Lajpcig nokautirao Bajern i servirao Dortmundu titulu!

Autor: Mladen Heleta
subota 20.05.2023.
20:25
Izvor: Sportske.net

Ekipa iz Istočne Nemčke je ovom pobedom izborila Ligu šampiona.

EPA-EFE/Leonhard Simon
EPA-EFE/Leonhard Simon

Povezane vesti

Izgleda da će desetogodišnja dominacija Bajerna u nemačkoj Bundesligi biti završena ove sezone.

Lajpcig je večeras slavio u Minhenu sa 3:1 u derbiju pretposlednjeg 33. kola, sebi je obezbedio učešće u Ligi šampiona sledeće sezone, a Borusiji iz Dortmunda trasirao put ka šampionskoj tituli.

Borusija ima 67 bodova, Bajern je još prvi sa 68, ali sve je u rukama "milionera", koji sutra gostuju u Augzburgu, pa u poslednjem kolu dočekuju Majnc. Ukoliko osvoje svih šest bodova biće prvaci, prvi put posle 2012. godine. Nije se Dortmund dobro pokazao u sličnim situacijama ove sezone, ali ovo je zaista istorijska šansa i ne bi smeo da je propusti. Bajern nije zaslužio titulu, a videćemo da li će je izgubiti posle 10 godina...

Bajern je danas igrao onako kako to radi cele sezone, od sjaja do očaja. Vodio je na poluvremenu golom Gnabrija, a onda je potonuo, pa ga ja Lajpcig nokautirao pogocima Lajmera, Nkunkua i Soboslaija. Drugi i treći gol su gosti dali iz penala.

Ovo je prvi poraz Bajerna ove sezone na domaćem terenu i prva ligaška pobeda Lajpciga u Minhenu u istoriji.

Fudbaleri Bajerna, koji su danas predstavili nove dresove koje će nositi sledeće sezone, silovito su otvorili meč i napali Lajpcig sa svih strana.

Fijukale su lopte oko golmana Blasviča, a u 18. minutu je čuvar mreže gostuju bravuroznom "rukometnom" odbranom skinuo zicer Tomasu Mileru.

Pojačao se pritisak Bajerna posle te velike šanse i bedem Lajpciga je "pukao" u 25. minutu. 

Bila je to akcija domaćih po levoj strani, koju je pokrenuo Gnabri pasom unazad za Mazrauija. Sjajno je povukao je Marokanac, proigrao Milera, a ovaj Gnabrija, koji je se fantastično kretao, u punom trku se oslobodio Orbana, ušao u kazneni prostor i udarcem sa 14 metara, uz pomoć stative, zatresao mrežu, za 1:0.

U finišu prvog poluvremena se Lajpcig otvorio, dva puta je opasno zapretio preko Nkunkua i Danija Olma, ali se rezultat nije menjao.

Bajern je stao u drugom poluvremenu, Lajpcig je polako ali sigurno preuzimao inicijativu, stezao se obruč oko Zomerovog gola i izjednačenje je stiglo u 65. minutu.

Munjevitu kontru Lajpciga je povukao Lajmer sa svoje polovine i bio toliko brz da je napravio situaciju "4 na 1". Uposlio je Nkunkua na desnoj strani, Francuz je probao da gurne pas u peterac za Silvu, Mazraui ga je izblokirao, ali se lopta vratila do Lajmera, koji je bio neumoljiv i snažnim udarcem sa 12 metara izjednačio na 1:1. Konrad Lajmer će inače ovog leta postati igrač Bajerna.

Bavarci ove sezone ne liče na sebe, nesigurni su, nemaju ono što ih decenijama krasi, a to su ispoljili posle primljenog gola.

Pogubili su se, Lajpcig je "namirisao krv", krenuo je sa još jačim atacima, Nkunku je promašio lepu priliku, a onda je isti igrač bio u novoj akciji, saigrač iz reprezentacije Francuske Pavar ga je srušio u kaznenom prostoru u 75. minutu, a sudija Ajtekin je bez razmišljanja pokazao na belu tačku.

Nkunku je preuzeo odgovornost i minut kasnije pogodio mrežu iz penala, za 1:2.

Nastavio je Lajpcig, Nkunku je u 83. minutu promašio zicer, ali samo dva minuta kasnije je Mazraui igrao rukom u svom šesnaestercu i bio je to novi penal za goste.

Ovaj put je sa 11 metara tukao Soboslai i bio veoma precizan u 86. minutu, za konačnih 1:3 i nevericu u Minhenu.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke