PL - Bane doneo trijumf Čelsiju u derbiju!

Autor: Janko Glavonjić
ponedeljak 03.02.2014.
22:58

Mančester Siti je prvi put ove sezone u Premijer ligi na svom Etihadu izgubio i bod. Čelsi ih je savladao i u Londonu, Murinjo je ponovo nadmudrio Pelegrinija. Naš Bane Ivanović postigao je jedini gol na meču, Čelsi je slavio sa 0:1 (0:1).

Od starta je utakmica imala visok tempo, oba tima su pokazala ambiciju da napadnu. Prvi su zapretili domaći, preko Negreda u drugom minutu. Španac je ušao u kazneni prostor iskosa sa leve strane, nije imao dobru poziciju za udarac, ali je bio usamljen i morao je da pokuša. Lopta je otišla preko gola.

U osmom minutu prvi opasan napad imali su fudbaleri Čelsija. Vilijan je prodro po desnoj strani, prevario Kompanija za trenutak i pokušao da centrira. Kapiten domaćih je uspeo da se vrati posle "ispadanja" i ukliza, ali je to učinio i Nastasić i sudario se sa Kompanijem, lopta se ponovo odbila do Vilijana, a Kompani ga je opet izblokirao i besno se okrenuo ka našem reprezentativcu i žustro ga kritikovao.

Samo minut kasnije Siti je uzvratio preko Kolarova. Ture je odložio loptu srpskom internacionalcu i nastavio svoj sprint u šesnaesterac. Kolarov je uputio sjajan centaršut na drugu stativu, a Ture je zakasnio za delić sekunde. Da je reprezentativac Obale Slonovače bio samo malo brži, bez sumnje bi doveo Siti u vođstvo.

U 16. minutu ponovo je Jaja Ture zapretio Čehu. Pokušao je iz prve sa ivice šesnaesterca, lopta je otišla tik iznad prečke.

Minut kasnije, najbolju šansu na meču do tada promašio je David Silva. Ture se sjajno zagradio, nosio Matića na leđima, i pronašao Silvu koji je bio u petercu Čelsija, ali je očajno reagovao i iz zaista izgledne situacije loše zahvatio loptu i ona je otišla pored gola.

U 27. minutu Čelsi je imao kontru 4 na 1. Matić je sjajnim dodavanjem "otvorio" kontru za svoj tim, Vilijan je vukao loptu do šesnaesterca, a zatim je odložio levo za Ramireša. Brazilac je šutirao iz prve, ali je Hart sjajno odbranio. U nastavku akcije Vilijan je pokušao makazicama, ali je lopta otišla visoko preko gola.

U 32. minutu Čelsi je došao do prednosti, a strelac je bio naš Bane Ivanović! Odbrana Sitija je bila postavljena vrlo duboko, Ramirešov udarac je požrtvovano svojim leđima blokirao Kompani, lopta se odbila na ivicu šesnaesterca, a tamo je sačekao Ivanović i udarcem iz prve levom nogom zakucao loptu u donji desni ugao Hartovog gola.

Samo 3 minuta kasnije Čelsi je imao novu šansu. Ponovo je Siti neshvatljivo duboko postavio svoju odbranu, Zabaleta je panično izbacio loptu samo do Vilijana, koji je iz slične pozicije kao Ivanović nešto ranije uputio udarac, ali je Hart bio oprezan.

U 41. minutu Siti je napravio prvu opasnu akciju pred golom gostiju posle vodećeg gola Čelsija. Posle kornera domaćih, odbrana Plavaca  nije baš najbolje odreagovala, lopta je došla do Džeka, ali je on nije najbolje prihvatio, a usput se i okliznuo, pa je lopta otišla preko gola.

Čelsi je odmah uzvratio preko Azara. Belgijanac je prošao kao brzi voz pored Zabalete, uputio centaršut, Hart se bacio, promašio loptu, Vilijan je takođe zakasnio, ali je na drugoj stativi bio Eto potpuno sam, natrčao na loptu, gol je bio "na izvol'te", ali je Kamerunac pogodio stativu.

To je bila i poslednja prilika u prvom poluvremenu. Očigledno je da se eksperiment sa Demikelisom u veznom redu nije isplatio Pelegriniju, nedostatak Aguera i Fernandinja u ovom meču je bio očigledan.

Drugo poluvreme je počelo kako se prvo završilo, naletima Čelsija. Azar je ponovo pravio rusvaj po boku, odlično je uposlio Ivanovića koji je uputio centaršut. Hart ga je odlično izboksovao, Azar je ponovo došao do lopte, ali je bio nonšalantan pa je izgubio. Ipak, Siti nije uspeo da je iznese, Vilijan je ušao u šansu, odbrana Sitija je bila neverovatno smušena, Zabaleta se sapleo, Demikelis nije znao gde je, Hart je otišao na pogrešnu stranu, ali se lopta ipak odbila u korner.

U 50. minutu Siti je napravio jedan od retkih opasnih napada, Džeko se dobro zagradio i odložio loptu Tureu, koji je dosta iskosa sa desne strane šutirao pored gola.

U narednom napadu Matić je zaista neverovatno šutirao sa preko 20 metara, lopta je poletela kao tane, Hart nije imao nikakve šanse, ali je imao sreće - šut je završio na roglju gola, mestu gde se spajaju prečka i stativa, i otišao u gol-aut. Da je lopta zatresla mrežu bio bi to zaista spektakularan gol.

Posle malog primirja i stabilizacije Sitija na sredini terena, u 67. minutu Čelsi je imao novu priliku i pogodio okvir gola po treći put na meču. Vilijan je izveo korner, Kejhil je bio najviši u skoku ali nije uspeo da zatrese mrežu već samo stativu.

Odmah nakon toga, Siti je uzvratio. Po desnoj strani je prošao Zabaleta, stvorila se gužva u šesnaestercu Čelsija, Džeko je promašio loptu koja je došla do Jovetića, koji je zamenio Negreda nešto ranije, ali Crnogorac nije uspeo najbolje da šutira iz objektivno teške pozicije pa se Čelsi odbranio.

U 73. minutu ponovo je Siti imao priliku, ovoga puta preko Davida Silve, koji je dobro zagrejao dlanove Čeha. Domaćin se oslobodio pritiska i u ovim trenucima je imao nadmoć prvi put posle samog početka meča.

U 75. minutu Džeko je odložio loptu Kolarovu, koji je uputio odličan centaršut ali je Silva kao i na samom početku meča, iz izgledne pozicije jako loše šutirao.

Minut kasnije, Čelsi je došao do svoje prve prilike od stative Kejhila. Ponovo je posle kornera štoper Plavaca bio najspretniji u kaznenom prostoru domaćih, došao do lopte, ali je Hart bio oprezan i odličnim istrčavanjem skratio ugao i intervenisao.

U 87. minutu Nastasić je dobio žuti karton za povlačenje sa leđa Oskara. Pošto je Oskar u tom trenutku nesmetano mogao da krene ka Hartu, iako je start bio na sredini terena, naš štoper je dobro prošao. Zanimljivo je da je sudija Majk Din na ovom meču podelio žuti karton svim srpskim fudbalerima koji su nastupili.

Siti je vršio pritisak u poslednjih 15-ak minuta, ali nije uspeo da dođe do pogotka.

Poslednju priliku na meču propustio je Jovetić, odlično je šutirao sa 20 metara od gola, ali je Čeh sjajno odbranio.

Čelsi je trijumfom vratio Arsenal na prvo mesto na tabeli, dok su oni i Siti izjednačeni dva boda iza njih.