Serija B - Vraća nam se “Derbi dva ostrva”
Sicilijanci dočekuju Sarde…

Povezane vesti
Za vikend u Seriji B najviše pažnje će privući Derby delle Isole, sudar dva najveća kluba na Sardiniji, odnosno Siciliji, Kaljarija i Palerma. Ove ekipe su se prvi put sastale još pre gotovo sedamdeset godina, takođe je u pitanju bila Serija B 1955. kada su Sardi dobili sa 2:1, na svoje ostrvo tada se vratio Đanfrankp Zola i baš on je predvodio klub sa "Sant'Elije" do trećeg mesta i povratka u elitu.
Sledeće godine je napumpan Zamparinijevim novcem, i Palermo uspeo da stigne do elite gde je bio važan deo 15-tak godina, do raspada 2018.
Ove sezone derbi se vraća, pošto je Kaljari pao u drugu ligu, a Palermo se iz Serije C ponovo popeo i to ovoga puta podržan novcem iz Emirata, postali su deo "Siti Grupe" posle izborene promocije.
Oba tima su ušla u šampionat rešena da se bore za Seriju A, ali čini se da su za Palermo to bile prevelike ambicije, dok je sa druge strane Kaljari dobro startovao, pao na tabeli, prošle nedelje su tukli Peruđu kod kuće, uz dva gola nekadašnje velike nade "kalća" Leandra Pavoletija. Ipak, i dalje su izvan top osam, a kako sada stvari stoje od direktnog plasmana, odnosno povratka u prvu ligu nema ništa, baraž je jedina šansa.
Palermo ima previše remija na domaćem terenu, "Barbera" nije tvrđava kakav je jednom bio, a "rosanero" koje vodi iskusni Euđenio Korini bi trebalo da završi u sredini tabele, posle silnih lomova prošlih godina.
Kada se sve sabere, ova dva kluba su odigrala u Seriji A tridesetak mečeva, Kaljari je u sezoni u kojoj je osvojio istorijsku titulu predvođen bombarderom Điđijem Rivom izgubio samo dva meča, jedan od Palerma na "La Favoriti" kako se tada zvao stadion. I to je bio jedini poraz Sarda od Palerma sve do Seruje B i 2003. Kako rekosmo te godine je u revanšu Kaljari slavio sa 3:2, presudio je Langela u samom finišu. U toj godini su izgubili na startu u Palermu sa 1:0, a gol je dao baš sadašnji trener Palerma, Korini iz Penala.
U toj generaciji kluba sa Sardinije igrao je i sjajni Suazo (te sezone je bio najbolji strelac tima sa 19 golova).
Zašto ga pominjemo?
Pa upravo je bivši igrač između ostalih Intera i Benfike najbolji strelac u istoriji "Derbija ostrva", dao je četiri gola. Palermitani ga ne vole, na kraju krajeva pre desetak godina je završio karijeru u dresu njihovim omraženih rivala, Katanije.
U prvoj deceniji našeg veka, oba tima su igrala standardno u Seriji A, Palermo je bio jači, u 22 odigrana meča za 11 godina koliko su bili u eliti, i jedni i drugi, Sicilijanci su dobili osam mečeva, mada kada je počeo da opada uticaj Zamparinija, Kaljari je imao bolje rezultate, 8-7 na kraju te prvoligaške borbe, uz sedam remija.
Najbolji strelac Palerma u ovim duelima bio je Fabricio Mikoli koji im je dao tri gola za šest sezona koliko je igrao na Siciliji. Roberto Žeda, Brazilac je za Kaljari dao dva gola, a igrao je i za Palermo u derbiju, samo nije bio strelac. Žoao Pedro nije dobio šansu u Palermu, ali je postao legenda Kaljarija, u osam sezona, po ispadanju prošlog leta otišao je u Fener. Za oba kluba igrao je i Simone Barone, kada je bio na Siciliji, sa "Azurima" je postao prvak sveta, pred kraj karijere nije se proslavio u Kaljariju. Mikele Feri, štoper je po tri godine igrao za svaki klub od 2003. do 2009.
Kaljari je bolja ekipa, ali retko su kroz istoriju pobeđivali na ovom gostovanju, Sicilijanci su tvrdi kod kuće, malo golova je prva opcija.
Od ostalih mečeva ovog, pretposlednjeg kola pre pauze, derbi između Đenove i lidera Frozinonea bi trebalo da donese golove, odlična Ternana je favorit protiv slabog Koma.
Kompletnu ponudu Serije B u AdmiralBetu pogledajte OVDE!
0 Komentara