EP (kval) - Holanđani overili vizu za EURO 2024, Francuska brojala do ČETRNAEST!

Ludo veče...

EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER

Fudbalske reprezentacije Holandije, Švajcarske i Rumunije večeras su obezbedile učešće na EURO 2024.

Holanđani su ugostili Republiku Irsku i slavili rezultatom 1:0.

Jedini pogodak na meču postigao je Veghorst u 12. minutu na asisitenciju De Fraja.

Holanđani su dobro otvorili meč, rano poveli, a Veghorst je zaista izveo majstoriju posle De Frajovog pasa, a mogao je lako da postigne još jedan gol u prvom poluvremenu.

Irci nisu bili dovoljno opasni, doduše, u drugom poluvremenu su postigli pogodak koji im je poništen zbog ofsajda.

Holanđani su uspeli da sačuvaju prednost, te su sada sa 15 bodova osigurali drugo mesto na tabeli iza Francuske.

Francuzi su se baš iživljavali nad slabašnim Gibraltarom, koji je danas do 39. minuta primio čak sedam golova. Meč je obeležio Kilijan Mbape, koji je postigao-het trik i tako stigao do nestvarne brojke od 300 pogodaka u karijeri.

Već u trećem minutu Santos je postigao autogol, a u četvrtom je Markus Tiram povisio na 2:0.

U 16. minutu je u istoriju ušao mladi as Pari Sen Žermena Zair-Emeri koji je postigao prvenac, a u pitanju je momak rođen 2006. godine. Nažalost, u 18. minutu mu je gorepomenuti Santos žestoko povredio članak zbog čega je morao da napusti teren, a gosti su ostali sa igračem manje.

Francuzi su od 30. do 37. minuta dali četiri gola, pošto su pogađali - Mbape iz penal, Klaus, Koman i Fofana.

U drugom poluvremenu u strelce su se upisali i Rabio u 64. i opet Koman u 66, ali ni to im nije bilo dosta. U 73. pogodio je i Osman Dembele, a u 75. je ponovo gol dao Kilijan Mbape, koji je u 81. zaokružio het-trik. Ujedno ovom majstorijom sa 40 metara je postigao svoj 300. pogodak u karijeri.

Za kraj, Olivije Žiru je postigao još dva gola za ukupnih 14:0.

Francuzi su ovako nastavili niz pobeda u kvalifikacijama, imaju maksimalan 21 bod, šest više od Holanđana i ove dve reprezentacije su putnici na Evropsko prvenstvo. Gibraltar je poslednji tim sa gol razlikom 0:35.

Standings provided by Sofascore

Uzbudljivo je bilo u grupi I gde su Švajcarska i Rumunija overili takođe plasman na EP.

Švajcarci su remizirali sa tzv. Kosovom - 1:1, a strelac vodećeg gola za domaće bio je  Vargas, ali je Hiseni u finišu postavio konačan rezultat.

Rumuni su na još lepši način overili plasman na EP, pošto su pobedili Izrael rezultatom 2:1.

Zahavi je doneo prednost Izraelcima na početku utakmice, ali su Rumuni preokrenuli preko Puškaša i Hadžija u 10. i 63. minutu za 1:2.

Rumuni idu na EP sa 19 bodova, dok Švajcarci imaju 17.