Đoković vs Federer (KRAJ)

TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA
nedelja 06.07.2014.
15:01

Najbolji srpski teniser osvojio je svoj sedmi Grend slem trofej a drugi na Vimbldonu nakon drame u finalu sa Rodžerom Federerom. Đoković je slavio rezultatom 3:2 (6:7, 6:4, 7:6, 5:7, 6:4).

Današnji duel je njihov 35. međusobni, a do sada Federer vodi sa 18:16 u pobedama. Novak Đoković se bori za svoj sedmi Gren Slem trofej, a Federer za svoju 18. titulu na najvećim turnirima...

PRVI SET

Prvi je ''led'' probio Novak, servirao je u prvom gemu i što je najvažnije, odigrao ga je sigurno, samouvereno, za vođstvo od 1:0. U drugom je na servis rivala pružio dobar otpor, ali bez prve prilike za brejk - 1:1.

Ipak, našeg tenisera servis za sada odlično služi, bez problema dobija i naredni gem za novo vođstvo od 2:1.

Bitnijih promena nije bilo ni u narednim gemovima, i Novak i Rodžer relativno lako osvajaju gemove na svoj servis - 4:3 za Đokovića.

Švajcarac je i naredni gem dobio vrlo sigurno, a prve manje probleme Đoković je imao tokom devetog gema, kada je Federer imao 15:30, ali su onda usledila tri sjajna Novakova servisa za vođstvo od 5:4. Ulazimo u sam finiš prvog seta!

Prava borba tek počinje, imao je Novak priliku da dođe i do set lopte u narednom gemu, ali jedna paralela ipak nije prošla kod 30:30. Federer uspeva da uzvrati, za izjednačenje na 5:5.

U narednom gemu još malo neizvesnosti, Švajcarac stiže na 40:40, ali kao i u sličnim situacijama nešto ranije, Novak sjajno servira u tim trenucima i ponovo prebacuje pritisak na Federera - 6:5!

On je ipak uspeo da dobije i naredni gem, a onda na startu taj-brejka povede i sa 3:0. Srećom, Đoković uspeva da vrati ''mini brejk'', a onda i prvi stigne do set lopte, uz servis na 6:5.

Međutim, Federer tokom narednog poena uspeva da pogodi samu liniju i iznenadi Novaka.

Poveo je Đoković zatim i sa 7:6, stigao do druge set-lopte, ali tu je stao! Federer najpre ''ispaljuje'' dva neodbranjiva servisa, a zatim Novak pravi grešku kad joj vreme nije i Švajcarac osvaja prvi set - 7:6 (8:6)!

Šteta, bio je Novak bliži osvajanju ovog seta, ali je Rodžer i ovoga puta pokazao zbog čega je najtrofejniji teniser...

Britain Wimbledon Tennis

DRUGI SET

Kako se završio prvi, na sličan način počeo je i drugi set. Maltene, repriza prethodnog taj-brejka, jer je Đoković propustio i dve velike prilike za brejk i da odmah stekne prednost u ovom setu.

Federer se ponovo izvukao iz teške situacije i poveo sa 1:0 u drugom setu.

Ali, Novak se ne predaje! Iako je imao jedan nezgodan pad u prvom gemu drugog seta, nastavio je sa sve boljom igrom i nešto kasnije konačno došao do brejka prednosti - 2:1 za Đokovića!

U narednom gemu Novak je trebalo da potvrdi tu prednost, u čemu je i uspeo, i pored velikog otpora Federera - 3:1.

Đoković nastavlja da održava tu prednost i polako se približava izjednačenju u setovima - 4:3.

Sličan razvoj događaja i u naredna dva gema, Novak stiže do 5:4 i servira za izjednačenje u setovima!

''Sledio nam je srca'' Novak pri 30:30, kada je napravio veliku grešku i omogućio Švajcarcu da dođe do brejk lopte, ali taj kiks ga nije poremetio, dobio je naredna tri poena i osvojio set - 6:4!

TREĆI SET

Ovaj deo igre počeo je vođstvom Švajcarca, koji dobija prvi gem na svoj servis, ali Nole uzvraća istom merom, za izjednačenje na 1-1. Za sada obojica uspevaju da sačuvaju svoj servis, pa posle pet odigranih gemova Federer vodi rezultatom 3-2.

Od početka trećeg seta Federer je sigurniji na svoj servis ali Novak uprkos tome stiže do izjednačenja i posle šest gemova ostaje 3-3, ali vrlo brzo Švarcarac ponovo dolazi u vođstvo i ponovo prebacuje pritisak na drugog tenisera sveta.

Posle fantastično odigranog osmog gema Novak stiže do izjednačenja a kako sada stoje stvari lako bismo ponovo mogli da gledamo taj-brejk. U istom ritmu Federer stiže do 5-4, Novak će servirati za ostanak u trećem setu.

Nastavlja se igra nerava jer ni posle deset odigranih gemova u trećem setu nema nagoveštaja da bi jedan od finalista mogao do brejka, rezultat je 5-5.

Interesantna situacija viđena je u 11. gemu pri vođstvu Federera od 30:15. Imao je Novak čistu situaciju za 30 oba ali je jedan od njegovih navijača počeo da proslavlja poen pa je Srbin loše odreagovao i propustio priliku da izvrši pritisak na Švajcarca.

Otišao je onda Federer na 40:15 ali je Novak stigao do izjednačenja, iskoristivši i jedan čelendž, a potom sledi i brejk lopta koju Srbin ne uspeva da iskoristi usled sjajnog servis vinera Rodžera Federera. Nakon prve stiže i druga brejk lopta koju ali je ishod ponovo isti, Federer uspeva da se vrati na 40 oba.

Sa dva sjajna servisa Federer uspeva da se izvuče iz ove neugodne situacije i da osvoji šesti gem u trećem setu. Šteta, Novak je imao dve brejk lopte a sada servira za ostanak u seti odnosno za odlazak u taj-brejk.

U istom maniru u kojem je odigrao sve gemove na svoj servis u trećem setu Đoković dobija i šesti. Gledaćemo drugi taj-brejk na današnjem meču.

U situaciji kada obojicu sjajno služi servis mini-brejk može da igra bitnu ulogu a prvi do njega stiže Novak Đoković. Uzvratio je Federer ali je potom i pogrešio pa Novak stiže do 5-4 i šanse da sa dva kvalitetna servisa dobije drugi set.

Sjajno odigran forhend doneo je Novaku dve set lopte a Srbin koristi prvu i stiže do 7:4 u taj-brejku, odnosno do vođstva u setovima od 2:1!

ČETVRTI SET

Počeo je četvrti set koji bi mogao da bude odlučujući ukoliko Novak Đoković uspe da ga osvoji. Srbin je prvi servis gem dobio bez izgubljenog poena.

Naredna dva gema obojica dobijaju sa lakoćom a onda Đoković stiže do tri brejk lopte koje bi mogle da donesu prelomni momenat u današnjem finalu. Federer uspeva da spasi sve tri brejk lopte fantastičnim servisima.

Izjednačenje je samo prolongiralo ono što se dalo naslutiti. Novak stiže do brejka i sada vodi sa 3:1. Ukoliko overi brejk prednosti Srbin će biti jako blizu drugom trofeju na Vimbldonu.

Na zadovoljstvo većeg broja navijača na tribinama "Sveengleskog tenis i kriket kluba" Rodžer Federer vraća brejk i samim tim unosi novi zaplet u finale. Trenutni rezultat je 3-2 za Novaka Đokovića.

Sve je nesigurniji Rodžer Federer što Novaka Đokovića dovodi do nove brejk lopte i vođstva od 4:2. Srbin ima sjajnu šansu da stavi tačku na ovaj meč!

Uz mnogo muke Novak stiže do vođstva od 5-2 a sada je na Federeru da pokuša da ostane u meču. Uspeo je Švajcarac, sada je 5-3 za Novaka koji servira za titulu i prvo mesto na ATP turu.

Neverovatan gem. Rodžer Federer uspeva da stigne do drugog brejka na meču u situaciji kada je Novak Đoković servirao za titulu. Stekao je Švajcarac prednost od 0:30, potom se Đoković vratio u igru ali je na kraju gem pripao iskusnijem. Rezultat je 5-4 za Đokovića, Federer servira za ostanak u meču.

Drama na Vimbldonu, Đoković je posle tri sata i tri minuta igre imao meč loptu ali je as udarcem Federer sprečio Srbina da stigne do trofeja. Potom Švajcarac stiže i do izjednačenja, 5-5. Sada je pritisak na Novaku.

Rezultat propuštenih prilika da se stigne do sedme Grend slem titule viđen je u 11. gemu. Novak Đoković išao je iz greške u grešku i dozvolio Federeru da stigne do tri brejk lopte od kojih Švajcarac koristi jednu i stiže do vođstva od 6-5 i šanse da servira za izjednačenje u setovima.

Poklone koje je Đoković darivao Federeru u četvrtom setu Švajcarac nije odbio. Izjednačio je u setovima na 2:2 i sada je u potpunosti psihološka prednost na njegovoj strani. Gledaćemo peti set!

PETI SET

Odlučujući set počeo je dobro po Novaka. Uz samo jedan izgubljen poen Srbin je prekinuo seriju Rodžera Federera od pet uzastopno dobijenih gemova.

Švajcarac bez problema osvaja svoj prvi gem u petom setu ali onda Novak uz manje probleme ponovo vraća "vruć krompir" u ruke Rodžera Federera. Trenutni rezultat je 2-1 za Novaka ali će pre nastavka meča lekar morati da interveniše i pomogne Đokoviću sa povredom desne noge.

Rodžer Federer stiže do izjednačenja a primetno je sada da Novak mora da ulaže mnogo više truda ne bi li stigao do poena. Ipak, uz nešto duže razmene Đoković stiže do prednosti od 3-2. Pritisak raste!

Evidentno je u ovim trenucima da Rodžer Federer lakše stiže do poena o čemu svedoči i podatak da je od početka seta osvojio sva tri gema na svoj servis bez izgubljenog poena. Sada je 3-3.

Sa druge strane Đoković ima mnogo problema. U sedmom gemu Srbin je dozvolio Federeru i prvu brejk loptu u petom setu ali je potom dobro izgradio poen, stigao do izjednačenja a onda i do vođstva od 4-3.

U osmom gemu imali smo prilike da vidimo sve što karakteriše današnji meč. Đoković je ponovo bio na korak od brejka ali mu tri brejk lopte nisu bile dovoljne da napravi odlučujući korak ka trofeju, sada je 4-4.

Uz samo jedan izgubljen poen Đoković ponovo dolazi do prednosti (5-4) pa sada Rodžer Federer mora da servira za ostanak u meču.

Federer je prvi popustio! Nije Švajcarcu pomogla ni publika ni sjajna igra, Novak je priredio brejk za titulu!!!! Novak Đoković je osvojio sedmu Grend slem titulu i ponovo postao prvi teniser sveta!!!