Dosije "Mesi" - 8. avgust 2021. godine - Dan kada je umro fudbal
Nismo toga svesni, ali današnji dan promenio je istoriju sporta.
Povezane vesti
Voz za kojim je prerano trčao u Barsi, Pepu je u Mančesteru pobegao
Lalatove otrovne strelice, ko su te "preplaćene samozaljubljene zvezdice"?!
Kada ima trenerčinu i pobedi Bajern, osvaja Ligu šampiona, a Barsa sada "ima" oba
Lutanje u sistemu, oscilacije u glavama igrača, bonusi - Lalatović u do sada nepoznatoj misiji
Lionel Mesi se u suzama oprostio od svoje Barselone posle 21 godine. Protiv svoje volje. U Barselonu je u četvrtak sleteo da potpiše novi ugovor do 2026. godine. Sve je bilo dogovoreno, sve je bilo na stolu, nedostajao je samo potpis. Onda je stigao poziv La Lige da Mesi ne može da bude registrovan i da ne može da ostane. Najbolji igrač sveta, jedan od najboljih svih vremena, ne može da ostane u svom klubu, jer nije u skladu sa propisima.
Jedino logično pitanje jeste - kako je tako nešto moguće i kako niko ne može da bude krivac? Kako je došlo do toga? Da li je Đoan Laporta rekao baš sve i učinio baš sve i od kada zna da će se ovaj scenario dogoditi?
Uprave na čelu sa Sandrom Roselom od 2010. do 2015. i Hosep Marijom Bartomeuom od 2015. do 2020. godine dovele su Barselonu na ivicu bankrota. Laporta je to vešto krio, pokušavajući da sakrije brojke, a potom na konferenciji na kojoj je obrazložio Leov odlazak, potvrdio da je Barsin gubitak samo za prošlu godinu 487 miliona evra, te da Barsa troši 95% ukupnog budžeta na plate. Sa Mesijevim novim ugovorom skočila bi na 110%, a limit koji dozvoljava La Liga je 70%.
Dakle, i pored Mesijevog odlaska, Barsa je u velikom problemu jer ubrzo mora dodatno da smanji plate ostatku svlačionice. Poređenja radi, Antoan Grizman zarađuje 23 miliona evra, Kutinjo 18, Umtiti 12 i Pjanić po 12, Roberto 10, a svi znaju koliko su pomenuti igrači doprineli Barsinim rezultatima. Te sve ugovore sklapao je i potpisivao je samo jedan čovek - Hosep Marija Bartomeu.
Međutim, najveći problem nisu samo ti ugovori, već jedan koji je promenio sve. Dana 26. oktobra 2020, samo dan nakon što je napustio predsedničku fotelju, Bartomeu je potvrdio da je potpisao ugovor o pristupu Superligi. I upravo, ako čitamo između redova, taj potpis je doveo do potpunog kraha fudbala, pa i Barselone.
Zašto je Barsa bila u poziciji da praktično bira između Mesija i Superlige?
Pa, dan pre nego što je sve puklo oko Mesijevog ugovora, La Liga je saopštila da je potpisala ugovor sa investicionim fondom CVC po kom je "zaradila" 2,7 milijardi evra. Po tom ugovoru, svaki klub iz La Lige dobija "paket pomoći" kako bi "ispeglao" svoje finansije i nastavio normalan način funkcionisanja. Đoan Laporta je na sastanku 14. jula dobio sve crno na belo i zajedno sa predsednikom La Lige, Havijerom Tebasom, nasmejano prihvatio, na obostruko zadovoljstvo ostanak Mesija u Španiji.
I šta se onda promenilo u minut do 12?
Pouzdani izvori tvrde da je Tebas promenio ploču i da je Laportu saterao u ćošak i zatražio od Barselone da istupi iz Superlige ako želi novac od pomenutog ugovora i samim tim da može bezbedno da registruje Mesija. Laporta nije imao izbora, jer da je prihvatio ovu ucenu, morao bi sa Mesijem da potpiše i Barsin bankrot. Nijedan klub JOŠ UVEK nije i ne može tako lako da istupi iz Superlige. U prevodu, Laporta je primoran da izabere između Mesija i Superlige, ali i Mesija i bankrota. To nije mogla da popravi, a ni da učini nova uprava od marta do danas. To je posledica decenijskog očajnog vođenja kluba, sumnjivih ugovora, nenormalnih troškova i promašenih investicija.
Epilog je takav da najbolji igrač ikada, u svom klubu iz snova, u svom domu, nije mogao da ostane. Pristao je na sve, uradio je sve što je mogao, klub je rekao da je nemoguće. Leo je u nedelju 8. avgusta održao konferenciju, koju nije mogao da počne nekoliko minuta od suza. U Barselonu je stigao 2000. godine, kao 13-godišnjak, potpisao je ugovor na salveti i do kraja je ostao veran. Na svom oproštaju rekao je najvažniju stvar:
"Nisam želeo da odem. I moja porodica i ja verovali smo da ostajemo, jer je ovo naša kuća i naš dom. Ovde smo proveli čitav život, ovde sam dobio svoju argentinsko-katalonsku decu i ovde smo želeli da ostanemo. Nikada nikog nisam lagao. Prošle godine bilo je drugačije, osetio sam se prevarenim i želeo sam da odem. Sada je sve bilo drugačije. Tužan sam zato što odlazim, jer sam želeo da ostanem i završim karijeru u Barsi", rekao je Mesi.
I sada zamislite sve one "one club man" igrače, kojima se divimo kao što su Frančesko Toti, Stiven Džerard, Karles Pujol, Rajan Gigs, Paolo Maldini, da nisu mogli da ostanu u svojim klubovima, a da su to toliko želeli? Baš kao i Mesi, koji je "oteran" protiv svoje i Barsine volje, ali i uz njenu pat poziciju iz koje je morala da bira između svog najboljeg igrača u istoriji i bankrota.
Ukratko, 8.8.2021. umro je i fudbal. Ne zbog toga što je Mesi otišao, već zbog načina na koji je otišao, a to je, nažalost i ovde - politika. Sukob na relaciji Superliga - UEFA, odnosno La Liga - Barsa. I najveći šamar na sve to jeste da će otići u - PSŽ.
Klub za koji važe drugačija pravila. Jer, PSŽ može da ima Nejmara i Mbapea sa platama od 40 i 35 miliona evra i sada Mesija koji će imati takođe 35. Koji ima 10+ igrača sa platama od preko 10 miliona evra. Da li se sećate kada je PSŽ prodao nekog igrača za velike pare? Tako je. I tako od leta do leta. Kluba na čijem je čelu katarska kraljevska porodica, a Katar je domaćin Svetskog prvenstva naredne godine. I zato PSŽ nije ni pomišljao da uđe u Superligu i tako "puca" u noge FIFA pred SP. A i PSŽ je Superliga za sebe i može da posluje bez limita i granica. I ovo je još jedan u nizu takvih primera.
Nažalost, nijedan drugi klub iz top evropskih nije mogao da dovede Mesija i PSŽ je jedini sa kojim Leo može da ostvari svoje ambicije, a to je da opet osvoji Ligu šampiona. Siti je istog dana doveo Džeka Griliša, čvrsto verujući da će Mesi ostati do kraja karijere u svojoj Barseloni.
Ostao je PSŽ, koji je istog leta priuštio i plate Serhija Ramosa, Đanluiđija Donarume, Žoržinja Vajnalduma i kupio na sve to i Ašrafa Hakimija za 70 miliona iz Intera. I sve, uz Mesija, moći će lagano da ih registruje.
A Barsa? Nikada više neće biti ista. Ni Barsa kao klub, ni Barselona kao grad - najbolje je opisao Đerar Pike na oproštaju od svog velikog prijatelja.
Mi ćemo dodati još to da - fudbal više nikada neće biti isti. I da je ovo najtužniji dan u istoriji sporta.
2 Komentara
Nemanjici
Bukvalno. Ne pratim fudbal vise. Je*ite se svi vi kapitalisti i vase zlatne poluge...
BlagoMeniOpetJA
pa napisaste nekoliko puta da je la liga naterala barsu na izbor. i iako se slazem da su plastika i da je to sto se razbacuju parama lose za fudbal, zasto pravimo negativca od PSGa kad francuska liga ocigledno nema ogranicenje u visini plata? psg je iskoristio priliku koja se otvorila losim poslovanjem barse, ne zato sto su (ovog puta) uradili nesto nelegalno