Kraj crno-bele ere, Zvezdi "tripla kruna"!

četvrtak 18.06.2015.
22:52

Košarkaši Crvene zvezde Telekom prekinuli su trinaest godina dugu dominaciju Partizana u domaćem šampionatu pošto su večeras dobili i treću utakmicu finalne serije i tako osvojili titulu posle 17 godina posta.

Beta/Hina/DenisCeric/Dr

Posle punih 17 godina navijači Crvene zvezde dočekali su titulu u domaćem šampionatu nakon što su puleni Dejana Radonjića savladali Partizan u trećoj utakmici finalne serije plej-ofa i sa 3:0 stavili tačku na borbu za trofej.

Crvena zvezda Telekom večeras je slavila rezultatom 58:54 (18:17, 10:20, 18:7, 12:10) čime je svrgnula Partizan sa trona posle trinaest godina dominacije crno-belih.

Treća utakmica finalne serije plej-ofa Superlige između Crvene zvezde Telekom i Partizana NIS otvorena je trojkom Amerikanca Markusa Vilijamsa koji je već na startu zapalio okupljenu masu na tribinama prepune hale "Pionir".

Osim dobrog otvaranja utakmice i početnog vođstva od 5:2 crveno-beli u prvom poluvremenu nisu uspeli da iskontrolišu dešavanja na terenu čemu je vrlo verovatno doprineo pritisak koji su sami sebi nametnuli.

Na prvi odmor između četvrtina Zvezda je otišla sa prednošću od pola koša (18:17) ali je čak i tad bilo jasno da izabranici Dejana Radonjića imaju problema sa organizacijom igre.

Kombinovana odbrana kojoj su priblegli košarkaši Partizana davala je rezultat pošto Zvezda sa spoljnih pozicija nije uspevala da dođe do poena a ništa bolja situacija nije bila ni u reketu pošto je Nikola Milutinov večeras bio raspoložen za igru.

Drugu deonicu Partizan je dobio rezultatom 20:10 a krajem te četvrtine crno-beli su stigli do maksimalne prednosti u prvom delu igre pri rezultatu 27:37 koji je bio na sanzi minut pre kraja prvog poluvremena.

Prednost od devet poena nakon 20 minuta igre Partizan je stekao zahvaljujući boljoj igri u defanzivi koja je Zvezdu ograničila na jednu pogođenu trojku iz devet pokušaja i svega dve asistencije naspram Partizanovih šest.

Kada se uzme u obzir podatak da je Zvezda u prvom delu imala dve izgubljene lopte više i tri skoka manje, jasno je da su gosti našli recept da zasutave regionalnog prvaka i ograniče ga na 27 postignutih poena u prvom poluvremenu treće utakmice finalne serije.

Sve ono što su teškom mukom stekli tokom prvih 20 minuta meča crno-beli su "prosuli" za deset minuta igre u trećoj četvrtini. Zvezda je drugo poluvreme otvorila serijom 5:0 a kada je Markusa Vilijamsa krenuo šut van linije 6.75 crveno-beli su potpuno preokrenuli rezultat.

Više od četiri minuta u trećoj i dva na početku četvrte Partizan nije uspeo da pronađe rešenje u napadu što je Zvezdi omogućilo da preuzme kontrolu nad igrom i da sredinom četvrte deonice ode na "+5".

Očajan učinak crno-belih trajao je punih deset minuta, računajući kraj treće i početak poslednje deonice. U tom periodu Partizan je postigao samo četiri poena ali je serijom 0:5 pri rezultatu 56:48 uhvatio priključak.

Ispostavilo se, međutim, da crno-beli nisu imali snage da se vrate u meč pa je Maik Cirbes sa linije penala stavio tačku na trijumf crveno-belih i tačku na dugu sezonu u kojoj je Crvena zvezda Telekom osvojila "triplu krunu" a prvi trofej u domaćem šampionatu posle 17 godina.

Najefikasniji pojedinci u redovima pobedničke ekipe bili su Luka Mitrović i Branko Lazić sa po 13 poena, dok je u timu Partizana dominirao Nikola Milutinov sa 17 poena i 7 skokova.