SP- Kao na igrici, Duplantis novim svetskim rekordom do planetarnog zlata!

Autor: Lazar Nikolić
ponedeljak 25.07.2022.
09:30

Nigerijka postavila svetski rekord, pa osvojila zlato na 100 metara sa preponama.

Marko Djokovic

Švedski atletičar Armand Duplantis osvojio je danas zlatnu medalju u skoku s motkom na Svetskom prvenstvu u Judžinu novim svetskim rekordom.

Duplantis je već bio siguran osvajač zlata kada je iz drugog pokušaja pomerio granicu svetskog rekorda koji od danas iznosi šest metara i 21 centimetar.

Olimpijski šampion je tako za jedan centimetar popravio svetski rekord koji je postavio u martu na Svetskom dvoranskom prvenstvu u Beogradu.

Ovaj 22-godišnji Švedjanin je osvojio poslednju veliku titulu koja mu je nedostajala pošto je već prvak Evrope, olimpijski šampion i dvoranski šampion sveta.

Amerikanac Kristofer Nilsen osvojio je srebro sa preskočenih 5,94 metara, a istu visinu preskočio je i Filipinac Ernesto Džon Obijena koji se okitio bronzom.

Nigerijska atletičarka Tobi Amusan osvojila je zlatnu medalju u trci na 100 metara s preponama.

Sat i po nakon što je u polufinalu postavila novi svetski rekord od 12,12 sekundi, Amusan je u finalu trčala još brže prošavši kroz cilj za 12,06 sekundi. Međutim, vetar koji joj je duvao u leđa bio je jači od dozvoljenih 2,5 metra u sekundi, tako da to vreme nije priznato kao novi svetski rekord.

Ova 25-godišnja Nigerijka je u polufinalu srušila dosadašnji svetski rekord od 12,20 sekundi koji je od 2016. godine držala Amerikanka Kendra Harison.

Srebrnu medalju osvojila je Britani Anderson sa rezultatom 12,23 sekundi, dok je sa identičnim vremenom bronza pripala Džasmin Kamačo-Kvin iz Portorika.

Amerikanka Ating Mu osvojila je zlato u trci na 800 metara rezultatom 1:56,30 minuta i tako za osam stotinki slavila ispred Britanke Keli Hodžkinson kojoj je pripalo srebro. Na poslednji stepenik pobedničkog postolja popela je Kenijka Meri Mora s rezultatom minut i 56,71 sekundu.

Norvežanin Jakob Ingebrigtsen je, posle srebra na 1.500 metara, slavio u trci na 5.000 metara pošto je kroz cilj prošao za 13:09,24 minuta. Srebrnu medalju osvojio je Kenijac Jakob Krop (13:09,98), dok je bronza pripala Oskaru Čelimu iz Ugande (13:10,20).

Francuz Kevin Majer je drugi put u karijeri krunisan za svetskog prvaka u desetoboju, pošto je u Judžinu trijumfovao sa osvojenih 8.816 bodova. Srebrnu medalju je osvojio Kanađanin Pirs Lepaž (8.701), a bronzu Amerikanac Zak Zimek (8.676).

Štafetnim trkama na 4x400 metara završeno je Svetsko prvenstvo u Judžinu.

U muškoj konkurenciji trijumfovala je štafeta SAD (2:56,17 minuta), ispred Jamajke (2:58,58) i Belgije (2:58,72).

I u konkurenciji atletičarki najbolja je bila štafeta SAD (3:17,79), druga je bila Jamajka (3:20,74), dok je bronzu osvojila Velika Britanija (3:22,64).