INTERVJU - Sportski direktor Partizan AdmiralBeta: "Sanjam 7.000 ljudi u Pioniru u ludoj atmosferi, bez incidenata"
Ivan Dimitrijević otkriva kako je tekao put šampiona Srbije do elite i koje su sve prepreke bile na putu
Povezane vesti
Partizan AdmiralBet se posle 13 godina vratio u Ligu šampiona i odmah se pohvalio time. Naravno, nije ovo bio grom iz vedra neba, mesecima se šampion Srbije spremao za ovo takmičenje i radio u skladu s tim.
Doveden je novi trener, selektor Srbije i osvajač Lige šampiona, Raul Gonzales, a za njim su se ređala "bombastična" pojačanja, uključujući i ona iz Bundeslige.
Dok je vest još sveža, sportski direktor Partizan AdmiralBeta Ivan Dimitrijević bio je pun utisaka, ali i emocija.
"Hvala na čestitkama, drago nam je svima. Kada je Liga šampiona u pitanju, ljudi su možda zaboravili da smo mi iz sportskog sektora bili tu kad je Partizan AdmiralBet poslednji put bio u Ligi šampiona. Opet smo tu, samo nismo na terenu, nemamo protivnika preko puta. Tako da mi je to jako drago, zato što opet proživljavam to kroz klub koji volim najviše na svetu. Ima tu, što se kaže, neke simbolike. Nadam se da će Pionir biti pun. Zavisi, naravno, i od protivnika, ali bih najviše voleo jeste sedam hiljada ljudi u Pioniru i bez jednog jedinog incidenta loših konotacija unutar i oko hale. I mislim da bi to bila najveća pobeda i za klub, i prvenstveno za rukomet, srpski rukomet."
Kako je tekao taj put, bilo je nekih neočekivanih prepreka?
"Dobro, znali smo svi da postoji potencijalan ulazak u Ligu šampiona. Osvojili smo titulu i taj prvi korak smo završili što je bilo do nas. Nakon toga je bio jedan krug sastanaka našeg saveza, odnosno ljudi iz saveza sa ljudima iz EHF-a. Nakon toga smo dobili poziv u klub da sednemo i da pričamo, i to sa prvim potpredsednikom EHF-a Peđom Boškovićem i sa predsednikom Mihelom Vidererom. Nakon toga su nam stigla neka dokumenta koja smo morali da ispoštujemo i da ispunimo. S obzirom na to da smo čekali dosta dugo na sve to, jako kratak rok nam je bio da popunimo ta dokumenta, odnosno da pristanemo da položimo depozit koji je tražen od strane EHF-a."
Dimitrijević za sada nije želeo da kaže koliki je depozit, jer u klubu nisu razgovarali u tome, pa nije hteo bez dogovora sa upravom da se "istrčava".
"Bila je to nimalo mala cifra, to je četvrtina našeg budžeta, bukvalno. Nemamo budžet od 10.000.000 evra, kao što pričaju. Dobili smo jako kratak rok da to ispunimo. Papiri su stigli u sredu, mi smo do ponedeljka imali rok. Ali to nije samo puko popunjavanje nekih formulara, već i ceo ovaj plan i program: marketing, mediji, promocija, kako vidimo nas kroz Ligu šampiona, kako vidimo Ligu šampiona u Srbiji, kako ćemo je promovisati, kako će to teći kroz igrače, kroz ekipu i tako dalje. Tako da im je taj neki medijski, PR i marketinški plan bio dosta bitan, a mi smo za jako kratko vreme to ispunili. Moje neko mišljenje je da su oni to tako malo i svesno uradili, da bi videli koliko smo ozbiljni i na šta smo spremni. Tako da, posle toga, danas je bio taj sastanak. Trebalo je da bude 26. juna, kada je i izvlačenje grupa, ali su oni to pomerili, pa je danas svakako bio sastanak, tako da smo danas ujutru dobili vesti, najlepše moguće."
Ispostavilo se da je najveća prepreka – ponašanje navijača. U tih 13 godina, evropski rukomet je otišao daleko što se tiče ponašanja publike i ispadi su ono što se tamo baš nikako ne toleriše i Partizan AdmiralBet je morao ozbiljno da radi na garancijama za ponašanje navijača.
Koliko vas to brine i kako planirate da radite sa navijačima da se to izbegne?
"Pa dobro, svesni smo da generalno na Balkanu, na celom Balkanu, hajde možemo da proširimo dole i na Grčku, pa može i na neku Italiju kad je fudbal u pitanju, ali generalno ima tih problema svuda. Mislim, to se stvarno dešava svuda u svetu, samo što, hajde, kod nas je to negde na ovom podneblju nekako najizraženije, zajedno sa Grčkom. Ja sam se uvek vodio time da, ako pogledate na primer Olimpijakos i Panatinaikos u Evroligi, a pravili su razne gluposti, i navijači i klubovi i tako dalje, ja verujem da i mi to možemo da više kontrolišemo"...
..Ali, EHF je baš rigorozan po tom pitanju, mnogo rigorozniji i od Evrolige, od svih ostalih...
"Jasno. Vidite, na našem sastanku nam je rečeno da je njima, čak hajde da se tako izrazim, drago što Bed Blu Bojsi ne idu da gledaju Zagreb, da su uspeli da se izbore sa tim. Gde sam ja, iako vodim klub, ali pre svega volim Partizan, objašnjavao njima da to nije isto, ni blizu da nije isto, ali da ćemo se svakako truditi da ne bude tih ispada. Ići ćemo sa kampanjama i razgovorima sa navijačima, sa kojima imamo super odnos. Ja verujem da će se tome stati na put. Sad da vam kažem da sam siguran, ne mogu da budem 100 odsto siguran, ja ne znam šta nosi dan, a šta nosi noć, ali svakako je da će se raditi na tome. Čak i taj incident koji se desio u Novom Sadu, to nije došlo sa naše strane, tako da, kako da kažem, naravno da uvek može da se pojavi neko ko želi loše klubu i da to uradi. Naši navijači i ljudi koji su uz naš klub, ja sam siguran, hajde da kažem 99 posto sam siguran da neće to raditi. Da li će se pojaviti neko ko želi da nanese štetu, pre svega srpskom rukometu i nama kao klubu, ja to ne znam. Nadam se da smo u 2026. godini dovoljno razumni ljudi, odrasli, da smo svesni takvih stvari. Tome nije mesto u hali i ispred hale, na tribinama, tako da ćemo sigurno imati i razgovore, i kampanju i putem društvenih mreža i putem medija, da ukažemo da to apsolutno nije dobrodošlo. Ako se desi, to nije dobro ni za naš savez, ni za naš rukomet."
Dimitrijević je odmah nastavio:
"Nije dobro jer bi se desile neke kazne i konsekvence na nivou saveza, jer je savez bio taj koji je podneo prijavu, odnosno mi savezu, pa savez dalje krovnoj organizaciji. Tako da, opet, prvi put mogu da kažem, pošto si me prvi pozvao, to svakako ne treba da se dešava. Nije mu mesto ni u hali, ni oko hale. Fanatično navijanje i sve kako jeste, kao i u Evroligi, apsolutno da. Ali takve neke stvari nikome neće dobro doneti, i mislim da se rukomet podiže zadnje dve godine onako poprilično, a ovo bi nas dobrano zakopalo. I finansijski i savez i reprezentaciju i tako dalje. Ali, opet, navijači su nam najveća snaga, kao i svakom klubu u sportskom društvu. Siguran sam da se čuda u košarci ne bi dešavalo da nije bilo navijača. Tako da verujem da će i oni naići na razumevanje. Siguran sam da je, što kažem, ljubav prema klubu tih navijača veća nego neki izlivi negativnih emocija, da tako kažem".
Pionir je definitivno hala u kojoj ćete igrati?
"Da. Mi možemo da igramo u Pioniru ili u Areni. Mislim da trenutno nije momenat za odlazak u Arenu. Opet kažem, u zavisnosti od toga kakvo trenutno stanje bude i ukoliko se pokaže to interesovanje, moraćemo da tražimo rešenje za Beogradsku arenu. Mada, ja sada mislim da nam to nije potrebno. Imali smo sastanak sa nekim ljudima iz Pionira, tako da tu tražimo neko zajedničko rešenje. S obzirom na to da svi znamo da tamo igraju i Makabi Tel Aviv, i Zvezda i Partizan u Evroligi, jedni i drugi u AdmiralBet ABA ligu i tako dalje, i tako dalje, biće onako dosta napeto, ali naći ćemo, ja se nadam, rešenje."
Partizan AdmiralBet/Maja NastićImali ste prilično bombastičan prelazni rok, kakva je situacija sa timom, da li je to – to?
"Kada uzmemo u obzir i tri kadetska reprezentativca koji su potpisali nedavno ugovor, to je roster negde od 22-23-24 igrača. Sigurno je da za igranje ove regionalne lige koja će krenuti od avgusta i domaće lige i Lige šampiona biti potreban roster od sigurno 20 igrača. To se misli na 20 onih koji će se rotirati i igrati. U zavisnosti od toga šta Raul bude tražio i na čemu bude insistirao, sigurno ćemo raditi na tome. Mnogo stvari se menja, pre dva sata je stigla vest da ćemo igrati u Ligi šampiona. Iskreno, već sam pet poruka dobio sa pitanjima da li nam treba još neki igrač, i tako dalje, i tome slično. Roster smo pravili po ukusu nas iz sportskog sektora i po Raulovom ukusu. Sve želje smo mu ispunili. Sve što je tražio, dobio je. Uprava kluba je obezbedila sve što je tražio. I neke operativno-marketinške stvari su se dobrano pomerile nagore. Ja ne mogu da kažem da je bilo ko šta u klubu tražio, od novih igrača do trenera, a da to nije ispunjeno. Dobro je urađen prelazni rok. Opet, budžet je takav kakav jeste. Nisu milioni i kamioni, nismo Barselona i Kil, ali za naše uslove je jako dobar, korektan budžet. Pa videćemo, to je Liga šampiona, zavisi od grupe i od svega, sa kim ćemo biti u grupi i tako dalje. Nema šta, samo da opet kažem da mi je drago što ćemo opet da igramo Ligu šampiona".
0 Komentara