Piksi: ''Može neko da mi objasni? Vodimo 2:0 u 80. minutu, a publika skandira 'ajmo, ajde, svi u napad''?!

nedelja 13.10.2024.
00:03

Nije mu promaklo.

STARSPORT photo Belgrade Serbia

Selektor reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi je posle večerašnje pobede nad Švajcarskom od 2:0 u Leskovcu u okviru trećeg kola Lige nacija održao dugu konferenciju za medije.

Na početku, pitanje o težini povrede Saše Lukića.

''Došlo je do istegnuća ligamenta desnog ramena. Po nekoj proceni, možda mesec dana pauze otprilike. To je ono što znamo za sada. U lepoj večeri za nas, desilo se i to, ali moramo da prihvatimo. Znaćemo više posle dodatnih pregleda''.

Kako komentariše samu utakmicu?

''Utakmicu su odlučila dva gola, oni se računaju, nebitno je kada ih postignete. Odigrali smo takmičarsku utakmicu, radili smo da budemo spremni, jednostavno na nivou. Zasluižena je pobeda, pokazali smo neke stvari koje me raduju. To je borbenost, odgovornost svih igrača, respekt prema onome što radimo i treniramo. Dali smo dva gola, uz još neke šanse, sve to ostavlja dobar utisak. Narod voli pobede, ja to znam, želeli smo da dođemo do pobede i uspeli smo u tome''.

U poluvremenu je neočekivano izveo iz igre vezistu Grujića, a uveo napadača Luku Jovića, iako je naš tim vodio sa 1:0. Zašto?

''To je već stvar za analitičare da daju svoje mišljenja, ali bitno je kako ja vidim utakmicu. Znate kako, igramo sa Švajcarskom koja je mnogima pravila probleme. Oni su jedna izvanredna ekipa, sa puno dobrih igrača. Imaju kvalitet u posedu lopte, znali smo to. Bili smo strpljivi.

Već oko 35. minuta sam znao da ću tu izmenu da napravim, čekao sam 45. minut. Mitroviću je trebala pomoć, bio je dosta izolovan.

Želeli smo da pored tog vođstva od 1:0 da dođemo i do drugog gola. Šteta je što Luka nije postigao gol jer je imao dve velike prilike.

A ta promena valjda malo remeti i švajcarski tim. Da li ćemo igrati sa dvojicom klasičnih ili jednim poluklasičnim. To je već šahovska igra''.

Usledilo je pitanje švajcarskog novinara koji je akcenat stavio na loš teren u Leskovcu.

''Teren nije bio u dobrom stanju, to je istina, ali uslovi su bili isti za obe ekipe. Iskreno, Švajcarska je igrala dobar fudbal, ali mi smo pobedili'', uzvratio je Piksi.

Šta je pričao sa selektorom Švajcarske Muratom Jakinom posle meča?

''To su bile uobičajene čestitke, pričali smo malo o putu i da se vidimo za mesec dana ponovo. Rekao mi je da je sve bilo u najboljem redu, da su imali lep boravak ovde''.

Srpska ekspedicija već sutra putuje u Španiju, a selektpr je naglasio da se sada neće ponoviti greška prilikom puta u Kopenhagen.

''Ja sam bio ljut na program puta, jer smo ustali u pet ujutru i bio sam u pravu. Pre mesec dana smo imali samo Jovića u špicu koji mi je protiv Španije tražio izmenu, jer je umoran. Zato sutra idemo za Španiju, pa ćemo na miru da pripremimo utakmicu. Letimo negde oko podneva, nema potrebe da hvatamo onaj pekarski avion''.

Ambicije Srbije do kraja takmičenja u Ligi nacija?

''Kad nosite dres reprezentacije, normalno je da imate veliku obavezu i veliku odgovornost. Svaka utakmica je važna, nema prijateljskih više. Naša je obaveza da dajemo maksimum, da osvajamo bodove, pa ćemo na kraju podvući crtu i videti gde smo.

Drago mi je da je ovo bila baš takmičarska utakmica i da smo pokazali pobednički duh. Nismo gubili glavu kad je Švajcarska dominirala.

Treba biti jako pametan kada igraš ovakve utakmice, inteligencija je bitan faktor, ne treba biti glup.

Mitar je zaslužio aplauz na otvorenoj sceni, a i da se odmori pred Španiju. Falilo je još da ovom malom (Andrija Maksimović, prim.aut.) damo traku. Šalim se''.

Strahinja Pavlović je bio sjajan večeras. Može li da ga uporedi sa nekim drugim igračem?

''Morao bih da razmislim... On ima moje apsolutno poverenje od 2021. godine, to nije upitno. Ono što pokazuje sa ostalim igračima, počeo je da igra pametno, nema više nekih izleta u prostor kada se izgubi lopta. Drago mi je zbog njega, to je igrač koji ima moje apsolutno poverenje''.

Zaključak?

''Meni se dopada ova Srbija, sa strane odgovornosti, borbenosti, želje da se pomogne ekipi, to ljudi mogu da uoče i trebalo bi da prepoznaju taj pristup na ovako jakoj utakmici. Mitrović je postigao fenomenalan gol, jedan od najlepših koje sam video u poslednje vreme, način na koji je stigao do lopte, a udarac je za TV špice.

Mali Maksimović će pamtiti ovo veče, Rajković je konstantan, odličan, siguran na kraju krajeva''.

Ali, selektor je na kraju imao i jedno pitanje za navijače.

''Da mi neko objasni nešto. Mi vodimo 2:0, 80. minut i čujem sa tribina, 'ajmo, ajde, svi u napad'. E, te stvari ne razumem. Ok, Jović je imao šansu za 3:0, ali 'ajmo, ajde, svi u napad' je meni malo nerazumljivo. Treba ljudi da razumeju neke stvari u fudbalu. Kad vodiš 2:0, treba da si organizovan u odbrani, lako je reći svi u napad. Malo je simpatično, ali dobro'', zaključio je Stojković.