​Rumenige otvorio dušu - ovo je jedini model za spas fudbala

Autor: Aleksandar Golubović
nedelja 25.04.2021.
13:40
Izvor: Sportske.net

Veliki intervju za Bild.

Epa/Marc Mueller
Epa/Marc Mueller

Povezane vesti

Prvi čovek Bajerna iz Minhena Karl-Hajnc Rumenige okrivio je klubove osnovače Evropske Superlige da im je motiv da formiraju ovo takmičenje bilo pokrivanje dugova.

Priznao je da je relativno kasno saznao za formiranje Superlige istakavši da je u petak bilo sve mirno, ali da je u subotu već osetio da će biti tenzije koje su kulminirale u nedelju uveče.

Prisetio se prve reakcije po saznanju da će biti formirano ovo takmičenje.

"Odmah sa pozvao predsednika Uefe Aleksandra Čeferina. Potvrdio mi je da je i on čuo glasine, da će se nešto dogoditi. Kazao mi je da je pokušao da pozove predsednika Juventusa Andreu Anjelija, koji je tada još prvi čovek EKA, ali da je ovaj bio isključio telefon", rekao je Rumenige za Bild.

Naveo je da se skorašnja dešavanja u fudbalu u vezi sa formiranjem Superlige mogu posmatrati kao ozbiljan alarm, ali da je u startu prozreo namere timova koji su se priključili ovom takmičenju.

"Dobro je poznato da posebno španski i italijanski klubovi imaju najveće finansijske probleme. Korona je sve dodatno produbila. Očito da je šest "superligaša" iz ovih zemalja u vrlo tesnoj situaciji u pogledu svoje likvidnosti", rekao je Rumenige.

Dodao je da je sudeći prema detaljima koji su obelodanjeni javnosti ideja Superlige bila dugo "kuvana" otkrivši da Bajern nikad nije bio deo plana.

"Ne, niko od nas nije imao uvid u ugovor. Ali očigledno da je sve to bilo postavljeno na ozbiljan pravni i finansijski način. Veoma profesionalno. Doduše uz jednu grešku - a to je reakcija ostatka fudbalske porodice. Tu stvar potpuno su potcenili. I to je bilo jasno od ponedeljka uveče".

Otkrio je da je pre zvaničnog objavljivanja znao da će se Superiga realizovati sprečio bi to na vreme, jer se to kosi sa nečelima kluba koji vodi.

"Bajern nije dostupan za takve akcije. Ovde svi imamo jasan stav: nema odvajanja od fudbalske porodice tako što bismo organizovali sopstveno takmičenje na štetu drugih klubova".

A onda je poentirao da su finansije bile glavni motiv ulaska u Superligu.

"Ta cifra od 500.000.000 evra po klubu bila je mamac. I bila bi od velike pomoći klubovima koje sam maločas pomenuo, a koji imaju velikih problema s likvidnošću. Zato su i želeli Superligu", rekao je on.

Pohvalio je i ulogu navijača u rušenju projekta koji je u startu bio osuđen na propast.

"Bilo je veliko odbacivanje od strane navijača širom Evrope. Druga važna činjenica jeste izostanak tri važna kluba - Pariza, Dortmunda i Bajerna. Nas ne bi bilo na tom brodu, a bez nas, priznaćete, Superliga ne bi bila baš tako sjajna. Naše odbijanje bio je važan znak. Posle toga uslediće veliki talasi nezadovoljstva", rekao je on.

Uprkos turbulentnoj nedelji na izmaku, Rumenige veruje da evropski fudbal ima budućnost, a da je za to potrebno obnoviti zajedništvo vodećih klubova.

Potom je pronašao uzroke krize u kojoj se našao evropski fudbal.

"Svi smo pravili greške - Real, Barselona, Juventus, Siti, Bajern... Svake godine smo samo povećavali plate i izdvajali sve veće iznose za transfere. Eto otkud dugovi... Svi smo bili potčinjeni tom demonu zvanom fudbalsko tržište. O onda se dogodila korona koja je svima naškodila, nekome više, nekome manje, ali generalno - svima nama. Iz ovoga moramo daizvučemo neke pouke", rekao je bivši fudbaler.

Naveo je i korake koje bi trebalo preduzeti u pogledu stabilizacije fudbala.

"Nemojmo dodatno da pumpamo troškove! Sve ih treba smanjiti" Smanjiti plate, procente za menadžere, konsultante, manje izdvajati za transfere... I trebalo bi da se pozabavimo pravilom koje bi ograničilo potrošnju i zarade, nešto poput zakona u američkom profedionalnom sportu".

Progovorio je i o statusu trenera Hansija Flika koji je najavio želju da napusti klub na kraju sezone.

"Činjenica je da nam je Hansi rekao da odlazi na kraju sezone. Dogovorili smo se da ćemo sesti iduće nedelje. Jedno je jasno: ako budemo udovoljili Flikovom zahtevu sve strane moraju da budu zadovoljne. Na kraju krajeva, govorimo o treneru koji nam je doneo istorijske uspehe i čijim smo radom veoma zadovoljni", rekao je on zaključivši da nije u redu da se za Flikovu poziciju u klubu isključivo krivi sportski direktor Hasan Salihamidžić.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke