Mane od tragičara do junaka, Senegal vlada Afrikom!

nedelja 06.02.2022.
22:48

Nije iskoristio penal na početku meča, ali je bio najbolji kada je to bilo najvažnije!

EPA-EFE/WALLACE WOON

Na stadionu u Jaundeu odigrano je dramatično finale Kupa afričkih nacija, a titulu šampiona je posle penal-serije osvojila reprezentacija Senegala, prvi put u istoriji!

U finalu je savladala selekciju Egipta sa 4:2 u penal-seriji, posle 120 minuta igre bilo je 0:0.

Senegalci su odlično otvorili utakmicu, već posle četiri minuta su iznudili jedanaersterac koji je skrivio Abdelmonem.

Sadio Mane je izveo najstrožu kaznu, ali je njegov udarac zaustavio egipatski golman Abu Gabal.

Ostalo je 0:0, a Egipćani su u finišu prvog poluvremjena mogli do vođstva kada je Salah odlično šutirao iskosa sa desne strane, ali je golman Mendi bio na visini zadatka.

U nastavku meča i jedni i drugi su bili sve oprezniji kako se bližio 90. minut i bilo je jasno da ovaj duel odlazi u prtodužetke.

Senegalci su početkom prvog produžetka ozbiljno pripretili preko Dijenga, ali se golman Egipćana još jednom istakao.

Isti igrač je pretio i u 100. i 115. minutu, ali kako se meč bližio kraju, Abu Gabal je bio sve sigurniji na golu i uspeo je da sačuva svoju mrežu i posle 120. minuta.

Odluka o šampionu morala je da padne posle penal-serije. Vrhunac drame!

Abdelmonem je pogodio stativu u drugoj seriji, ali odmah zatim golman Abu Gabal brani udarac Sara.

Trenutak odluke usledio je posle odbrane Mendija, koji je zaustavio udarac Lašena, a istorijski trijumf Senegalu doneo je Sadio Mane, snažnim i preciznim udarcem u desni ugao za konačnih 4:2 u korist Senegala!