Nemac srušio šampiona - Zvezda vodi 1:0!

petak 12.06.2015.
22:53

Nošeni sjajnom partijom nemačkog centra Maika Cirbesa košarkaši Crvene zvezde Telekom savladali su Partizan NIS u prvoj utakmici finalne serije plej-ofa domaće Superlige čime su napravili prvi korak ka titulu.

kkcrvenazvezda.rs

Košarkaši Crvene zvezde Telekom savladali su Partizan NIS rezultatom 78:64 (17:19, 18:15, 19:10, 24:20) u prvoj utakmici finalne serije plej-ofa Superlige Srbije čime su napravili prvi korak ka "triploj kruni".

Najvažniji igrač u trijumfu Crvene zvezde Telekom bio je Nemac Maik Cirbes koji je odlično odmenio rovitog Bobana Marjanovića i u potpunosti zaslužio zvanje igrača utakmice.

Činjenica da su obe ekipe ušle u večerašnji meč oslabljenje povredama igrača u mnogome je uticala na situaciju na terenu, a crno-beli su već na startu prvog meča finalne serije naišli na dodatne probleme.

Već posle 30 sekundi igre Saša Pavlović je napravio prvu ličnu grešku, da bi posle četiri minuta Duško Vujošević morao da ga povuče na klupu zbog novog faula. Još jedno nervozno otvaranje utakmice od strane Saše Pavlovića otežalo je posao crno-belima koji su i pored tog hendikepa uspeli da naprave prednost nakon prvih 10 minuta igre.

Dobri procenti u šutu iz igre i bolji skok u napadu omogućio je gostima da posle prve četvrtine imaju dva poena prednosti ali je vrlo brzo postalo jasno da samo dvojica raspoloženih igrača nisu dovoljni za bolji rezultat.

Usled povrede Bobana Marjanovića koji je imao umanjenu minutažu nemački centar Maik Cirbes predstavljao je udarnu iglu Zvezdinog napada a Markus Vlijams ga je umešno hranio loptama.

Sredinom prve četvrtine trener Partizana Duško Vujošević dobija tehničku grešku zbog ulaska na teren nakon jedne diskutabilne odluke arbitara, u situaciji kada su Draganu Milosavljeviću svirani koraci iako se činilo da je prethodno fauliran.

Rezultat nakon 20 minuta igre (35:34) garantovao je da ćemo u nastavku gledati uzbudljiv meč ali je Partizan u potpunosti zakazao na startu treće četvrtine što je Zvezda uspela da iskoristi.

Četiri minuta igre u drugom delu bilo je potrebno gostima da postignu prve poene preko Milenka Tepića a crveno-beli su takavu situaciju iskoristili da lagano povećavaju prednost.

Na minut i po pre kraja treće deonice, pri rezultatu 47:42 za Crvenu zvezdu Telekom, Nemanja Dangubić postiže trojku i donosi domaćima do tada najveću prednost (+7).

Presudan momenat utakmice verovatno je bio pretposlednji napad Zvezde u trećoj četvrtini kada je odbrana Partizana ostavila prostora Branku Laziću koji brutalnim zakucavanjem vodi crveno-bele do dvocifrene prednosti (54:44).

Sredinom poslednje četvrtine Zvezda je imala i "+11" (59:48) ali je onda Dragan Milosavljević serijom 5:0 vratio crno-bele u život i dao im nadu da mogu do preokreta.

Vrlo brzo crveno-beli su dodali gas, vratili se na prednost od 10 poena razlike, a Partizan je u završnici ostao bez pomoći Nikole Milutinova koji je nezgodno doskočio i povredio skočni zglob.

Da stvari budu gore za aktuelnog šampiona i Milan Mačvan je tri i po minuta pre kraja napustio igru zbog povrede zadobijene usled klizanja na parketu koji je večeras bio kao staklo zbog užarene atmosfere na tribinama.

Do kraja susreta Zvezda je nastavila da povećava prednost pa je na kraju stigla do ubedljivog trijumfa i vođstva od 1:0 u finalnoj seriji plej-ofa.

Najefikasniji pojedinac u trijumfu domaće ekipe bio je Maik Cirbes sa 17 poena, 5 skokova i 3 asistencije, a pratili su ga Čarls Dženkins i Luka Mitrović sa po 14 poena dok je kapiten domaćih dodao i 8 skokova. Markus Vilijams razigravao je Cirbesa i meč završio sa 9 poena i 8 asistencija.

Na drugoj strani dominirao je Milan Mačvan sa 24 poena i 14 skokova, dok je spoljna linija crno-belih u potpunosti zakazala a potpuno van ritma bio je Saša Pavlović koji je izbačen iz ritma već sredinom prve četvrtine.

Druga utakmica finalne serije plej-ofa domaćeg šampionata zakazana je za 15. jun od 21:00 a prednost domaćeg terena tada će biti na strani aktuelnog šampiona.