Partizan protiv Cibone – Rivalstvo za nezaborav
Balkanski klasik, novi čin.
Povezane vesti
Zbog čega se svaki susret Partizana i Cibone najavljuje kao najveći balkanski derbi, zašto je to rivalstvo toliko važno? Pokušaćemo da vam to u nastavku ukratko dočaramo.
Prava uzbuđenja počela su u sezoni 1978/79, kada je Partizan stigao do svoje druge titule prvaka Jugoslavije, a Cibona mu je, uz Jugoplastiku, bila najveći rival. Tada još uvek nije bilo plej-ofa, sve se završavalo u ligaškom delu sezone. Partizan je imao fantastičnu generaciju predvođenu Dudom Ivkovićem na klupi, a na terenu Kićanovićem, Dalipagićem, Pešićem, ali mu je Cibona pružala izvanredan otpor. Crno-beli su najpre u osmom kolu slavili u Zagrebu sa 93:89 uz 35 Kićanovićevih poena, da bi tri kola pre kraja Cibona trijumfovala u Beogradu sa 101:99, predvođena Androm Knegom (32p) i tako finiš sezone učinila još dramatičnijim, ali je Partizan uspeo da do kraja sačuva prednost na vrhu tabele i osvoji titulu. To je bila istorijska sezona za Partizan u kojoj je stigao do triple krune – titule, Kupa Jugoslavije i evropskog trofeja Kupa Radivoja Koraća. U narednoj su crno-beli morali bez Kićanovića (služio vojni rok), ali i povređenog Pešića, što je iskoristila Bosna da sa maestralnim Delibašićem osvoji titulu. Cibona je dobila oba susreta protiv crno-belih, na kraju završila kao treća, ispred Partizana.
Iako je ostao bez Dalipagića koji se preselio u Veneciju, povratak Kićanovića iz vojske i oporavak Pešića od povrede doprineli su Partizanovom povratku na šampionski tron već u sezoni 1980/81, a najveći rival opet mu je bila Cibona, silno pojačana Krešimirom Ćosićem. I jedni i drugi su ređali pobede u najvećem delu sezone, pa su njihovi međusobni susreti direktno odlučivali o novom šampionu. Prvi susret dogodio se u desetom kolu, kada je Partizan kao gost dobio dramatičan dvoboj u Zagrebu sa 95:94, uz 35 poena Kićanovića, 25 Miška Marića i 22 Bobana Petrovića, dok su Cibonu predvodili Ćosić sa 28 i Knego sa 26 poena. Kasnije je Partizan izgubio od Bosne i Zadra, pa je meč pretposlednjeg kola protiv Cibone u Beogradu bio biti il' ne biti za titulu. Cela sezona stala je u taj jedan meč. I to kakav! Nošen ogromnom podrškom sa tribina, Partizan je odigrao fantastično prvo poluvreme, imao dvadesetak poena prednosti, ali se Cibona vratila u nastavku i izborila egal završnicu, iako je Ćosić upisao samo četiri poena. Ključni trenutak meča bio je pogodak Bobana Petrovića koji je iskosa od table poentirao i doneo titulu Partizanu. Crno-beli su ovaj meč dobili sa 91:87, Petrović je meč završio sa 26 poena, baš kao i Kićanović koji se na najlepši način oprostio od Partizanovih navijača, jer je dogovorio transfer u Skavolini.
Naredna sezona bila je prva u kojoj se igrao plej-of i to je Partizan koštalo titule. Pojačani Zoranom Slavnićem i povratnikom Dalipagićem, crno-beli su ligaški deo sezone završili na prvom mestu ispred Cibone koju su dva puta pobedili zahvaljujući sjajnim partijama Dalipagića. Bilo je jasno da će ove dve ekipe igrati i u finalu plej-ofa, to se i dogodilo, ali je Cibona dobila finalnu seriju sa 2:0 u pobedama. Ključna je bila antologijska utakmica u Beogradu koju su Zagrepčani dobili posle čak tri produžetka sa 112:108, a Partizanu nije bilo dovoljno ni 50 poena fenomenalnog Dalipagića. U revanšu, Cibona je iskoristila prvu ''meč loptu'' i pred prepunim tribinama slavila sa 89:75. Bila je to uvertira u Cibonine najslavnije dane i dve titule prvaka Evrope koje je osvajala 1985. i 1986. godine, predvođena novom velikom zvezdom, Draženom Petrovićem.
Partizan je za to vreme pokušavao da formira novu šampionsku generaciju i to mu je uspelo 1987. godine, pod vođstvom tada 28-godišnjeg trenera Duška Vujoševića, sa Đorđevićem, Obradovićem, Divcem, Paspaljem, Grbovićem... Cibona je savršeno odigrala ligaški deo sezone, bez ijednog poraza, ali ju je Partizan najviše namučio u spektakularnom meču u Zagrebu kada je Cibona slavila posle dva produžetka sa 111:103, uz 37 Draženovih poena. Svi su očekivali njihov susret i u finalu, a Zvezda je pokvarila te planove. Senzacionalno je eliminisala Cibonu u polufinalu, ali je Partizan u finalu bio bolji i osvojio titulu.
Kraj osamdesetih i početak devedesetih obeležilo je rivalstvo Partizana i Jugoplastike koja je formirala strašan tim i osvojila tri evropske titule, posle čega je usledio rat, raspad zemlje, pa se dugo čekalo na nove susrete Partizana i Cibone. Ali, zahvaljujući AdmiralBet ABA ligi, već dve decenije se nadograđuje istorija ''balkanskog klasika''. Trenutno je 33:11 za Partizan u pobedama protiv Cibone u AdmiralBet ABA ligi, a već svi znate da je ona Kecmanova trojka u Zagrebu na 0.6 sekundi pre kraja, za Partizanovu titulu 2010. bio i ostao najuzbudljiviji detalj, koji će se teško ikada nadmašiti.
0 Komentara