''Partizanove bebe'' kvare slavlje 150-godišnjaku
Ostrvski klub je bio na vrhuncu kada je Partizan tek osnovan.

Povezane vesti
U Humskoj se još prepričava spektakl od prošlog četvrtka protiv ukrajinske Oleksandrije, krcate tribine, ubedljiva pobeda Partizana od 4:0 i lepršava igra Blagojevićevog tima, a već ovog četvrtka (21.00) sledi još zanimljiviji dvoboj koji će nesumnjivo ponovo doprineti izvanrednoj poseti na Partizanovom stadionu.
Crno-belima u goste dolazi škotski Hibernijan koji je u okviru drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope pružio sjajan otpor favorizovanom Mitjilandu iz Danske, ali je pred svojim navijačima eliminisan posle produžetaka, pa takmičenje nastavlja u trećem kolu kvalifikacija za Ligu konferencija.
Hibernijan je klub duge tradicije, osnovan pre 150 godina, a ono što je posebno zanimljivo je da je 150. rođendan proslavio veče uoči duela sa Partizanom, prigodnim svečanostima u Edinburgu. Imajući to u vidu, jasno je da se od škotskog kluba u četvrtak očekuje dobar rezultat, kako bi se rođendansko slavlje upotpunilo, ali tu su ''Partizanove bebe'' da im te planove pokvare.
Konkretno, Hibernijan je 150 godina postojanja kluba obeležio izložbom u trening centru u Edinburgu, a kasnije i svečanom večerom za 300 zvanica na svom stadionu ''Ister Roud''. Tom prilikom će se prodavati prva biografija osnivača kluba, katoličkog sveštenika, oca Edvarda Hanana, koji se iz siromaštva u ruralnoj Irskoj izdigao i postao jedna od najuticajnijih ličnosti Edinburga u 19. veku. Priča o osnivanju Hibsa je veoma slična Seltikovoj u Glazgovu ili priči Dandi junajteda u Dandiju, jer je osnivanje kluba bilo usko povezano sa irskim imigrantima u gradu. Klub je nastao u siromašnom delu grada, Kaugejtu, koji je u to vreme bio gusto naseljen irskim imigrantima izbeglim iz Irske tokom 1840-ih. I ime kluba je povezano sa Irkom, jer je ''Hibernija'' je latinska reč za Irsku, a i boja dresa kluba je zelena od njegovog osnivanja.
Tih 150 godina traje i rivalstvo Hibernijana i godinu dana starijeg Hartsa, velikih gradskih rivala iz Edinburga. Harts tradicionalno podržava veći deo srednje klase Edinburga i generalno se smatraju ''više britanskim'' od svojih komšija i najvećih rivala. Njihov prvi susret dogodio se na katolički Božić 1875. godine, ali na prvi zvanični ligaški duel ova dva kluba čekalo se narednih 20 godina, sve do 1895. kada je Harts slavio sa 1:0. U međuvremenu su odigrali još nekoliko prijateljskih i kup utakmica.
Svoju prvu titulu prvaka Škotske fudbaleri Hibernijana osvojili su 1903. godine, a zlatno doba Hibsa, bar kada su trofeji u pitanju, trajalo je nekoliko godina po završetku Drugog svetskog rata, u vreme kada je Partizan tek osnovan. U periodu od 1948. do 1952. godine osvojili su još tri od ukupno četiri svoje titule, a na petu čekaju, evo, već 73 godine. U konkurenciji Seltika i Rendžersa to još uvek deluje kao ''nemoguća misija''.
Bez obzira na tako dug post, Hibernijan ima veliku bazu navijača, a to se najbolje moglo videti u maju 2016. godine, kada je ovaj klub iz Edinburga kao drugoligaš osvojio trofej Kupa Škotske, pobedom u finalu na Hempden Parku nad Rendžersom rezultatom 3:2. Impresivne scene viđene su sledećeg dana, kada je oko 150.000 ljudi izašlo na ulice Edinburga tokom pobedničke parade Hibernijana, a igrači su iz autobusa sa otvorenim krovom pozdravljali okupljene navijače.
Alan Stabs je predvodio tu ekipu Hibernijana, koja je do trijumfa stigla uz dva gola Entonija Stouksa, a onda i Dejvida Greja u 92. minutu. Stabs je kasnije otišao u Roteram, a zamenio ga je Nil Lenon, koji je vratio klub u najviši rang i vratio evropski fudbal na Ister Roud. Zanimljivo, junak pomenutog trijumfa u finalu Dejvid Grej je sada trener Hibernijana i vodiće ovu ekipu u dvomeču protiv Partizana.
Grej je mlad trener, ima 37 godina, a u Hibernijanu je najpre proveo sedam godina kao igrač, od 2014. do 2021, da bi zatim započeo trenersku karijeru i od prošlog leta je u ulozi glavnog trenera ekipe. Za sada mu odlično ide, prošlu sezonu je njeov tim zavbršio na trećem mestu na taeli, iza Seltika i Rendžersa, a posle bolne eliminacije od Mitjilanda prošlog četvrtka je otkrio da ''jako mrzi da gubi''.
''Imam pomešana osećanja. Mrzim da gubim više nego bilo ko na svetu i nikada neću prihvatiti poraze u fudbalu. Ipak, ne mogu da tražim više od igrača od onoga što su mi pružili tokom 210 minuta igre protiv ekipe koja je prošle sezone igrala Ligu šampiona. Ponosan sam na njihov trud, organizovanost i hrabrost koju su pokazali'', poručio je Grej.
Da odlično radi sa ovim timom, Grej je potvrdio i prošlog vikenda kada je Hibernijan kao gost rutinski savladao ekipu Dandija sa 2:1 i pokazao da je uspešno preboleo poraz od Mitjilanda, kao i da je spreman za ''vruće'' gostovanje u Humskoj.
Ono što ih dodatno hrabri uoči duela sa Partizanom jeste i to što je oba gola protiv Dandija postigao Kiron Bouvi, 22-godišnji reprezentativac Škotske, kome su to prvi golovi u sezoni, pa će sa mnogo više samopouzdanja doputovati u Beograd. Pažnju privlači još jedan napadač, omaleni Togoanac Tibo Klidje, koji je ovog leta doveden iz Lucerna za 1.15 miliona evra, a na ''Transfermarktu'' se njegova vrednost procenjuje čak na četiri miliona. On je još uvek u periodu adaptacije na novu sredinu, ali se očekuje da uskoro golgeterski ''eksplodira''. Prošle sezome je u Lucernu na 39 mečeva postigao 12 golova, uz tri asistencije, ali se nadamo da u dvomeču sa Partizanom neće demonstrirati te svoje kvalitete.
Naravno, ima i Partizan čime da se pohvali, iako su crno-beli još uvek pritisnuti finansijskim problemima. U upravi Partizana su odlučili da u novu sezonu uđu sa značajno podmlađenim timom, ''deca Partizana'' su dobila priliku na velikoj sceni i pod vođstvom trenera Srđana Blgojevića izgledaju sve bolje i samouverenije na terenu kako sezona odmiče.
Revanš protiv Oleksandrije je bio impresivan, i pored propusta u odbrani koje ukrajinski tim nije uspeo da kazni. Na drugoj strani, briljirao je tandem Nemanja Trifunović – Jovan Milošević. Njih dvojica su sjajno sarađivali, Trifunović u ulozi asistenta, a Jovan Milošević je već do kraja prvog poluvremena upisao het-trik, pa i za njega važi isto što i za Bouvija, po pitanju samopouzdanja.
Ovaj mladi tim Partizana iz meča u meč pokazuje veliku želju, energiju, agresivnost, a tako je bilo i u nedelju protiv kragujevačkog Radničkog, kada su crno-beli posle preokreta slavili sa 2:1, golom Aranđela Stojkovića u samom finišu meča. Treba reći da su fudbaleri Partizana tokom ove utakmice stvorili veliki broj prilika, ali je maestralan na golu Radničkog bio Vladimir Stojković koji i pored čudesnih odbrana nije uspeo da spreči poraz Kragujevčana u duelu sa njegovim nekadašnjim klubom.
Iskusni Aranđel Stojković je i protiv Oleksandrije obavio odličan posao, zamenivši povređenog Marija Jurčevića na poziciji levog beka, ali je u drugom poluvremenu nepotrebno dobio crveni karton, pa u četvrtak neće biti na raspolaganju treneru Blagojeviću. Ukoliko Jurčević ne bude spreman za duel sa Hibernijanom, šef struke Partizana bi mogao da ima veliki problem kome da ukaže poverenje uz levu aut-liniju.
U tom slučaju bi verovatno Đurđević sa štoperske bio prekomandovan na bekovsku poziciju, ali bi se onda otvorilo pitanje ko bi činio štoperski par. I tu je bilo problema sa povredama, jer Milovanović i Vasiljević prošlog četvrtka nisu bili u konkurenciji za sastav i kod njih postoji znak pitanja kada će se vratiti na teren. Dobra vest je da se Stefan Milić oporavio, ali crnogorski štoper još nije odigrao nijedan meč od početka sezone, pa bi možda bio i veliki rizik da svoju premijeru posle povrede ima u ovako važnoj utakmici.
Dakle, mnogo je dilema u odbrani i biće veoma važno da trener Blagojević tu napravi dobar izbor, kako se ne bi ponavljale situacije iz meča sa Oleksandrijom, da protivnik ulazi u velike šanse posle kikseva defanzivaca Partizana i izgubljenih lopti na svojoj polovini. Srećom, golmani Milošević i Krunić su u tom dvomeču sjajno obavili svoj posao, pa je Partizanova mreža ostala netaknuta.
0 Komentara