Saša Đorđević žestoko podigao glas protiv NBA lige u Evropi
600+ stručnjaka protiv kolonizacije!

Povezane vesti
Zbog velikog broja odlazaka mladih košarkaša iz Evrope u SAD, ali i planiranog ulaska NBA lige na evropsko tržište, oglasio se Forum evropske košarke.
Legendarni srpski košarkaš i trener Aleksandar Đorđević, uz imena kao što su Danko Cvijetičanin i Kosta Jankov, izdao je saopštenje kojim želi da pokrene bitku za spas evropske košarke.
U prevodu, tiče se borbe protiv kolonizacije evropske košarke od strane NBA lige, a deklaraciju vam prenosimo u celosti:
"Poštovani,
Mi, članovi Foruma evropske košarke, koji okuplja preko 600 trenera, stručnjaka iz srodnih oblasti, vlasnika klubova, generalnih menadžera, bivših igrača i predstavnika javnih medija, objavljujemo ovu deklaraciju kao odgovor na ozbiljne izazove sa kojima se suočava evropska košarka. Ova inicijativa, nastala kroz dugoročni i konstruktivni dijalog, ima za cilj da zaštiti integritet i budućnost evropskog košarkaškog sistema, koji se trenutno suočava sa velikim problemima povezanim sa nekontrolisanom migracijom mladih talenata u Sjedinjene Američke Države.
U poslednjih nekoliko godina, sve veći broj mladih igrača odlučuje da pređe u američke univerzitetske i profesionalne lige, što dovodi do gubitka najboljih talenata u ključnoj fazi njihovog razvoja. Ova pojava ima dubok uticaj na kvalitet evropske košarke jer vodi ka slabljenju domaćih liga, gubitku nacionalnih identiteta i preusmeravanju resursa, koji su ranije bili namenjeni razvoju evropskih igrača, ka modelima koji nisu u skladu sa našim kulturnim i sportskim vrednostima.
S obzirom na ozbiljnost problema, Forum nije protiv odlazaka igrača u NCAA ili NBA. Naprotiv, Forum zagovara da svi prelazi i transferi igrača budu regulisani jasnim, međunarodnim pravnim okvirima, koji se mogu ostvariti isključivo pod FIBA standardima. Forum zahteva uspostavljanje pravnog okvira pod okriljem FIBA, koji će osigurati da svaki prelazak igrača bude praćen pravednom i pravičnom kompenzacijom za sve strane uključene u razvoj tog igrača. Kako bi se obezbedila pravičnost procesa, zakonska regulativa transfera igrača u SAD mora da se zasniva na FIBA pravilima, koja garantuju uravnotežen i pravedan pristup.
S obzirom na ovu situaciju, kao odgovorni predstavnici evropske košarkaške zajednice, apelujemo na sve relevantne institucije i tela da prepoznaju ozbiljnost problema i preduzmu hitne i odgovarajuće mere kako bi se zaustavila dalja erozija evropske košarke, uz FIBA kao lidera neophodnih akcija.
Naša Deklaracija sadrži sledeće ključne tačke:
1. Zakonska regulativa migracije igrača
Prvi problem koji mora da se reši jeste gubitak najboljih mladih igrača i kontrola njihovog razvoja. Kako evropski klubovi i nacionalni savezi nastavljaju da ulažu značajna sredstva u trening i razvoj mladih igrača, oni gube te talente u najkritičnijem periodu razvoja, između 16. i 22. godine života. Ova migracija ugrožava dugoročnu održivost evropske košarke.
Pozivamo na donošenje pravnih okvira kroz FIBA regulative kako bi se regulisalo kretanje mladih talenata iz Evrope u NCAA i NBA, u cilju očuvanja evropskog sistema razvoja košarke i njegove infrastrukture. Ovaj okvir mora da obezbedi da evropski klubovi i savezi budu zaštićeni i pravedno kompenzovani za razvoj igrača koje su stvorili, u skladu sa vrednošću koju ti igrači donose na globalnom košarkaškom tržištu.
2. Zaštita evropskog identiteta
Ključni aspekt trenutne krize jeste erozija nacionalnih identiteta u evropskoj košarci. Kako sve više mladih igrača odlazi u američki sistem, evropski timovi i nacionalni savezi dobijaju igrače koji su oblikovani potpuno drugačijom košarkaškom filozofijom. Ti igrači dolaze sa drugačijim vrednostima, stilovima igre i taktičkim navikama, što remeti jedinstvo timova i umanjuje takmičarsku snagu evropske košarke.
Naglašavamo važnost očuvanja kulturnih, igračkih i timskih vrednosti evropske košarke. Evropski pristup košarci, koji stavlja akcenat na tehničke veštine, timsku igru i dugoročni razvoj, od suštinskog je značaja za očuvanje integriteta igre na našem kontinentu. Verujemo da FIBA mora da preuzme aktivniju ulogu u oblikovanju budućnosti košarke, kako bi se osiguralo da se jedinstvenost evropske košarke ne izgubi u trci ka američkim modelima.
3. Uspostavljanje institucionalnih regulativa
Kako bi se ovi problemi rešili, pozivamo na kreiranje jedinstvene politike evropske košarke, koja bi obezbedila koordinaciju između svih evropskih liga, košarkaških saveza i FIBA. Ova politika mora da omogući jasan, pravni okvir za regulisanje migracije mladih igrača i da postavi održiv sistem koji podržava razvoj mladih talenata širom Evrope.
Pozivamo FIBA da revidira postojeće regulative ili da uvede nove gde je to potrebno, kako bi se stvorio pravni sporazum između FIBA i USA Basketball, kojim bi se uspostavio pravičan i transparentan proces transfera igrača. Ovaj sporazum mora da garantuje da se transferi igrača obavljaju uz odgovarajuću finansijsku nadoknadu za klubove, lige i saveze koji su razvili te igrače. Takođe, mora da osigura da i NCAA i NBA budu obavezani da poštuju ista tržišna pravila kao i njihovi evropski partneri.
4. Veća ulaganja u domaće lige i razvojne programe
Ključni korak u zaštiti budućnosti evropske košarke jeste povećano ulaganje u domaće lige i razvojne programe. Pozivamo nacionalne saveze i klubove da ojačaju svoje napore u razvoju infrastrukture i resursa potrebnih da zadrže mlade talente u matičnim zemljama. Uz odgovarajuće ulaganje u trenere, trening centre i konkurentne lige, evropski klubovi mogu da nastave da negovaju i razvijaju igrače za najviši nivo takmičenja.
Ovi napori moraju biti usklađeni sa širom vizijom FIBA i podržani jasnim i obavezujućim regulativama koje garantuju pravičnost i doslednost u svim regionima.
5. Saradnja sa međunarodnim institucijama
Konačno, pozivamo na aktivnu saradnju sa međunarodnim institucijama, uključujući FIBA i druge relevantne organizacije, kako bi se kreirao međunarodni okvir koji obezbeđuje uravnotežen pristup razvoju košarkaških talenata. Kroz zajednički rad sa globalnim institucijama, evropska košarka može da osigura da domaći i međunarodni sistemi funkcionišu u harmoniji, sa interesima igrača, klubova i navijača na prvom mestu.
Zaključak
Pozivamo sve aktere u evropskoj košarci da odmah preduzmu akciju kako bi se rešili izazovi izloženi u ovoj deklaraciji. Prepoznajemo da budućnost evropske košarke zavisi od naše sposobnosti da se prilagodimo, koordiniramo i zaštitimo vrednosti koje su sport učinile jedinstvenim i uspešnim širom Evrope.
Verujemo da će FIBA, zajedno sa nacionalnim savezima i ligama, preuzeti odgovornost da osigura potrebne promene za očuvanje budućnosti evropske košarke. Ostajemo posvećeni zajedničkom radu kako bismo stvorili pravičan i održiv sistem za razvoj mladih igrača na globalnom nivou.
Ova deklaracija predstavlja kolektivni stav trenera, stručnjaka, vlasnika klubova, generalnih menadžera i svih koji su posvećeni očuvanju evropske košarke. Svesni važnosti ovog pitanja, apelujemo na sve članove evropske košarkaške zajednice da podrže ovu inicijativu i doprinesu njenoj realizaciji. Naš cilj je da zaštitimo budućnost evropske košarke, očuvamo njen identitet i omogućimo mladim igračima da rastu unutar sistema koji su u skladu sa našim vrednostima, uz podršku FIBA regulativa.
Ova deklaracija će biti poslata svim relevantnim adresama, uključujući FIBA, evropske političke institucije i sve druge organizacije za koje Forum veruje da mogu doprineti rešavanju ovog problema".
Forum evropske košarke
Aleksandar Saša Đorđević, Danko Cvjetičanin, Kosta Jankov i ostali članovi Foruma".
0 Komentara