Nemci protiv Španaca - Da ne završi 0:1?

Autor: Mladen Heleta
petak 05.07.2024.
09:00
Izvor: Sportske.net

Španija ume da pobedi Germane ovim rezultatom…

EPA-EFE/Alejandro Garcia
EPA-EFE/Alejandro Garcia

Povezane vesti

"Ovaj čovek je rođen sa cvetom u dup...", rekao je predsednik španske fudbalske federacije Pablo Porta za selektora Munjoza u velikoj pobedi nad Nemačkom u Parizu na EURO 1984.

Taj španski tim je verovatno jedan od najgorih ikada koji je igrao za evropsku krunu, a i prvi koji je pobedio Nemačku u zvaničnoj utakmici.

Ta generacija je na šampionat ispraćena sa sumnjom. Do završnice su došli na čudan, da ne kažemo nepošten način. Španiji je bila potrebna pobeda od jedanaest golova razlike protiv Malte. Četiri dana ranije Holanđani su pobedili Maltu sa 5:0, bilo je jasno da će odlučivati gol razlika. Santiljana je postigao het-trik pola sata, ali je i nejaki gost savladao mušičavog Arkonadu do poluvremena, pa je bilo 3:1.

A onda "čudo". Do kraja je Španija postigla još devet golova i rezultatom 12:1 izjednačila se sa Holanđanima. Ali odlučilo je to što su dali više golova pa su otišli uz optužbe "Lala" na prvenstvo. Golman Malte Džon Bonelo je optuživan da je prodao meč (njegov sin je kasnije branio takođe za nacionalni tim).

Bilo kako bilo, "Crvena furija" je otišla u završnicu. Podsećamo bilo je to vreme u kojem su umesto Barselone na vrhu bili baksijski klubovi, Sosijedad prve dve godine decenije, a onda Klementeov Bilbao. Iz Atletik Bilbaoa, Munjoz je poveo četiri igrača, najpoznatiji je bio "mesar" Goikoečea, na klupi je mladi Zubizareta grejao klupu Arkonadi. Kapiten Arkonada je svojevremeno proglašen za najgoreg golmana u istoriji nacionalnog tima, a dominiralo je razočaranje zbog njegovih kikseva na domaćem Mundijalu dve godine ranije. Španci su tada prošli grupu u kojoj je bila i Jugoslavija na sudije (izmišljene penale i kombinatoriku) ali, no posle toga je bilo jasno da su nedorasli u grupi sa Zapadnom Nemačkom i Engleskom.

Tim je igrao loše, u grupi su bili sa Rumunima, Portugalom i Nemcima. Nakon dva remija, bili su prežaljeni protiv aktuelnih evropskih prvaka Nemaca. U susretima sa Rumunijom i Portugalom, Španija je stvorila malo šansi, gol u remiju sa Rumunima su dali iz penala, protiv Portugala su gubili kada je Souza lobovao Arkonadu koji je imao običaj da "bleji" ispred kaznenog prostora. Santiljana je doneo bod i nadu da bi, ako dobiju Nemačku mogli u polufinale.

Taj duel sa Nemcima je mnogo puta opisan. Naime, to šta je Španija preživela, prečke i stative (mada je Karasko promašio penal polovinom prvog dela), teško je opisati. Arkonada je bio kao na streljani, Brigel, Breme, Klaus Alofs su pogađali okvir gola, a čuvar mreže Sosijedada je za promenu odbranio zicer na 0:0.

I onda, greška koja će proganjati Pjera Litbarskog kroz karijeru. Umesto da sačuva loptu, on je šutirao iz nemoguće pozicije i poklonio poslednji napada rivalu. Mateus je u poslednjim sekundama napravio prekršaj na Fransiskom. Španci su gurnuli loptu ka Senjoru, bek je prošao po boku, centrirao, lopta je dugo letela, Šumaher uhvaćen na ničijoj zemlji, Maseda štoper Hihona je glavom zahvatio loptu i na kraju je ona završila nekako preko gol linije. Ubrzo nakon toga je sviran kraj, počelo je ludo slavlje na "Parku Prinčeva". Ni kriva ni dužna Španija je otišla u polufinale.

Da li su iskoristili svoju zalihu sreće?

Umešale su se sudije u polufinalu protiv fantastične Danske. Pre meča su Španci otvoreno izjavljivali da je sreća njihov saveznik na čitavom prvenstvu i da im je suđeno da igraju finale. Ispostavili se da je tako, uz malu pomoć ljudskog faktora.

Pretukli su bukvalno Elkjera i napadače Danaca koji su vodili od sedmog minuta golom Sorena Lerbija. Ali sudija Korntni iz Engleske je ostao nem, nije ni svirao dva čista penala za Skandinavce. Na kraju je Danska i sama delom bila kriva, promašili su četiri zicera u uvodnom delu drugog poluvremena, neizbežni Maseda im nije oprostio. Timovi su 120 minuta bili kao grogirani bokseri, Arkonada je branio sjajno u dodatnih 30 minuta. Elkjer je promašio peti penal. Onda se ka lopti uputio Sarabija. Bio je toliko izgubljen da je krenuo da šutne penal u gornjem delu trenerke! Ipak, pogodio je u lionskoj noći, pa je Španija ponovo pobedila sve prognoze i otišla u finale.

Ironije radi, Španija je najbolji meč odigrala u finalu protiv favorita za krunu, domaćina. Oni su držali Francuze u šahu. Imali su par šansi, opet su strašno tukli i opet je prolazilo kod sudije Vojćeha Hristova. Izgledalo je da Francuska neće dati gol do sledeće večeri, ali je posle sat vremena Arkonada presudio. Naime, on je ispustio loptu, ili bolje rečno, ona mu je prošla kroz ruke i prešla linije. Tek tada se Francuska oslobodila i počela da igra, u finišu je Belon iz kontre postavio 2:0.

Španija je otišla kao vicešampion Evrope i čekala gotovo 25 godina na novu šansu.

Pre velikog i neočekivanog uspeha, sa Nemcima su igrali na EURO 1988. kada je domaćin lako slavio sa 2:0. Timovi su se sastali i šest godina kasnije na mitskom "Soldiers Fieldu" u Čikagu na američkom Mundijalu. Goikoečea (ne kasapin koji je polomio nogu Maradoni već Jon, vezista Krojfove Barse) je načeo svetske prvake, ali je Jirgen Klinsman savladao Zubizaretu za remi. Nemačka je tada otišla kao prva iz grupe, ali oba tima nisu stigla dalje od četvrtfinala.

I onda je stiglo špansko krunisanje u Beču u finalu 2008.

Pred utakmicu "Kornjača" Aragones je rekao fudbalerima da su sjajni i da ako ne pobede Nemce, to će biti do njega, jer je on loš trener. Nemačka je u taj meč ušla sa novom generacijom, Jogijem Levom kao selektorom na njegovom prvom takmičenju. "Reboot" iz 2004. posle sloma na EP u Portugalu je dao rezultat, kao domaćin 2006. na Mundijalu su igrali polufinale, a onda već u Austriji i Švajcarskoj se ponovo borili za evropsku krunu.

Finale je pripalo boljem timu, mada nismo gledali neki kvalitetan fudbal. "Ninjo" Tores je bio prevaga. Španija je posle 44 godine osvojila trofej, ali to je bio uvod u ono što je sledilo.

Dve godine kasnije, prvi, i jedini put u istoriji "La Roha" se okitila svetskom titulom. Kao sudbina, i treći put su pobedili Nemačku i treći put rezultat je bio 1:0. Meč je odigran u Durbanu, polufinale Mundijala, ovoga puta je Pujol posle kornera Ćavija presudio u finišu. I opet zasluženo, Nemačka se, što je za njih nekarakteristično branila čitav meč protiv mnogo kvalitetnijih Španaca i na kraju popustila.

I na kraju poslednji Mundijal (prethodno je u Ligi nacija Španija torpedovala Nemačku). Meč je završen 1:1, Španci su i pored šokantnog poraza od Japana na kraju grupne faze otišli dalje, na osnovu gol razlike. Ni sami nisu stigli dalje od osmine finala.

Sada je novi okršaj, ako uračunate i prijateljske mečeve, Nemci vode sa 9:8 u pobedama, bilo je i devet remija. Oni su pre famozne 1984. pobedili Španiju na Mundijalu 1966. i eliminisali ih u kvalifikacijama za EP 1976.

Oba tima su odigrala odlično do sada, mada mi ostajemo pri proceni od pre šampionata da je Španija najbolji tim u ovom trenutku i da je jača od domaćina. To ne mora ništa da znači, "Elf" će imati većinu stadiona u Štutgartu iza sebe, ali ni to ne mora da bude odlučujuće u čitavoj priči. Meč jeste otvoren, ali nam se čini da Španija neće izgubiti.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke