Jago se pretvorio u Tea, ali nije vredelo - Drama Žalgirisu, pričaće se o sudijama!

petak 09.02.2024.
22:09

Brazilac od junaka do tragičara, ali su i sudije ''umešale prste''.

STARSPORT photo Belgrade Serbia

Veoma zanimljivu i rezultatski neizvesnu utakmicu odigrale su večeras ekipe Crvene zvezde i Žalgirisa u beogradskoj ''Štark areni'', u okviru 26. kola Evrolige.

Posle velike borbe, pobedu je odnela ekipa Žalgirisa rezultatom 93:91.

Bio je to duel ekipa koje su pre ovog kola imale po 10 pobeda, a do jedanaeste je stigao litvanski šampion, uz grešku sudija u ključnim trenucima.

Prvo poluvreme, kao uostalom i najveći deo meča, je proteklo u potpuno ravnopravnoj borbi. Od samog početka se videlo da je posle nedavne krize, Luka Mutrović ponovo ''onaj stari'' i da je raspoložen za igru, a uz njega su uvodne minute meča obeležili i Nedović i Jago.

Ipak, i gosti su imali raspoloženog Birutisa, a kako je meč odmicao, šut za tri poena je postajao sve veći adut Trinkijerijevog tima.

Prva četvrtina je završena minimalnim vođstvom Žalgirisa (22:23), a ''rezultatska klackalica'' je obeležila i drugu deonicu u kojoj se u ekipi Crvene zvezde razigrao i Džavonte Smart koji je brzo upisao sedam svojim poena i u par navrata je baš on donosio blagu prednost Zvezdi. Za asistencije je bio zadužen Jago koji je prvo poluvreme završio sa 10 poena i čak devet asistencija, a efikasniji od njega u tom periodu bio je samo Mitrović sa 11 poena.

Ali, uvek su gosti imali spreman odgovor, Kinan Evans je potvrdio da je u odličnoj formi, a tokom drugog kvartala se i Samner sve više isticao.

Na kraju, posle 20 minuta igre rezultat je bio izjednačen, 45:45, što je i realna slika onoga što se dešavalo na terenu.

Luka Mitrović je i drugo poluvreme odlično počeo, Jago je brzo stigao i do dabl-dabl učinka, ali su gosti iz Kaunasa postali još ubojitiji u šutu za tri poena u odnosu na učinak u prvom poluvremenu. Pogađali su Gedraitis, Šmits, Ulanovas, Evans i Žalgiris je ponovo stigao do svoje najveće prednosti od šest poena razlike - 53:59.

Ali, i Zvezda ima svog Litvanca, Rokasa Gedraitisa koji svojim poenima uspeva da anulira prednost rivala, a za novo vođstvo Zvezde pobrinuo se Jago, svojom trojkom za 65:63!

Kao i tokom prvog poluvremena, ekipa Žalgirisa pokazuje veliku psihološku stbilnost, Manek je dodatno podigao samopouzdanje svom timu pogođenom trojkom u trenucima kada je Zvezda bila u naletu i treću četvrtinu je Žalgiris dobio sa tri poena razlike.

Početak četvrte deonice obeležila je bolja igra Zvezde, pre svega u odbrani. Značajan doprinos u tim trenucima je dao i Gilespi, a crveno-beli su uz njegovu veliku energiju napravili seriju 7:0 i poveli sa 72:68.

Prvi put od početka meča se moglo govoriti o krizi u igri Žalgirisa, pa je Andrea Trinkijeri pokušao da tajm-autom zaustavi ovaj najžešći nalet Zvezde od početka meča.

Birutis je poentirao posle tog tajm-auta, na drugoj strani loš napad Zvezde i Evans donosi novo izjednačenje - 72:72. Gilespi je počeo da kvari odličan utisak iz prethodnih par minuta, a to kažnjava Evans novim poenima sa linije penala za 72:75 na semaforu.

Ali, Jago je tu da večeras reši sve Zvezdine probleme. Posle kraćeg predaha, upisao je nove poene i smanjio na 76:77 na pet minuta do kraja, ali na drugoj strani je sjajan Kinan Evans - nova njegova trojka za 76:80.

Nije se dugo čekalo na novi Zvezdin odgovor, najpre Nedović, a onda posle dve odlične odbrane Jago asistira Gedraitisu za ko zna koje po redu izjednačenje - 80:80.

Dimša i Šmits vraćaju prednost gostima, ali ne da im Jago da steknu značajniju prednost. Butkevičijus je imao priliku da na minut do kraja donese pet poena prednosti Žalgirisu, ali je promašio oba slobodna bacanja, što na drugoj strani kažnjava Nedović i smanjuje na 87:88!

Kulminacija drame u ''Štark areni''!

Trinkijeri je zatražio tajm-aut, posle kog Evans solo-prodorom probija Zvezdinu odbranu za 87:90 na semaforu, 30 sekundi do kraja.

Sada je Sferopulos morao da reaguje tajm-autom, a Bolomboj je fauliran u narednom napadu Zvezde posle Gedraitisovog promašaja. Centar crveno-belih pogađa oba bacanja i Zvezda prilazi opet na samo poen zaostatka - 89:90.

Usledio je snažan presing Zvezde, ali Jago je preterao, napravio je nesportski faul nad Ulanovasom, udario ga je u glavu...

Ulanovas sa linije penala pogađa samo jedno bacanje za 89:91. ali Žalgiris je imao i naredni napad. Međutim, onda sporna situacija i odluka sudija koja je razbesnela navijače Crvene zvezde!

Kinan Evans je po svemu sudeći nagazio liniju na polovini terena posle izvođenja lopte, sudije to nisu tako videle i umesto lopte za Zvezdu dosudile su faul nad Dimšom koji je precizan oba puta za 89:93.

Usledio je brz prodor Jaga koji je na deset sekundi do kraja iznudio faul i sa linije penala smanjio na 91:93, što je bio i konašan rezultat, iako je bolomboj uspeo da nakratko prekine napad gostiju.

Jago je na kraju imao 21 poen i 14 asistencija u ekipi Crvene zvezde, Luka Mitrović je upisao 15, Nedović 13 poena, a Gedraitis 11, uz šest skokova.

Kod gostiju 25 poena Kinana Evansa (5/10 za tri), uz šest asistencija, 13 je upisao Šmits, 12 Birutis.