Autor: Miloš Marković
utorak 17.09.2013.
22:37

Dejvid Mojes je debitovao pobedom u Ligi šampiona, dok Real Sosijedad u takođe istorijskom danu nije uspeo da sačuva mrežu protiv iskusnog rivala iz Ukrajine.

Prvi meč grupe A Lige šampiona odigran je na 'Old Trafordu', gde je domaći Mančester Junajted ugostio nemački Bajer Leverkuzen.

Bio je ovo debi Dejvida Mojesa, dojušerašnjeg trenera Evertona koji bolji debi u elitnom evropskom takmičenju nije mogao ni da zamisli.

Prvo poluvreme donekle neubedljivo, mir je prekinuo Vejn Runi koji je u 22. minutu postigao prvi gol za svoj tim i vođstvo od 1:0. Iskoristio je Englez centaršut Evre sa leve strane terena, zahvatio lep volej i doneo konačan rezultat prvog poluvremena, koji je obeležio i žuti katon Robina Van Persija koji je imao žučnu raspravu sa sudijom Skominom u 39. minutu igre.

Gosti su zaigrali angažovanije u drugom delu meča, već u 54. minutu šok za domaće navijače, Rolfs, na asistenciju Heung Suna, postiže gol za izjednačenje.

Ipak, rezultatska ravnoteža nije trajala dugo, a za to se postarao Robin Van Persi koji na asistenciju Valensije, akrobatskim golom, vraća prednost svom timu. (Gol pogledajte OVDE)

Nakon nešto više od deset minuta bilo je 3:1 za Junajted, a strelac je bio Vejn Runi koji je iskoristio loptu koju mu je poslao golman De Hea i tako zapečatio sudbinu gostiju.(Gol OVDE)

Poslednji udarac 'Farmaceutima' zadao je Antonio Valensija, koji je u 79. minutu postigao pogodak za 4:1 na asistenciju Vejna Runija.(gol OVDE)

Sve što su gosti do kraja uspeli da urade jeste smanjenje vođstva, Toprak je u 88. minutu postigao gol za Nemce, koji iz Mančestera odlaze sa porazom od 4:2.

Vredi pomenuti da je na ovom meču, do 71. minuta, učešće uzeo i Šinđi Kagava, o kome se poslednjih dana uveliko priča i vrši pritisak na Mojesa, koji mu ne pruža dovoljnu šansu.

U drugom meču grupe A, sastali su Real Sosijedad, povratnik u Ligu šampiona i 'starosedelac' Šahtjor iz Donjecka.

Meč na 'Anoeti' je prvi još od sezone 2003/2004, kada je Real Sosijedad prvi put učestvovao na elitnoj sceni, ali nije sedobro završio po domaći tim.

Motivisani su bili domaćini da već na startu meča pokrenu stvari i iskoriste pozitivni naboj, pre svega preko Karlosa Vele, koji je bio jedan od najagilnijih na terenu. Pokušao je u 30. minutu i De La Bela, ali je bio neprecizan, nakon toga sa istim rezultatom i Ruben Pardo.

Iskusni učesnici Lige šampiona, Ukrajinci su dobro čuvali svoj gol u prvom delu i koncentrisali se na kontranapade, dok su u drugom delu igre ostvarili ono zbog čega su doputovali u Španiju.

Pojačali su fudbaleri Šahtjora gas, već u 65. minutu stigli do vođstva od 1:0 preko Aleksa Tekseire koji je iskoristio finu asistenciju Daglasa.

Sigurnom igrom do kraja su kontrolisali meč, a u 87. minutu i potvrdili svoju pobedu i velika tri boda na startu takmičenja. Strelac je bio ponovo Aleks Tekseira, apsolutni heroj večerašnjeg meča za ukrajinski tim.