Gde su Finci, tu je i drama, Markanen ponovo ukrao šou!

Autor: Boban Filipović
nedelja 03.09.2017.
21:24

Sjajna utakmica u Helsinkiju na spuštanju zavese na treće kolo u grupi A, Finska je savladala Poljsku posle dva produžetka.

EPA-EFE/COMPIC/MARKKU OJALA

Domaćin odlično otvorio utakmicu, a onda pao, dozvolio Poljacima da naprave veliki 'come back', ali se na krilima publike u Helsinkiju i svog vunderkinda trgla u finišu i na mišiće upiše drugi trijumf na Evrobasketu.

Finci su predvođeni Laurijem Markanenom brzo stekli dvocifrenu prednost, dobili prvi kvartal sa 18:8, ali se ta prednost do poluvremena otoila na samo dva poena razlike.

U trećoj deonici Poljaci preuzimaju vođstvo, činilo se da grabe ka trijumfu, ali i ni devet poena prenosti na minut i po pre kraja nije bilo dovoljno za trijmf.

Lauri Markanen, Peteri Koponen i Sasu Salin su režirali seriju 9:0, regulani deo utakmice završen je rezultatom 66:66, pa meč odlazi u produžetak.

I to ne jedan, već dva.

Markanen je bio spasilac Finske u prvom produžetku, preuzeo je odgovornost na sebe i u drugom, ključan je bio njegov skok u napadu posle promašenog bacanja Koponena, nakon toga je bio nepogrešiv sa penala i odveo svoj tim na plus pet 14 sekundi pre kraja, Sloter je brzo  odgovorio trojkom i vratio nadu Poljacima, ali Finci nošeni frenetičnom podrškom sa tribina uspevaju da sačuvaju prednost.

Utakmica je završena rezultatom 90:87.

Lauri Markanen je junak pobede Finaca sa 27 poena i 9 skokova, pratio ga je kapiten Peteri Koponen sa 21 poenom i 7 asistencija, uz njih dvojicu dvocifren u pobedničkom timu bio je i Sasu Salin sa 10 poena.

Kod Poljaka petorica dvocifrenih, kapiten Vačinski i Sloter su ubacili po 18 poena, Ponitka 14, Kulig 12, Gilo 11, imaju za čim da žale, ovaj poraz bi mogao da i košta plasmana u 1/8 finala.

Ranije danas u grupi A, Francuska je deklasirala Island, dok je Slovenija posle velike drame vezala treću pobedu u duelu sa Grčkom.