55 godina od jugoslovenskog čuda u Parizu

Autor: Boban Filipović
ponedeljak 06.07.2015.
18:34

Na današnji dan 1960. godine na prvom Evropskom prvenstvu u Francuskoj dogodio se jedan od najluđih preokreta u fudbalskoj istoriji.

Na završnom turniru prve kontinetnalne smotre najboljih učetvovalo su četiri reprezentacije.

Prvi polufinalni duel odigran je na 'Parku Prinčeva' između Francuske i SFR Jugoslavije, bila je to utakmica za pamćenje, puna preokreta, a prema svedočenjima fudbalskih hroničara jedna od najuzbudljivijih ikada.

Kako je tekao meč?

Jugoslavija je povela u 11. minutu igre golom Milana Galića, Francuzi su izjednačili čim su krenuli sa centra preko Vensana, a u finišu prvog dela igre Hujt donosi prednost domaćinu i pri rezultatu 2:1 se odlazi na veliki odmor.

Nakon osam minuta igre u nastavku 'Trikolori' imaju dva gola prednosti pošto je Visnieski savladao Šoškića, ali posle 120 sekundi Jugoslavija smanjuje na 3:2 preko Antea Žanetića.

Na isteku sata igre Hujt postiže drugi gol na utakmici i činilo se tada da 'Galski petlovi' idu u finale.

Međutim, u intervalu od 75. do 79. minuta dogodilo se čudo. Jugoslavija je postigla tri gola za četitri minuta i preokrenula rezultat na 5:4 u svoju korist.

Treći gol za 'Plave' postigao je Tomislav Knez, a onda je Dražen Jerković dao dva gola za manje od dva minuta.

Oko 30 hiljada gledalaca na 'Parku Prinčeva' je bilo zatečeno, kao i domaći fudbaleri koji do kraja utakmice nisu imali snage da se vrate iz šoka izazvanog ovim čudesnim preokretom.

Repezetnaciju Jugoslavije je sa klupe vodio 'trijumvirat' u sastavu Aleksandar Tirnanić, Ljubomir Lovrić, Dragomir Nikolić, a na megdan Francuzima izašla je ekipa u sledećem sastavu:

Milutin Šoškić, Vladimir Durković, Fahrudin Jusufi, Ante žanetić, Branko Zebec, Željko Perušić, Tomislav Knez, Dražen Jerković, Dragoslav Šekularac, Milan Galić i Borivoje Kostić.

SFRJ se plasirala u finale, tamo poražena od SSSR-a sa legendarnim Lavom Jašinom na golu nakon produžetaka, iako je povela golom Milana Galića u finišu prvog poluvremena. Bilo je 2:1 za Sovjete.

Za kraj, ne možemo da ne napravimo paralelu između te fudbalske rerezentacije naše zemlje i sadašnje.

Nekada smo igrali finale Evropskog prvenstva u Parizu, sada imamo samo teoretske šanse da se plasiramo na EURO na kome će učešće uzeti 24 reprezentacije...