Da li znate šta je zajedničko sportistima Pau Gasolu, Gregu Raderfordu i Džonu Sperou?
Svest o zdravlju je na prvom mestu.
Povezane vesti
AdmiralBet i Sportske bonus tiket - Favoriti donose odlične kvote!
„Jednaki u životu, jednaki na terenu“ – AdmiralBet i KK Partizan za Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
AdmiralBet i Sportske predlažu - Naš tiket dana! (02. 12. 2024)
AdmiralBet specijal - Salah i Nunjez VS. De Brujne i Haland i kvote od 4,00 do 9,00
Pored uspešnih karijera, košarkaš Pau Gasol, atletičar Greg Raderford i trenerameričkog odbojkaškog tima Džon Sperou imaju još jednu zajedničku stvar – a to je da su u određenom periodu života javno govorili o zamrzavanju svog reproduktivnog materijala! Reč je o periodu neposredno pre Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016. godine, kada je virus Zika predstavljao veliku pretnju po zdravlje. Mediji su spekulisali i o tome da je čak i fudbaler Kristijano Ronaldo svojevremeno zamrznuo svoj reproduktivni materijal, iako ovu informaciju nikada nije potvrdio. Otkrivamo šta je zapravo zamrzavanje muškog reproduktivnog materijala i zašto se muškarci odlučuju na ovaj korak?
Iako su navedeni sportisti ovu odluku doneli iz zdravstvenih razloga, zapravo jedan od glavnih razloga za zamrzavanje reproduktivnog materijala je dugoročno planiranje roditeljstva. Iako je karijera mnogima prioritet u mlađim godinama, mnogi sportisti žele da sačuvaju šansu za roditeljstvo kada budu spremni, bez obzira na to što im karijere često odlažu taj trenutak. Kako bi obezbedili mogućnost da jednog dana postanu roditelji, mnogi od njih biraju da zamrznu svoj reproduktivni materijal u periodu kada su u vrhunskoj formi i dobrog zdravstvenog stanja. Na ovaj način, uprkos starenju ili eventualnim povredama,
osiguravaju sebi šansu za roditeljstvo u budućnosti.
Prof. dr Eliana Garalejić, stručnjakinja za ginekologiju i akušerstvo, subspecijalista fertiliteta i steriliteta u Specijalnoj ginekološkoj bolnici IVF Centar MediGroup Jevremova, objašnjava da ova procedura ima brojne benefite za muškarce.
„Savremena medicina je prepoznala značaj očuvanja plodnosti i danas su tehnike krioprezervacije spermatozoida dovedene gotovo do savršenstva po kriterijumu bezbednosti, efektivnosti i svrsishodnosti. Postupak očuvanja plodnosti je izuzetno važan, pogotovo imajući u vidu činjenicu da starenjem muškarca kvalitet spermatozoida opada“, objašnjava prof. dr Garalejić.
Ko su „savršeni kandidati“ za zamrzavanje reproduktivnog materijala?
Prema rečima prof. dr Garalejić, svi pacijenti koji žele da bezbedno odlože roditeljstvo su savršeni kandidati. Kada je reč o starosnoj dobi, preporuka je da muškarci svoj reproduktivni materijal zamrznu do 40. godine.
Procedura je vrlo jednostavna, a u cilju zamrzavanja sperme potrebno je da pacijent prvo obavi kosultaciju sa doktorom, uradi potrebne analize, a potom zakaže zamrzavanje uzorka.
“Kod muškaraca procedura traje koliko i samo davanje uzorka i zbog svoje jednostavnosti procedura zamrzavanja muškog reproduktivnog materijala je češća u kliničkoj upotrebi. Priprema pacijenata, davanje uzorka i zamrzavanje semena se obavlja u našoj ustanovi, Specijalnoj ginekološkoj bolnici IVF Centar MediGroup Jevremova, pod jednim krovom. Ukoliko iz nekog razloga pacijent ne može da da uzorak ili u uzorku nema spermatozoida, uzorak se može dobiti punkcijom ili biopsijom”, zaključuje prof. dr Garalejić.
0 Komentara