SP - Francuzi bez nove senzacije, Hrvati kroz penal-dramu zakazali finale sa Italijanima

Autor: Mladen Heleta
četvrtak 15.02.2024.
16:45

Težak, ali očekivan trijumf "barakuda".

EFE/YURI KOCHETKOV

Vaterpolisti Hrvatske plasirali su se u finale Svetskog prvenstva u Dohi, pošto su u polufinalu pobedili Francusku nakon boljeg izvođenja peteraca.

U regularnom toku utakmice bilo je 11:11, a u penal-seriji 6:5 za Hrvatsku.

Francuzi, koji pripadaju drugom ešalonu svetskog vaterpola, su u četvrtfinalu napravili veliko iznenađenje i skinuli krunu Mađarima, ali do finala ipak nisu mogli, a tako malo im je nedostajalo.

Delovalo je da će Hrvatska ovde završiti posao za 32 minuta, u poslednju četvrtinu je ušla sa tri gola prendosti, ali je Francuska, kao i protiv Mađarske, odigrala briljantan četvrti period, dobili ga sa 5:2 i izborila se za seriju peteraca.

Tamo je heroj Hrvatske bio golman Anić, koji je odbranio udarac Kaža u šestoj seriji. Selektor Ivica Tucak je Anića poslao u bazen baš u toj odlučujućoj šestoj seriji i tako povukao potez koji je rešio ovaj susret.

Hrvatska će se za svetsku titulu boriti sa Italijom, koja je ranije danas savladala evropskog šampiona Španiju sa 8:6.

"Barakude" će tako u razmaku od mesec dana igrati dva velika finala. Oni su 16. januara izgubili meč za titulu na Evropskom prvenstvu od Španije u Zagrebu.

Trostruki strelac za Hrvatsku bio je Loren Fatović, po dva pogotka su dodali Jerko Marinić Kragić i Konstantin Harkov.