KAN - Nigerija u "klasiku" izbacila "jalovi" Kamerun i zakazala četvrtfinale protiv Angole!

subota 27.01.2024.
23:03

Apsolutno zaslužen trijumf.

Beta/AP Photo/Sunday Alamba

Fudbaleri Nigerije pobedili su Kamerun u Abidžanu sa 2:0, u jednom od dva velika derbija osmine finala Afričkog kupa nacija u Obali Slonovače.

Duel između dva tradicionalna afrička rivala rešio je igrač Atalante Ademola Lukman, golovima u 36. i 90. minutu.

Nigerija će se u četvrtfinalu sastati sa Angolom, koja je ranije danas savladala Namibiju sa 3:0.

Kemerunci večeras nisu baš ništa pokazali i zasluženo su eliminisani sa turnira.

Nigerija je bila bolja u prvom poluvremenu.

Napadala je, tražila pogodak, dala ga je u devetom minutu preko Ajavija, ali je on poništen zbog ofsajda, nakon intervencije iz VAR sobe.

Nije to pokolebalo Nigerijce, nastavili su da pritiskaju i zasluženo su poveli u 36. minutu, mada su Kamerunci najviše kumovali tom pogotku, konkretno Umar Gonzales.

Štoper saudijskog Al Rida je kao poslednji igrač odbrane napravio katastrofalnu grešku, poigravao se sa Osimenom tamo gde nije smeo, napadač Napolija mu je uzeo loptu, krenuo ka golu, a onda proigrao Ademolu Lukmana, koji je iz idealne pozicije loše šutirao, ali je bio toliko blizu da golman Ondoa nije uspeo da ispravi kiks svog saigrača. Imao je kontakt sa loptom, a ona je ipak završila u njegovoj mreži, za 1:0.

U nastavku je opao ritam.

Nigerijci su se svesno puvukli i branili stečenu prednost, dok su Kamerunci bili očajni u fazi napada.

Imali su jalovu inicijativu, ali nisu uspeli da stvore nijednu opasnu situaciju ispred gola svog protivnika.

Izvela je Nigerija nekoliko opasnih kontri, a posle jedne u 85. minutu je Aina promašio stopostotnu priliku.

I onda je u 90. minutu Lukman stavio tačku na ovaj susret. Sjajno su kombinovali on, Ivobi i Basi, ovaj poslednji ga je proigrao na ivici peterca i usledio je neodbranjiv udarac, za 2:0.

Na kraju svega je Nigerija potpuno zasluženo otišla među osam najboljih ekipa u Africi.