Mogu li Švajcarci da pobede tradiciju, a Englezi konačno pronađu igru?
Švajcarci imaju istorijsku šansu da pobede Engleze posle 42 godine.

Povezane vesti
Fudbalske reprezentacije Engleske i Švajcarske sastaće se u četvrtfinalu Evropskog prvenstva na "Esprit areni" u Diseldorfu.
Malo ko je očekivao da će uoči ovog duela svi pričati o tome da su Švajcarci jedno od pozitivnijih, a Englezi jedno od negativnijih iznenađenje, te da je po prikazanoj igri Gordi Albion možda i blagi autsajder. Švajcarci su u osmini finala nadigrali i lako pobedili Italijane rezultatom 2:0, dok su Englezi jedva uspeli da izbore produžetak sa Slovacima u nadoknadi vremena golom Džuda Belingema, a onda je Hari Kejn rešio pitanje pobednika u još jednoj negledljivoj izvedi Sautgejtovih izabranika.
Pomenuti selektor Engleske nalazi se na žestokom udaru javnosti, na društvenim mrežama kruže razne pošalice na njegov ziheraški pristup igri, uprkos činjenici da u ekipi ima toliko nadarenih ofanzivaca koje bi poželeo svaki selektor. Sautgejt je u grupnoj fazi eksperimentisao samo na poziciji zadnjeg veznog, gde je u prve dve utakmice sa Srbijom i Danskom igrao sa Trentom Aleksander-Arnoldom uz Deklana Rajsa, potom je protiv Slovenaca šansu dobio Konor Galager, a u osmini finala Kobi Mejnu. Sautgejt je očajnički tražio zamenu za Kalvina Filipsa, o čemu je čak i javno govorio tokom EP, da im nedostaje takav igrač koji donosi balans na sredini terena.
Ali, pod pritiskom javnosti, a možda i činjenice da i sam vidi da nešto ne funkcioniše, Sautgejt navodno pokušava da uigra formaciju sa trojicom štopera, što nije nemoguće da će biti opcija protiv Švajcaraca. Tome je doprinela i suspenzija štopera Marka Guejea, koji neće moći da nastupi protiv Švajcaraca, pa ostaje da vidimo ko će zaigrati umesto njega. Navodno, oporavljeni Luk Šo je ozbiljan kandidat da počne ovu utakmicu.
Međutim, daleko od toga da su problemi Engleza samo formacija i izostanak pojedinaca. Ideja ne postoji, ofanzivci poput Sake i Fodena nemaju baš slobodu, niti izrađene akcije u kojoj može da dođe do izražaja njihova nepredvidivost u igri jedan na jedan. Hari Kejn je takođe prilično odsečen, u grupi su ga odlično čuvali i Milenković i kasnije Drkušić, te je očigledno da je i on na ovom turniru ispod svog nivoa. Jedina svetla tačka je Džud Belingem, koji je najpre postigao jedini gol protiv Srbije, a onda i taj izjednačujući sa Slovacima u poslednjim sekundama. Sautgejtu najviše zameraju i sa izmenama, koje su često ziheraške, pa je tako Kol Palmer potpuno zapostavljen, dok su ga mnogi kritikovali i što je Saku prebacio na mesto levog beka kada je jurio zaostatak za Slovačkom. Engleski analitičari su uvereni da će Gordi Albion ispasti od Švajcarske ukoliko ne pronađe igru, odnosno ukoliko budu igrali kukavički kao do sada. Istovremeno, mnogi Sautgejtu već vide leđa posle ovog turnira, jer veruju da ova zlatna generacija neće postići ništa sa njim ukoliko nastave ovim putem.
Engleska javnost sada je prilično stroga prema selektoru i omalovažava njegove dosadašnje rezultate zbog činjenice da mu je kostur na velikim prvenstvima često bio naklonjen. Poređenja radi, na prošlom Evropskom prvenstvu kada je Engleska stigla do finala, rivali u četvrtfinalu i polufinalu bili su Ukrajina i Danska, koje svakako nisu iz redova najjačih. I sada je Sautgejt takođe bio miljenik "fortune", jer je Engleska izbegla levu stranu žreba gde su završili najjači timovi Evrope - Španija, Nemačka, Francuska i Portugal koje se međusobno i ukraštaju u četvrtfinalu.
Uz sve to, na engleskoj strani je i tradicija. Verovali ili ne, Švajcarci su poslednji put pobedili Englesku u kvalifikacijama za Mundijal 1982. godine kada je bilo 2:1! Od tada, odigrali su 13 međusobnih duela, uz čak 10 pobeda Engleske i tri remija. Na sve to, Englezi imaju seriju od pet uzastopnih pobeda nad Švajcarcima u kojima su primili samo jedan gol!
Poslednji put sastali su se u prijatljskoj utakmici marta 2022. godine kada je Engleska slavila 2:1 golovima Luka Šoa i Harija Kejna iz penala, dok je jedini pogodak za Švajcarsku dao Embolo. Pre toga, juna 2019. Englezi su slavili u Ligi nacija, ali tek nakon penal serije, pošto tokom 120 minuta igre nije bilo golova. U zvaničnim utakmicama pre toga sastali su se u kvalifikacijama za EURO 2016, kada su Englezi u oba navrata slavili identičnim rezultatom 2:0.
Ipak, od tada je Švajcarska samo rasla i sada je daleko jača od te reprezentacije od pre nekoliko godina. Na prošlom EP su stigli do četvrtfinala, što im nikada ranije nije pošlo za rukom, a sada su odmah taj uspeh ponovili.
Što se tiče sastava timova, kao što smo rekli, Sautgejt planira izvesne promene, najpre ostaje da vidimo ko će zaigrati štopera uz Džona Stounsa, ali veruje se da bi i napadačka linija mogla da doživi promene posle neuverljivih nastupa u protekle četiri utakmice.
S druge strane, pisali smo o Muratu Jakinu, koji će zasigurno igrati ofanzivno, agresivno, direktno i sa željom da se domogne istorijskog plasmana u polufinale. Za razliku od Sautgejta, Jakin nema kadrovskih problema, a ni dilema, jer nema razloga da menja tim koji pobeđuje. Švajcarci su nastavili svoju pozitivnu tradiciju protiv Italije, kojoj su došli glave i u prethodna dva ciklusa kvalifikacija, ali sada će morati da pobede i tradiciju, jer su u istoriji Englezima naneli ukupno samo tri poraza. I to 1938, 1947. i 1982. godine.
Potencijalni sastavi:
Engleska: Pikford, Voker, Stouns, Šo, Tripije, Rajs, Mejnu, Belingem, Saka, Foden, Kejn.
Švajcarska: Zomer, Šer, Akanđi, Rodrigez, Ebišer, Frojler, Džaka, Rider, Vargas, Endoje, Embolo.
0 Komentara