Finale Sudamerikane - Sampaoli talija, Argentinci prizivaju treću sreću!
U Paragvaju “Petlovi” na Argentince!
Povezane vesti
Finale koje se čekalo, pogotovo jer Lanus rado voli da se podseti prošle decenije. Naime, sjajna argentinska ekipa je Sudamerikanu osvojila 2013. godine kada su u finalu savladali Ponte Pretu, ukupnim rezultatom 3:1. Poveznica sa tom generacijom je jasna, Iskijerdoz, vice-kapiten je i tada bio u klubu, u međuvremenu odlazi i vraćao se. Imaju naviku momci sa "La Fortaleze", primer je i legendarni kapiten Akosta da se vrate da završe karijeru u svom klubu. Te pomenute 2013. Lanus je izbacio i River, što je svakako bio najteži posao. Dobili su i Univerzidad de Čile, šampiona iz 2011.
Zbog čega su Čileanci važni?
Pa tim iz Santjaga je pomenutu Sudamerikanu osvojio pod Horheom Sampaolijem protiv koga će Lanus igrati za vikend. Čileanac se vratio u Atletiko Mineiro, "Petlovima" ne ide baš sjajno, ali bi Sudamerikana, jedini trofej koji im nedostaje ispravila sve brljotine.
Ako se vratimo u 2014 Lanus je tada u Rekopi, odnosno južnoameričkom Superkupu igrao baš protiv Atletiko Mineira, tada šampiona kontinenta. Velika borba, poraz na tvrđavi u Argentini od 1:0, bili su Argentinci prežaljeni, ali su u Belo Horizonteu regularnih 90 minuta dobili sa 3:2. U produžetku je "Galo" predvođen Ronaldinjom (igrali su i Žo, Tardeli...) okrenuo i na kraju osvojio Superkup. Jedini čovek koji će biti na terenu sada, i koji je igrao u tom meču je Lautaro Akosta. On je isključen u finišu produžetka.
Inače, ovi timovi su igrali četiri puta i zajednički imenitelj je bukvalno tuča. Uvek su ti dueli bili na ivici grubosti Lanus sanja osvetu za 2014. godinu, ali i 1997. kada ih je Mineiro u dva meča pobedio 5:2. U Argentini se nadaju da je ovo treća sreća.
Kako rekosmo, Sampaoli nije uspeo puno da popravi položaj "Pevaca" u brazilskoj Seriji A, i u kupu su ispali, no, tim je odigrao najbolje kada je trebalo. Slavni klub iz Minas Žeraisa je izbacio Godoj Kruz. pa opasni Bolivar i onda duplog šampiona u poslednjih šest godina Independiente Del Vale. Ekvadorci su za nas bili favoriti, ali su Brazilci preživeli La Paz i onda na "Mineirau" uspeli da overe plasman u finale. Uzgred rečeno, finale je trebalo da se igra u Boliviji, ali je CONMEBOL promenio odluku, pa će domaćin biti Asunsion. Inspekcija u Sijeri u Boliviji pokazala je da stadion nije spreman i nisu želeli ništa da rizikuju. U paragvajskoj prestonici novo mesto odigravanja "Rohas" (po generalu koji je bio predsednik Sero Portenja) već su organizovali i Kopa Ameriku i neke značajne mečeve u ovom veku. Renoviran je pre desetak godina, prima ok
45 000 ljudi, više od polovine, kako se priča biće Brazilci. Ovo je trofej koji nedostaje Mineiru, nikada nisu igrali finale.
Što se tiče Lanusa preteču ovog takmičenja, pomenuti Kopa Konmebol su osvojili 1996. protiv Santa Fea, taj tim je predvodio Hektor Kuper, igrali su Ibagaza, Arijel Lopez koje je poznati trener odveo kasnije u Majorku, branio je "subotar" Karlos Roa koji će takođe završiti na golu ostrvljana.
Ove sezone Lanus je izbacio na penale zemljake iz Sentral Kordobe, argentinskog osvajača kupa, ali i Fluminense, odlučio je minimalac na "Fortalezi".
Teško je izabrati favorita, mada "bukiji" veće šanse daju Brazilcima. Nismo sigurni, Lanus je čvrst, u vrhu je argentinske lige, teško gube, pa je remi nakon 90 minuta realniji. I neće biti odmah penala, već će se igrati produžeci, ako ne bude odluke u regularnom delu.

0 Komentara