Živi zdravo - Kako se izboriti sa holesterolom?

Autor: Boris Jovanović
četvrtak 20.04.2023.
14:55
Izvor: Sportske.net

Vreme je da se pokrenete...

Povezane vesti

Holesterol se manjim delom unosi u organizam preko namirnica životinjskog porekla, a većim delom stvara u jetri. I generalno što više holesterola unosimo, u normalnim okolnostima (što znači da nema nekih genetskih preduslova za visok holesterol), to se manje holesterola preuzima u crevima i takođe, manje holesterola se stvara u jetri. Na taj način, organizam savršeno održava balans i koriguje nivo holesterola. Zato se najviše holesterola stvara u jetri vegana. 

Dakle, ono što možemo izvesti kao zaključak jeste da je nivo holesterola u krvi pod uticajem ishrane, ali takođe i pod uticajem genetike, zbog čega promena ishrane, pa čak i rigorozna, ne garantuje uvek pun efekat, jer genetika utiče na to kako naše telo odgovara na unos holesterola. U narednih par pasusa ću Vam predstaviti nekoliko ključnih stavki koje treba poštovati da bi se snizio nivo ukupnog i LDL u krvi. I znam da se većina ljudi odmah seti jaja i žumanaca, jer je ranije vladalo uverenje da je unos životinjskih namirnica poguban za srce i krvne sudove. Međutim, ovaj stav je zastareo. Na primer jedna studija je prikazala slučaj muške osobe koja ima 60 godina, koja ima normalan nivo holesterola u krvi, a poslednjih 10 godina unosi po 25 celih jaja dnevno. Naravno, ovo je samo studija slučaja, jedna lasta ne čini proleće i ne reaguje svaki organizam isto na visok unos holesterola, ali ono čime treba da se vodimo jeste da su jaja, mleko i mlečni proizvodi, morski plodovi, meso, posebno iznutrice i džigerica jako hranljive namirnice i kao takve treba da budu poslednje na listi za isključenje iz ishrane, tek pošto uradimo sve ovo drugo što ću sada navesti.
 
1.Treba povećati unos rastvorljivih biljnih vlakana. Ova biljna vlakna se nalaze u ovsu (beta glukan), mahunarkama, semenkama i voću, a utiču na nivo holesterola tako što se rastvore u vodi, nabubre i obmotaju kapljice masti u crevima, sprečavajući njihovo preuzimanje u krvotok. 

2.Treba povećati unos fitosterola iz hrane. Fitosteroli su biljna varijanta holesterola i oni se nalaze u orasima, lešnicima, bademima, integralnim žitaricama, mahunarkama, semenkama, ali takođe i u biljnim uljima. Kao što možete videti radi se o istim namirnicama koje su prethodno spomenute kao bogate biljnim vlaknima. Fitosteroli utiču na nivo holesterola tako što se takmiče sa njim u crevima za preuzimanje i tako smanjuju njegov prelazak u krv.

3.Treba zaboraviti na margarin, a to znači na kremaste slatkiše, kupovne kolače, pecivo inače, a posebno lisnato testo. Margarin sadrži transmasne kiseline koje podižu nivo LDL, a snižavaju nivo HDL holesterola u krvi. Lekari na primer pacijentima preporučuju isključivanje slatkiša zato što svi kremasti slatkiši sadrže hidrogenizovane biljne masti, a to je drugi naziv za margarin. Osim margarina i hrana iz friteze sadrži transmasne kiseline, tako da i nju treba isključiti iz upotrebe. 

4.Postoje namirnice za koje je pokazano da mogu imati uticaj na nivo LDL, HDL ili obe vrste holesterola, a među njima su maslinovo ulje, plava riba, avokado, beli luk, zeleni čaj i crno vino, a kako pokazuju istraživanja i whey protein ili protein surutke utiče pozitivno na masni status. 

Na osnovu navedenog vidi se da je ishrana za sniženje holesterola u krvi zapravo pravilna ishrana, bez prerađene i brze hrane, a osim svega što smo prethodno naveli, ovakva ishrana sadrži dosta vitamina A, C i E i drugih antioksidanasa što je jako važno za usporenje procesa ateroskleroze. Drugim rečima, pokazalo da nije važno samo koliki je nivo LDL holesterola u krvi, već je takođe važno koliko antioksidantnih materija imamo koje sprečavaju oksidaciju LDL-a, jer se samo oksidovan LDL može ugraditi u arterijski zid.

Ukoliko uspete da primenite gorenavedeno, da isključite brzu hranu, mlečne slatkiše, margarin, da povećate unos integralnih žitarica, mahunarki, semenki, voća i povrća, i dalje imate problema sa holesterolom u krvi, onda da, vreme je da izbacite i jaja. 

Prof. dr Svetlana Stanišić, profesor na Fakultetu za fizičku kulturu i menadžment u sportu, koji je jedini fakultet za sport na Univerzitetu Singidunum.

autor knjige "Ako je hrana Vaš porok..."

youtube kanal


Ne propustite

Komentari

Komentari nisu dozvoljeni za ovaj članak