Šta je prednost Argentine u odnosu na ostale?

Autor: Boban Filipović
nedelja 06.07.2014.
20:31

'Gaučosi' su jedina ekipa od svih polufinaista protiv koje nijedan rival do sad nije uspeo da povede. Svi ostali su gubili i bili pronuđeni da jure rezultat kako bi izbegli poraz i bivali uspešni u tome.

Igra Argentine je sve samo ne lepa, ali rezultat je tu. Sabelja je doveo 'Gaučose' do polufinala, toliko daleko nisu otišli od Italije '90, kada u finalu nisu uspeli da odbrane titulu.

Na putu do plasmana među četiri najbolje ekipe Argentinci su zabeležili sve tri pobede u grupi, sve su dobili sa golom razlike. Na premijeri je savladan debitant Bosna i Hercegovina sa 2:1, potom je Leo Mesi majstorijom u finišu slomio junački otpor Irana i postigao jedini gol na meču, da bi u poslednjem kolu bilo overeno prvo mesto trijumfom nad Nigerijom rezultatom 3:2. 'Super Orlovi' su dva puta uspevali da izjednače, ali ne i da izbegnu poraz.

Leo Mesi je postigao 4 gola u grupnoj fazi, čak tri je postigao udarcima izvan protivničkog šesnaesterca, što nijednom drugom igraču nije pošlo za rukom.

Argentina je nastavila po starom i u nokaut fazi. U 1/8 finala protiv Švajcarske nije bilo golova sve do 118. minuta, kada je pitanje pobednika rešio Anhel Di Marija.

Sledeća prepreka bila je Belgija. Rani gol Iguaina, koji je ispostviće se bio jedini i odlučujući, totalno je umrtvio utakmicu, koja ozbiljno konkuriše da bude proglašena za najdosadniju na Mondijalu. Od Italije '90 nije protekao meč nokaut faze na svetskim prvenstvima sa manje upućenih udaraca u okvir gola – svega 3!

Sve u svemu, Argentina ni jednog trenutka nije bila u situaciji da gubi, jer nije dozvolila rivalu da povede.

Od ostalih polufinalista, svi su se našli u situaciji da jure rezultat.

Nemačkoj se to desilo u meču drugog kola grupne faze, kada je Gana preokrenula na 2:1 u svoju korist. 'Crne zvezde' su imale vođstvo svega osam minuta kada je Miroslav Klose izjednačio i rezultat i Ronaldov rekord od 15 golova na Mondijalima. Taj meč je završen rezultatom 2:2.

Brazil Soccer WCup Germany

Brazil je bio u sosu na premijeri protiv Hrvatske, kada su 'Vatreni' poveli autogolom Marsela. Gubili su domaćini celih 18 minuta dok Nejmar nije izjednačio, a poveli 20-ak minuta pre kraja iz krajnje sumnjivo dosuđenog penala koji je otvorio vrata pobede.

Brazil Soccer WCup Brazil Croatia

Holanđani su pokazali da su majsori preokreta i da stečena prednost rivala ništa ne znači jer je uvek bila stizana.

Krenulo je tako od samog početka, Španci su poveli iz penala koji je izveo Ćabi Alonso, a onda za nešto više od 45 minuta primili 5 komada. U drugom kolu 'Oranje' je odigralo meč pun preokreta protiv Australije, 'Oziji' su imali prednost od 2:1, ali je na kraju na semaforu pisalo 3:2 za Holandiju.

Najveći preokret u dosadašnjem toku Mondijala viđen je na meču 1/8 finala između Meksika i Holandije. 'Sombrerosi' su vodili do 88. minuta meča, ali su Snajder i Huntelar iz sumnjivo dosuđenog penala nad Robenom odveli 'Oranje' dalje.

Brazil Soccer WCup Netherlands Costa Rica

Majstori čuvanja stečene prednosti Argentinci i majstori preokreta Holanđani odlučivaće u direktnom duelu ko će u finale.