Dan odluke u Africi, Nigerija pred katastrofom, ziceri za Senegal i "slonove"

Autor: Mladen Heleta
utorak 14.10.2025.
11:40
Izvor: Sportske.net

"Crni kontinent" drma euforija.

Beta/AP Photo/Sunday Alamba
Beta/AP Photo/Sunday Alamba

Povezane vesti

Proširenje Svetskog prvenstva u fudbalu sa 32 na 48 selekcija doneće nam dosta egzotičnih učesnika i na njemu će se naći ekipe koje u ranijem sistemu nisu mogle ni da sanjaju da će biti deo Mundijala.

Sve konfederacije dobile su dodatna mesta na završnom turniru, a što se tiče Afrike, ona će na šampionatu sveta 2026. godine u SAD, Meksiku i Kanadi imati devet sigurnih učesnika, a moguće je da ima i deset.

Afrički sistem kvalifikacija u ovom ciklusu je bio jednostavan, imali smo devet grupa sa po šest selekcija, svi pobednici će ići na šampionat sveta, dok će četiri najbolje drugoplasirane igrati baraž u novembru, čiji će se pobednik plasirati u martovski interkontinentalni baraž.

Šest grupa u Africi je već rešeno, a u tri će odluka pasti danas. 

Na Mundijal su se zvanično plasirali Maroko, Tunis, Egipat, Alžir, Gana i famozni debitant Zelenortska Ostrva. Ova mala "državica" je iza sebe ostavila veliki Kamerun, koji će najverovatnije igrati baraž, ali potvrdu mora da sačeka danas.

Kada je reč o preostale tri grupe, odluka će se doneti u toku dana.

U grupi B snažni Senegal ima zicer kod kuće protiv Mauritanije i treba mu makar bod kako bi potvrdio prvo mesto i otišao na SP. Senzaciju čeka DR Kongo, koji ima dva boda manje i za početak mora da na domaćem terenu pobedi Sudan. 

Slična situacija je u grupi F, gde šampion Afrike Obala Slonovače dočekuje otpisanu Keniju i ako slavi igraće na Mundijalu. Eventualnom kiksu "slonova" nada se Gabon, koji ima bod manje i meč pred svojom publikom protiv Burundija.

I za kraj grupa C, u kojoj se odvija drama, a afrički velikan Nigerija se nalazi pred senzacionalnom eliminacijom. 

Uoči poslednjeg kola na tabeli vodi Benin sa 17 bodova, Južna Afrika ima 15, a Nigerija 14.

Nigerija je danas domaćin vodećem Beninu i mora da pobedi i čeka kiks Južne Afrike, koja će dočekati otpisanu Ruandu.

Dakle, Benin će na SP ako pobedi u Nigeriji ili uzme bod a Južna Afrika ne bude efikasna protiv Ruande. Južna Afrika će na šampionat sveta ako dobije svoj meč, a Benin ne napravi iznenađenje protiv Nigerije, dok Viktora Osimena i društvo na Mundijal vodi samo ubedljiv trijumf, uz senzaciju Ruande.

Još jedna otežavajuća okolnost za sve je činjenica da drugoplasirani iz ove grupe nema nikakvu šansu da se nađe u baražu.

A u tom baražu bi trebalo da igraju Gabon, Burkina Faso, Kamerun, te DR Kongo ili Niger.

Te četiri ekipe će u novembru odigrati mini-turnir u Maroku, sa polufinalima i finalom u pet dana, a pobednik će u martu igrati interkontinentalni baraž u Meksiku i imati priliku da postane deseti predstavnik Afrike na Svetskom prvenstvu.

☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷☷

Admiral Bet vam nudi sjajne kvote kada je u pitanju klađenje na fudbal, kao i mogućnost klađenja uživo tokom same utakmice.

Čitavu ponudu klađenja na fudbal i rezultate uživo možete ispratiti i online na sajtu Admiral Bet.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke