Dugovi iz Gelzenkirhena, sa Albancima više od igre i fudbalski Liliputanci
Kako do plasmana na Svetsko prvenstvo 2026?
Povezane vesti
Izabranici Dragana Stojkovića našli su se u drugom šeširu, a za odlazak na Mundijal boriće se sa reprezentacijama Engleske, Albanije, Letonije i Andore u okviru grupe K.
Imaće "Orlovi" za čim da žale jer bi im pobeda nad Danskom u Leskovcu umnogome povećala šanse za plasman na Mundijal, ali moraće srpski fudbaleri da se okrenuti sadašnjosti i budućnosti.
Tamo ih čeka mnogo izazova koji nisu isključivo fudbalske prirode, pa će biti neophodno biti pravi na pravom mestu i u pravo vreme.
Ako počnemo od najvećeg favorita u grupi, selekcije Engleske, treba uzeti u obzir novi tim koji će naredne godine voditi Tomas Tuhel, ali to ne menja činjenicu da nam je "Gordi albion" i novi i stari dužnik...
Prisetićemo se, pre svega, letošnjeg okršaja na Evropskom prvenstvu kada su prilično neubedljivi Englezi pod vođstvom Gereta Sautgejta ostvarili minimalnu pobedu protiv sasvim pristojne selekcije Srbije u Gelzenkirhenu
Presudio nam je tada Džud Belingem, koji će i u predstojećim kvalifikacijama biti ključni faktor Engleske na terenu, a to je zapravo i jedini međusobni okršaj otkako Srbija nastupa pod tim imenom od 2006. godine.
Ostrvljani su se prošetali Ligom B Lige nacija, mada je poraz od Grčke mogao da ih košta prvog mesta, to se ipak nije dogodilo. Uz Belingema, tu je i kapiten Hari Kejn, Bukajo Saka, nema ni potrebe pobrojati sve svetske fudbalske zvezde u dresu sa Tri lava koje nastupaju u Premijer ligi.
Od utakmice sa Albanijom najmanje će, po svemu sudeći, zazirati sami reprezentativci Srbije jer će to možda ponovo biti više od same fudbalske utakmice.
Zbog dobro poznatih političkih tenzija između dve zemlje koje ne jenjavaju prevelikom brzinom, nema dileme da će puleni Dragana Stojkovića morati biti pribrani u apsolutno svakom trenutku ne bi li ostvarili povoljan rezultat, ne samo u gostima, već i na domaćem terenu
Svima nam je u glavi meč na stadionu Partizana 2014. godine u sklopu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. i "slučaj dron" koji je doneo velike tenzije i van terena.
UEFA je tada utakmicu registrovala službenim rezultatom 3:0 za Albaniju, dok je Srbija u meču u Elbasanu slavila sa 2:0 golovima Adema Ljajića i Aleksandra Kolarova. To su jedine dve utakmice koje su Srbija i Albanija odigrale od 2006. godine.
Albanci su tada otišli na EURO, a Srbija je počela iz početka. Po ko zna koji put...
Da nije sve tako crno, pobrinuo se ostatak žreba u Cirihu koji je "Orlovima" dodelio slabašne ekipe Letonije i Andore sa kojima se naša država nije sastajala do sada.
I dok se za baltičku zemlju može reći da ima nekakav fudbalski pedigre (učesnici Evropskog prvenstva 2004. godine), Andora je totalni autsajder u grupi, pa je, iako to možda i nije sportski reći, samo pitanje gol-razlike u duelima sa zemljom u "zagrljaju" između Španije i Francuske.
Letonija je ispala iz Lige C Lige nacija u konkurenciji Severne Makedonije, Jermenije i Farskih ostrva, dok se Andora nije proslavila u Ligi D gde je protiv Moldavije i Malte osvojila samo bod.
Sve u svemu, prilično koloritan žreb koji će Srbiji i FSS doneti mnogo izazova, ne samo na terenu, već i van njega jer će organizacija mečeva protiv Engleske i Albanije biti izuzetno složena.
S tim u vezi, ni potencijalni izgredi srpskih navijača na tribinama ne bi pomogli u čitavoj priči, pa bi bilo od velikog značaja da fudbaleri Srbije dobiju pravu sportsku podršku.
Pobednici svih 12 grupa idu direktno na Mundijal, dok će preostala četiri od ukupno 16 mesta za evropske ekipe biti popunjena kroz baraž.
"Orlovi", srećno, možda i do nekog novog Lisabona u Londonu...
0 Komentara