Ko će igrati u Evroligi naredne sezone i kakva je budućnost Zvezde i Partizana?
Direktor Valensije otkrio detalje sastanka?
Povezane vesti
Ataman se naplaćao kazni i sada poručuje košarkaškom svetu: "Gledajte svaki posed"
(VIDEO) Janakopulos najavio ''konačni obračin'', Grci u neverici, PAO oštećen? ''Pa ovo bi i slep video!''
Vanzemaljska košarka - Igraće se "majstorica" u Valensiji!
Žalgiris ostavio sve, ali Kem Birč utakmicom karijere šalje Fener na odbranu trona!
Bliži se kraju još jedna sezona u Evroligi, a ovonedeljni sastanak akcionara i drugih klubova sa izvršnim direktorom Ćusom Buenom pokazao je da elitno košarkaško takmičenje gleda ka budućnost, razvijajući nove modele poslovanja.
Kako je u razgovoru za "Basket njuz" potvrdio direktor Valensije Enrik Karbonel, Evroliga i naredne sezone trebalo da broji 20 klubova, ali postoje dileme kada je reč o učešću Monaka i novog osvajača Evrokupa Burga.
"Ono što je Upravni odbor odobrio za sledeću sezonu je Evroliga sa 20 timova, međutim ono što su nam rekli jeste da postoje sumnje oko toga da li će Burg, koji je osvojio Evrokup, zaista igrati, a situacija Monaka je takođe nejasna. Dogovoreno je da ako liga završi sa manje timova akutelni format se neće menjati. Monako je glavna neizvesnost među trenutnim timovima zbog svoje finansijske situacije i zato što to mesto koje je nasledio iz Evrokupa trenutno drži Hapoel Tel Aviv, koji je završio bolje ove sezone", precizirao je Karbonel nakon ovonedeljnog sastanka u Barseloni.
Ključna stvar o kojoj se raspravljalo ticala se prelaska klubova na model franšiza po uzoru na NBA ligu gde bi akcionari automatski prešli u taj status, dok bi klubovi bez trajne licence poput Crvene zvezde i Partizana to morali da steknu na drugačiji način.
"Ono što je objašnjeno na ovom sastanku i na raznim sastancima koje smo imali sa Buenom jeste da Evroliga radi na franšiznom modelu koji bi u suštini izjednačio akcionare i neakcionare. Drugim rečima, akcionarski klubovi bi takođe postali vlasnici franšize u takmičenju, a svi novi timovi koji se pridruže kao franšize imali bi ista prava i obaveze. U Valensiji smo otvoreni za predlog pridruživanja Evroligi kao franšize. U razgovorima smo i procenjujemo sve jer bi očigledno postajanje franšize zahtevalo investiciju i tu smo trenutno", poručio je on, dodajući da će neće biti kolektivnog ugovora po pitanju stupanja u franšizu, već će klubovi na osnovu reputacije koje imaju gledati da se sa Evroligom izbore za taj status.
Karbonel je otkrio da bi novi sistem trebalo da zaživi od sezone 2027/28, a da bi već tokom sledeće klubovi trebalo da uđu u pregovore sa klubovima koji nisu akcionari.
0 Komentara