Srpski fudbalski vikend – Žiga spasilac, Antonio golgeter i izmazani Miki

ponedeljak 05.05.2014.
09:06

Odličan vikend naših fudbalera, pregršt golova i asistencija širom Evrope, a najzapaženiji su svakako bili Nikola Žigić, Antonio Rukavina, Zoran Tošić i Dušan Tadić. Možda i Miralem Sulejmani, ali na jedan drugačiji način.

Engleska

Premijer liga se bliži samom kraju, a u bici za titulu su još Mančester Siti i Liverpul nakon što je Čelsi odigrao nerešeno protiv Noriča na svom terenu.

Građani su pobedili na veoma bitnoj utakmici protiv Evertona i sada ih još dve pobede dele od titule prvaka Engleske. Aleksandar Kolarov je našao svoje mesto u ekipi, ali tek od 66. minuta kada je zamenio možda i najboljeg fudbalera Mančester Sitija ove sezone, Jaju Turea.

Za razliku od Kolarova koji je bio uspešan, ostali fudbaleri iz Srbije koji nastupaju u Premijer ligi nisu. To posebno važi za Nemanju Matića i Baneta Ivanovića čija ekipa nije uspela da savlada Norič, odnosno da razbije bunker tog tima. Nemanja je zamenjen sredinom drugog poluvremena, dok je Bane bio standardan na svojoj staroj poziciji desnog beka.

Nemanja Vidić je predvodio kao kapiten ekipu Mančester Junajteda, ali se ni njegov tim nije proslavio. Čudesna ekipa Sanderlenda je savladala još jednog velikana, nakon oduzetog boda Sitiju i tri Čelsiju, odneli su i tri boda sa Old Traforda.

U Engleskoj najvredniji pažnje bio je Nikola Žigić, koji je svom Birmingemu doneo bod spasa. Nakon 70 minuta njegov tim je gubio sa 2:0, ali je srpski internacionalac smanjio na 2:1, a zatim i učestvovao i kod drugog gola svoga tima koji je postignut u sudijskoj nadoknadi. Proradio je u pravo vreme, ovaj bod je Birmingemu doneo opstanak u ligi.

Italija

Odigrano je svega 6 utakmica Serije A, kao i utakmica finala kupa između Fiorentine i Napolija.

U finalu kupa Italije bilo je dosta kontroverzi, kako na terenu tako i van njega, a Napoli je novi pobednik ovog takmičenja. Svoje učešće u finalu imao je i reprezentativac Srbije, Nenad Tomović, koji je odigrao svih 90 minuta za Violu kao desni bek, ali na njegovu žalost, nije se radovao svom prvom trofeju u Italiji.

Poraz Rome značio je i osvajanje titule Juventusa, a srpski internacionalac u dresu Rimljana, Adem Ljajić, utopio se u sivilo ekipe koja je poražena od Katanije 4:1. Adem je zamenjen u 57. minutu.

Nikola Maksimović nastavlja sa odličnim partijama u dresu Torina, u meču koji je njegova ekipa pobedila Kjevo bio je jedan od najboljih u svom timu, a odigrao je meč na poziciji zadnjeg veznog. Inače, prema sajtu whoscored.com bio je igrač utakmice sa ocenom 8. Na drugoj strani, igrao je Ivan Radovanović svih 90 minuta.

maksimovic

Ekipa Siniše Mihajlovića, Sampdorija, poražena je na gostovanju Parmi, a svoje mesto među poraženima imao je i Nenad Krstičić, ali do 80. minuta kada je ušao Maksi Lopez.

Najzanimljiviju utakmicu odigrali su Udineze i Livorno, ali bez srpskih internacionalaca. Takođe, u derbiju između Milana i Intera Zdravko Kuzmanović nije našao svoje mesto u sastavu.

Naredne sezone gledaćemo ekipu Palerma u Seriji A koja je ekspresno izborila povratak u društvo najboljih. Svoje zasluge u tome ove sezone imaju i Alen Stevanović i Milan Milanović.

Španija

Vikend apsolutno obeležio Antonio Rukavina svojim prvim golom od kako je došao u ovaj klub. Njegov Valjadolid je pobedio Espanjol 1:0 i ostao je u trci za opstanak. Na dnu španskog prvenstva se ''zakuvalo'', od 15. do 19. mesta razlika je svega dva boda, a Valjadolid je upravo na 19. mestu. Pored Rukavine, ništa manje zaslužan nije ni odlični Stefan Mitrović, koji je odlično obavio posao u odbrani.

Kuva i na vrhu španske Segunde, gde se ekipa Hihona za koju nastupaju Šćepović i Lekić bori za ulazak u plej-of.

Ipak, porazom u ovom kolu od 1:0 od ekipe Alkorkona, Hihon je dosta umanjio te šanse. Inače, oba srpska internacionalca su igrala ovaj meč.

Nemačka

Igrano je predposlednje kolo Bundeslige, a pobede su zabeležile sve ekipe u kojima se nalaze Srbi.

Borusija je svakako najpopularniji tim, Miloš Jojić se ustalio u startnoj postavi i ponovo je igrao na poziciji centralnog veznog protiv Hofenhajma. Odigrao je još jednu solidnu utakmicu, a njegova ekipa je definitivno obezbedila drugo mesto na tabeli na kraju ovog šampionata pobedom od 3:2.

Verder je pobedio Hertu u utakmici koja nije imala apsolutno nikakav rezultatski značaj, a Aleksandar Ignjovski je meč presedeo na klupi.

Malo je falilo da se isto desi i Slobodanu Medojeviću, ali je on ipak ušao u trećem minutu nadoknade za svoj Volfsburg, odmah nakon pobedničkog gola koji je postigao Ivica Olić.

Nikola Đurđić je bio sjajan u dresu Grojtera, postigao je čak dva gola u pobedi svog tima na gostovanju Kotbusu. Njegova ekipa je pobedila sa 6:0 i trenutno se nalazi na poziciji koja vodi u baraž meč za ulazak u Bundesligu. Inače, Hamburg je trenutno na poziciji koja iz Bundeslige vodi u baraž.

Francuska

Buran vikend za naše, u svakom smislu.

Sošo je povratio nadu da može do opstanka ove sezone, a pobeđena je Nica našeg Nemanje Pejčinovića. Upravo je Kragujevčanin bio jedan od krivaca za poraz svoje ekipe pošto je postigao autogol u prvom poluvremenu i na taj način je doveo ekipu Sošoa u vođstvo.

Pejcinovic

U meču Tuluza i Nanta igrala su čak trojica, naravno, sva trojica u dresu domaće ekipe.

Tuluz je odigrao nerešeno, 1:1, a Pavle Ninkov je zabeležio asistenciju. Ono što je loše, to je povreda Uroša Spajića koji je rano morao da napusti meč. Radi se o povredi nosa, najverovatnije se radi o prelomu. Inače, pomenuti meč igrao je i Dušan Veškovac.

Marsej je pobedio Lion sa 4:2, a za goste je igrao i Milan Biševac. On je bio direktan krivac za jedan gol koji je njegova ekipa primila.

Holandija

Završeno je prvenstvo, a pojedini srpski internacionalci su pokazali da su davno prerasli ovo takmičenje. To se najviše odnosi na Dušana Tadića, koji je ponovo bio strelac za svoj Tvente. Ipak, njegova ekipa nije uspela da savlada Cvole, bilo je 2:2.

Kostić je igrao za Groningen koji je pobedio Herakles, pa će zahvaljujući strašnoj seriji njegovog tima igrati plej-of za plasman u Ligu Evrope.

Taj plej-of igraće i Nemanja Gudelj sa AZ Alkmarom koji je remizirao u ovom kolu protiv Fejenorda, bilo je 1:1. Inače, Groningen će plej-of igrati sa Viteseom, dok će Alkmar igrati sa Herenvenom.

Breda se za malo izvukla ove sezone da ne ispadne, a jedan od najzaslužnijih za to jeste i Uroš Matić, koji se pridružio ekipi ovog januara iz Benfike B. Ipak, u poslednjem kolu su poraženi od favorizovanog PSV-a sa 2:0.

Pogledajte Tadićev gol protiv Cvolea

Rusija

Bambi Tošić nastavlja da briljira.

Bivši igrač Partizana i Mančester Junajteda je postigao sjajan gol iz slobodnog udarca protiv Amkara i tako ostavio svoju ekipu u borbi za titulu ove sezone.

Sa druge strane, Zenit je konačno posustao pod novim trenerom Viljašom Boašom, ali u derbiju prvenstva protiv Lokomotive iz Moskve. Bilo je 1:1, a Aleksandra Lukovića nije bilo na terenu, ali jeste na klupi, kao i u većini slučajeva ove sezone.

Milan Rodić se ponovo povredio, morao je da napusti meč sa Krasnodarom, a njegova Volga iz Novgoroda je ponovo zabeležila poraz. Na dva kola pred kraj oni imaju 5 bodova manje od Samare koja se nalazi na nešto bezbednijoj poziciji koja vodi u baraž, tako da ovu ekipu očekujemo u drugoj ligi naredne sezone. Ipak, očekujemo povratak Milana Rodića sa pozajmice u Zenit na kraju ove sezone.

Marko Lomić je bio jedan od najboljih u svom Dinamu koji je pobedio Rostov na gostovanju 3:2. On je i zabeležio asistenciju u ovoj pobedi. Njegova ekipa će naredne sezone najverovatnije igrati kvalifikacije za Ligu Evrope.

Belgija

Naravno, vikend standardno obeležava Aleksandar Mitrović, ovoga puta u negativnom smislu.

On je dobio crveni karton još u prvom poluvremenu, po mnogima nezasluženo, ali je njegova ekipa pobedila Klub Briž i napravila ogroman korak ka tituli. Sada zaostaju samo jedan bod za Standardom, ima još tri kola do kraja.

Kortrijk je pobedio Šarloa, a Nebojša Pavlović koji je najstandardniji ove sezone u toj ekipi je odigrao čitav meč. Njegova ekipa i dalje ima solidne šanse da se sledeće sezone nađe u Ligi Evrope.

Miloš Marić je u poslednjih mesec dana standardan u Beverenu, ali njegova ekipa nije uspela da izvuče niti bod u meču protiv Ostendea.

Miloš Kosanović i Ivan Obradović imaju svoje mesto u zadnjoj liniji Mehelena, obojica su protiv Serkl Briža odigrali 90 minuta.

Ostatak sveta

U Portugalu se lagano sve vraća Benfiki za one izgubljene titule u poslednjim utakmicama sezone. Oni su već osvojili titulu u prvenstvu, a ovog vikenda su svakako znali kako da je proslave.

sulejmani

Miralem Sulejmani i Filip Đuričić su odigrali svoje minute kod Žorža Žezusa u poslednjoj utakmici ovog tima na svom stadionu ove sezone. Lazar Marković je meč presedeop na klupi, ali je ipak bio u prazničnom raspoloženju.

Igrao je svoj meč i Aleksandar Miljković za Bragu, utakmica je bila potpuno nevažna, a rezultat je bio 1:1.

U Koreji i to Južnoj pratimo Gjongnam, u kojoj su ponovo igrala sva tri srpska internacionalca.

Ipak, Sreten Sretenović, Miloš Bosančić i Miloš Stojanović nisu slavili, protiv Busana je bilo 2:2. Na klupi Busana je presedeo Nikola Komazec.