nakon čega mu se rasturio bolid. On se nekoliko puta okrenuo i vratio na stazu, vozač Keterama Kamui Kobajaši je izbegao kontakt, ali to nije uspelo Felipeu Masi iz Vilijamsa, pa je Brazilac tako završio svoj 200. nastup u Formuli jedan.

Na stazu je prvo izašlo sudijsko, bezbednosno vozilo ali je trka prekinuta kako bi se popravila zaštitna ograda i očistila staza. Raikonen je uz pomoć redara izašao iz bolida i odveden je u medicinski centar, a kako je saopštio Ferari, Finac nije teže povredjen.

Posle jednog sata zastoja, trka je nastavljena, a na čelu je bio "sejfti kar" koji je stazu napustio vozio posle jednog kruga. Rozberg je poveo ispred Batona, Magnusena, Luisa Hamiltona i Fetela.

U tim trenucima odlično je vozio Hamilton i već u četvrtom krugu izbio na drugo mesto, iza Rozberga. Britanac je iz kruga u krug smanjivao zaostatak, a u 19. krugu je preuzeo vodjstvo kada je Rozberg otišao u boks. U međuvremenu Botas je pretekao Batona za treće mesto.

Hamilton je u 24. krugu otišao u boks i vođstvo je vratio Rozberg, ali sve do 29. kruga kada je zbog problema sa menjačem završio trku. Navijači na Silverstonu su bučno pozdravili neuspeh Rozberga, koji je u prvih osam trka svaki put bio na podijumu.

Hamilton je tada imao nešto više od 41 sekunde prednosti u odnosu na Botasa, Rikardo je bio treći, a Baton četvrti. U završnici trke za peto mesto borili su se Fetel i Alonso, ali je uspešniji bio četvorostuki uzastopni svetski šampion.

Hamilton je pred kraj trke usporio i lagano prošao kroz cilj proslavivši svoju 27. pobedu u karijeri, a drugu na stazi Silverston.

On je postao prvi Britanac od 1955. godine i Stirlinga Mosa koji je u Mercedesu pobedio u trci za Veliku nagradu Velike Britanije.

Ipak, Rozberg je i dalje vodeći u generalnom plasmanu sa 165 bodova, četiri više od Hamiltona.

Naredna trka vozi se 20. jula u Hokenhajmu za Veliku nagradu Nemačke.