''San Siro'' – Fudbalski monument
Impresivno betonsko čudo u predgrađu Milana.

Povezane vesti
Za razliku od brojnih stadiona koji su se gradili u to vreme, tadašnji predsednik Milana Pjetro Pireli osmišljava i zatim 1925. započinje realizaciju projekata izgradnje ''San Sira'', fudbalske arene od 35.000 mesta koja će podsećati na terene u Engleskoj čijeg je fudbala Pireli bio veliki poštovalac. Nije želeo da stadion ima atletsku stazu i zahtevao je da on bude izgrađen pošto-poto. Samo 13 meseci kasnije, predgrađe Milana dobilo je, za to doba, impozantnu građevinu gde je istoimeni klub bio domaćin. Dakle, pre 100 godina Italijani su gradili mnogo brže nego što mi to činimo danas.
Otvoren 19. septembra 1926. baš na dan kada je igran ''Derbi Madonine'' gde je Inter rezultatom 3:6 dobio Milan, ''San Siro'' postaje jedan od monumenata svetskog fudbala. Od 1947. godine, Milanu se na stadionu pridružuje i Inter koji je do tada igrao na ''Ćivika areni''.
Tokom godina je stadion kontinuirano renoviran, odnosno nadograđivan. Inženjeri Armando Ronka i Ferućio Kalcolari želeli su da na ''San Siro'' dovedu i do 150.000 ljudi, ali kako su radovi tekli, tako su oni shvatali da to iz bezbednosnih razloga nije moguće, te su dobili 60.000 sedećih i 25.000 stajaćih mesta, što je kasnije pretvoreno takođe u stolice.
Stadion od 1980. nosi ime i po čuvenom fudbaleru iz Milana Đuzepeu Meaci. On je nastupao za oba milanska velikana, ali Interovi navijači ga svojataju i stadion zovu po njemu iz prostog razloga što je Meaca duže igrao za ''nerazure'' (čak 14 sezona). Specifičnost stadiona jesu i 11 takozvanih kula, odnosno stubova, koji podupiru ovo izuzetno zdanje. Četiri su glavna, odnosno noseća i povezana su sa krovom.
Ne bi trebalo trošiti mnogo reči na broj velikih utakmica koje su odigrane na ''San Siru''. Dvaput se na njegovom terenu organizovalo finale Lige šampiona (2001, 2016), ali zanimljivo, borba za trofej u Kupu pobednika kupova nikada nije organizovana unutar izuzetnih zidina.
Od 2019. je aktuelna priča o prelasku dva kluba na novi stadion, predstavljeni su i projekti i on bi bio izgrađen u blizini ''San Sira''. Međutim, dosta sporo ide realizacija istog imajući u vidu značaj stadiona iz perspektive navijača i građana Milana. No, neizbežno je... Sigurno je da će se ''San Siro'' upotrebljavati barem do 2026. godine i Zimskih olimpijskih igara.
''San Siro'' će ostati upamćen zauvek, kada god ga poruše. Reč je o najvećem stadionu u Italiji, a trenutno nosi titulu najodlikovanije fudbalske arene na planeti. Inter (46) i Milan (49) zajedno su doneli najviše trofeja jednom stadionu na svetu.
Iz Milana: Nemanja Janošev
0 Komentara