nedelja 27.10.2024.
18:20

"Tobdžije" bolji rival.

EPA-EFE/NEIL HALL

Nakon prvih 45 minuta velikog derbija devetog kola engleske Premijer lige na "Emirejtsu" Arsenal vodi protiv Liverpula sa 2:1.

Poveo je Arsenal golom oporavljenog Bukaja Sake, izjednačio kapiten Liverpula Virdžil van Dajk posle kornera, a vođstvo domaćinu vratio Mikel Merino posle savršenog centaršuta Deklana Rajsa tri minuta pre kraja prvog dela, kada su i milimetri bili na strani domaćina.

Čitave nedelje bilo je neizvesno da li će se Bukajo Saka oporaviti za veliki derbi. Reprezentativac Engleske našao se u timu Arsenala, i upravo je on zadao prvi udarac Liverpulu večeras. Igrao se deveti minut kada je Ben Vajt dugom loptom pronašao Saku, krilni napadač predriblao levog beka gostiju Robertsona, a onda „zakucao“ loptu iza nemoćnog čuvara meže „crvenih“ Kelehera i doveo „tobdžije“ do vođstva.

Mogao je Liverpul da uzvrati posle pet minuta. Vezista Arsenala Merino napravio je ogromnu grešku i nije uspeo da primi loptu posle dodavanja Sake, ona je stigla do Salaha, a Egipćanin šutirao pored Rajinog gola.

Stiglo je izjednačenje u 18. minut, i to preko kapitena Virdžila van Dajka. Posle centaršuta iz kornera Aleksander-Arnolda, Luis Dijaz je glavom prebacio loptu u sredinu, a štoper Liverpula bio najsnalažljivi u petercu za 1:1.

U narednih desetak minuta nije bilo veliki prilika, ali je intenzitet ostao na visokom nivou. Napadi su se smenjivali čas na jednoj, čas na drugoj strani, a Arsenal delovao nešto odlučnije na terenu. Iz toga se izrodila prilika za Haverca u 31. minutu kada se Martineli izborio za loptu i pored trojice protivničkih fudbalera sa zemlje uposlio Nemca, ali je ovaj šutirao preko gola.

Inicijativa se Artetinom timu isplatila u 43. minutu kada su na sebi svojstven način, posle prekida, postigli pogodak. Deklan Rajse je sjajno centrirao iz slobodnog udarca, lopta preletela Nunjeza i Van Dajka, stigla do Mikela Merina, a Španac je poslao u mrežu za 2:1. Dugo se gledao VAR zbog potencijalnog ofsajda, ali ga nije bilo, pa je "Emirejts" mogao da proslavi pogodak.

Mogao je Liverpul da izjednači u samom finišu prvog dela, glavom je pokušao Mekalister, a Raja odbranio.