Srbija je pre 10 godina postala prvak Evrope - Gde su i šta rade "zlatni orlići"?
Decenija proletela u "treptaju oka".
Povezane vesti
Na današnji dan, pre tačno 10 godina, fudbalska reprezentacija Srbije do 19 godina osvojila je Evropsko prvenstvo u Litvaniji, pošto je u finalnom meču savladala Francusku sa 1:0.
Selektor je bio Ljubinko Drulović, njegov mentor je bio, sada pokojni, Milan Đumi Đuričić, a Srbija je u grupnoj fazi pobedila Tursku i Gruziju, remizirala sa Francuskom i to je bilo dovoljno za polufinale u kom je Portugal pao posle drame i penal-serije. Finale sa Francuzima rešio je Luković, pogotkom u 57. minutu utakmice.
Mi ćemo se podsetiti gde su danas i šta rade tadašnji junaci Srbije. Neki su uspeli da naprave velike karijere, a neki nisu uspeli da na pravi način premoste onaj čuveni prelazak iz juniorskog u seniorski fudbal.
Jedan od junaka Srbije na tom turniru bio je Predrag Rajković, golman koji je odbranama u penal-seriji protiv Portugala nagovestio veliku karijeru. Tada je bio 17-godišnjak iz redova Jagodine, a danas je golman španske Majorke. U međuvremenu je 2015. godine sa Srbijom osvojio Svetsko prvenstvo do 20 godina, a već duže vreme je standardni član našeg A tima. Bio je deo ekipe na Mundijalu u Kataru, ali je bio rezerva Vanji Milinkoviću-Saviću. Za A tim Srbije branio je 29 puta.
Njegov kolega na ovom turniru bio je Stefan Čupić, tada čuvar mreže OFK Beograda, koji je tokom karijere bio u Jermenij i na Kipru, dok je od ove godine član beogradskog Rada.
Jedan od ključnih igrača Srbije u Litvaniji 2013. godine bio je Miloš Veljković. Tada fudbaler Totenhema priključio se našim mlađim kategorijama kao jedan od igrača koji je rastao u dijaspori. Danas je deo A reprezentacije Srbije i fudbaler Verdera iz Bremena. Igrao je na Mundijalima u Rusiji i Kataru, a bio je i prvak sveta sa Srbijom na Novom Zelandu 2015. godine.
Među defanzivcima u Litvaniji je bio i Slobodan Urošević, tada igrač Rada, a do ove sezone levi bek i kapiten Partizana. Urošević je ovog leta prešao u kiparski Aris iz Limasola.
Preostali članovi odbrane na koje je Drulović računao tog leta bili su Nikola Antić, Petar Golubović i Aleksandar Filipović.
Antić je danas igrač Partizana, prošle sezone je nastupao za Himki, a zanimljivo je da je posle osvajanja titule u Litvaniji prešao u Crvenu zvezdu, u kojoj se nije snašao i odigrao je samo jedan meč. Golubović je igrač Himkija, a Filipović je u Partizanu.
Sredinu terena Srbije tada su činili igrači koji danas imaju velike karijere, ali i oni koji su pomalo zaboravljeni.
U ovu drugu kategoriju spadaju Milan Vojvodić i Marko Pavlovski. Vojvodić igra nižerazredni fudbal, a Pavlovski je član podgoričke Budućnosti. Prw Budućnosti je igrao u Litvaniji, za Riterai i Suduvu.
Karijere Sergeja Milinković-Savića (Al Hilal), Nemanje Maksimovića (Hetafe) i Mijata Gaćinovića (AEK Atina) su nam dobro poznate i radi se o članovima A selekcije Srbije. Andrija Luković i Dejan Meleg nisu napravili karijere koje su se od njih očekivale. U jednom trenutku su nastupali za Crvenu zvezdu, ali nisu opravdali očekivanja. Meleg je dogurao i do Ajaksa te 2013. godine, nije dobio šansu, a danas igra za Enpi u Egiptu. Luković od 2022. igra za azerbejdžansku Ziru, bio je član PSV-a od 2014. do 2016. godine, ali se nije snašao.
Što se tiče napadača, Aleksandar Mitrović je već tada bio glavna zvezda tima. On je u Litvaniju otputovao kao igrač koji je bio na pragu debija za A selekciju u kvalifikacijama za Mundijal u Brazilu (to je uradio mesec dana kasnije i dao gol Hrvatima u remiju rezultatom 1:1), a bio je fudbaler Partizana. Potom je otišao u Anderleht, zatim u Njukasl i Fulam, da bi 2021. godine postao najbolji strelac u istoriji reprezentacije Srbije. Za Srbiju je do danas odigrao 79 mečeva i dao 52 gola.
Uz njega su bili Aleksandar Čavrić, Uroš Đurđević i Ognjen Ožegović.
Samo Čavrić od svih njih nije nastupao za Partizan, već je posle OFK Beograda otišao u belgijski Genk, potom danski Arhus, a već sedam godina je igrač Slovana iz Bratislave.
Đurđević je danas napadač španskog Sportinga iz Hihona, a izabrao je da, zbog jake konkurencije u Srbiji, nastupa za A selekciju Crne Gore.
Ožegović je tada bio napadač Crvene zvezde, a potom je promenio pregršt klubova. Igrao je za Rad, Jagodinu, Borac, Vojvodinu, Čangčun, Čukarički, Partizan, ruski Arsenal, nemački Darmštat, turske Adanu i Manisu, grčki Volos, sada je u grčkom klubu Kifisija.
0 Komentara