IMT uz Zvezdu: "Skraćivanje lige nije pomoglo ni Hrvatima i Mađarima!”

Autor: Ivan Cvetković
ponedeljak 31.03.2025.
10:45
Izvor: Sportske.net, Mozzart sport

Skraćivanjem Superlige, mladi igrači bi bili zapostavljeni, tvrde "traktordžije".

Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©
Srdjan Stevanovic/Starsport.rs ©

Povezane vesti

Otkako je Crvena zvezda izašla u javnost sa stavom da je protiv radikalnog i brzog smanjenja broja klubova u Super ligi Srbije, veliki broj klubova u srpskoj eliti pridružili su se takvom mišljenju.

Saopštenjem koje je objavio Mocart sport oglasio se i IMT iz Novog Beograda, koji smatra da bi “radikano skraćenje lige dovelo do velikog pritiska i manjka šanse za mlade igrače”.

Reforma bi značila da će od sezone 2026-2027 biti 12 klubova u Super ligi Srbije, odnosno da će sledeće sezone i nje direktno ispadati čak pet klubova.

“Na sednici Fudbalskog saveza Srbije i Zajednice Super i Prve lige Srbije, održanoj 17. marta 2025. godine, naš klub je javno bio protiv predloga reformi sistema profesionalnih takmičenja, u kojem bi se u sezoni 2026/27 u Superligi Srbije takmičilo 12 klubova, umesto dosadašnjih 16. Smatramo da ove reforme neće doneti boljitak srpskom fudbalu, a svima nam je u interesu da i srpski fudbal i reprezentacija Srbije dostignu zavidan nivo. FK IMT je prepoznatljiv po razvoju mladih igrača. U 2024. godini ostvarili smo istorijski transfer, kada je kapiten naše ekipe, tada sedamnaestogodišnji Miloš Luković, prešao u francuski Strazbur za 5.000.000 evra. To je najvredniji transfer nekog igrača iz srpskog kluba u inostranstvo, ne računajući večite rivale. Nikola Vukić se otisnuo put Ujedinjenih Arapskih Emirata, gde trenutno brani boje Al Džazire, a u klupsku kasu ovaj transfer je uneo približno 1.000.000 evra. Kapiten seniorske ekipe Nikola Krstić trenutno nastupa za mladu reprezentaciju do 21 godine, a Vasilije Novičić za reprezentaciju do 17 godina. Takođe, pozive da brane boje nacionalnog tima dobijali su i Siniša Popović i Lazar Konstantinov (obojica 2005. godište). Takođe, kao prvoplasirani tim Omladinske lige Srbije ostvarili smo plasman u Omladinsku Ligu šampiona.

Skraćivanjem Superlige, mladi igrači bi bili zapostavljeni, porastao bi finansijski pritisak na klubove koji žele da zadrže superligaški status, a mi, kao klub, trenutno funkcionišemo od transfera mladih fudbalera. Trenutno su u Superligi Srbije obavezna dva bonus igrača koji moraju biti na terenu svih 90 minuta. U ligi sa 12 klubova bili bi veliki ulozi, mladi igrači zapostavljeni i u početne postave bi se stavljali mladi igrači samo da bi se pratile propozicije takmičenja. Srpski fudbal bi izgubio razvijanje mladi igrača, a isti ti igrači, kojih je Srbija prepuna, ne bi mogli da dođu do izražaja. Teže će se razvijati novi Lukovići, Novičići, Krstići, Cvetkovići, Maksimovići, Ilići, Bondžulići, Rakići...Velika je razlika između prvog i drugog ranga takmičenja. Prva liga je slabija nego ranije, nije dovoljno medijski zastupljena i vrlo teško je da se ostvari bilo kakav transfer iz Prve lige Srbije u Superligu ili inostranstvo.

Format od 16 klubova doneo nam je pet klubova u Evropi i konstatno je neki od klubova ‘prezimljavao’ u evropskim takmičenjima. U ovoj sezoni, plasman u evropska takmičenja ostvarili su Crvena zvezda, TSC, Partizan, Vojvodina i Radnički iz Kragujevca. Hrvatska liga broji 10 klubova, Mađarska 12. Skraćivanje lige nije donelo značajnih uspeha u Evropi ni Hrvatskoj ni Mađarskoj, a naša liga je ove godine imala pet učesnika u evropskim takmičenjima. Trenutno su sve ekipe u Superligi Srbije konkuretne osim Crvene zvezde, koja ima apsolutnu dominaciju. Poslednjeplasirano Jedinstvo je postiglo po četiri gola TSC-u i Radničkom iz Niša, koji su dugogodišnji članovi najvišeg ranga srpskog fudbala. Veoma je mala bodovna razlika između ekipa od šestog do trinaestog mesta.  Publika u poslednje vreme slabo dolazi na stadione. Fudbal se igra zbog publike, te smanjenjem broja klubova dovodimo se u situaciju da publika bude uskraćena gledanjem superligaškog fudbala u nekim gradovima. Kod većine klubova,  članova Superlige Srbije, sa kojima smo vodili neformalne razgovore, vidi se želja da liga ostane sa 16 klubova, bez reformi, bar u ovom momentu. Prepoznajemo veliku želju Fudbalskog saveza Srbije, na čelu sa Generalnim sekretarom Brankom Radujkom, koji je, čim je stupio na funkciju, počeo sa temeljnom rekonstrukcijom na svakom polju, na čemu smo mu zahvalni. Naš klub je na raspolaganju za svaku vrstu dogovora i ne želimo da osporimo želju FSS-a za poboljšanjem srpskog fudbala”, stoji u saopštenju IMT-a iz Novog Beograda.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke