Mitjulend - kako je jedan klub promenio igru

Autor: Ivan Cvetković
četvrtak 19.03.2026.
09:00
Izvor: Sportske.net

Mnogi su od njih preuzeli sisteme koje gledamo danas

Povezane vesti

Maltene u središtu danske u Herningu, počiva Mitjulend, klub oko čijeg naziva će se u Srba zauvek voditi debate. Dođe nešto kao Kujt, Kajt, Kojt ili Kaut. Sećate se čuvenog Dirka... Elem,  osnovan 1999. godine polimerizacijom dva ’’neprijateljska’’ kluba Ikasta i Herning Framda, Mitjulend ili kako bi bilo prema izgovoru Miđulend, četvorostruki je šampion Danske i klub koji godinama gledamo u kao zanimljivog takmaca u evropskim takmičenjima.

Preduslov za tako nešto jeste statistika i brojni izvori podataka na kojima se zasniva filozofija Mitjulenda što im je donelo poznati i priznati nadimak ’’Moneyball FC’’. Pažljiv skauting, analiza do tančina, razvijanje i dalja prodaja igrača. To je ono što ih odlikuje.

Ali, ima jedan segment igre koji ih posebno izdvaja, a tako ga je čvrsto zagrlila Premijer liga jer naprosto – radi. To je nešto što nas posmatrače iritira. Reč je o prekidima koje su usavršili do te mere da se elitni klubovi utrkuju za njihove stručnjake, a sve je počelo otkako je Metju Benham kupio manjinski udeo u klubu 2014. godine.

Od tada, pa dok ih Benham nije prodao 2023. godine, Mitjulend je redovno davao minimum 10 golova više iz prekida u odnosu na ono što primaju na isti način.

’’U mojim pauzama, bio sam zainteresovan da odlazim tamo i da vidim kako oni to rade. Ali, potpisao sam za Liverpul i nisam. Mnogo mi je interesantno’’, kazao je Jirgen Klop svojevremeno. Upravo je on u Liverpul doveo trenera za prekide Tomasa Gronemarka i to iz Mitjulenda. Tako ih je transformirao u jednu od najgorih ekipa za napad i odbranu prekida u Premijer ligi do verovatno najbolje za period boravka na ’’Enfildu’’.

Vratimo se nakratko do Metjua Benhama, navijača Brentforda od malena, a potom i vlasnika kluba od 2012. Reč je o čoveku koji je direktno zaslužan za ono što je klub postigao kroz naredne godine i što postižu sada. Kako rekosmo, njegov princip se zasniva na ’’Moneyball’’ sistemu koji je potekao od strane Bilija Bina i Pola Depodeste još 2002. godine i to iz bejzbola, a obuhvata najnapredniju statistiku i matematičke proračune kako bi timovi koji nemaju finansijske resurse opstali u aktuelnom takmičarskom svetu gde se novcem može kupiti uspeh. Ne uvek i nužno, pokazali su i Mitjulend i Brentford.

Verovatno jedini čovek koji nije glavni trener, a da se o njemu priča kao da jeste je trener prekida Arsenala Nikola Žover. I on je deo svoje karijere prošao u Mitjilendu.

Danski klub je sada na pragu prolaska u četvrtfinale Lige Evrope pošto su dobili Notingem Forest u Engleskoj minimalnim rezultatom. Bio bi to najveći uspeh u istoriji kluba, ako gledamo evropske kupove.

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke