Anćeloti želi reprizu iz 2014, Barsa mašta da ponovi 2018. godinu!
Prvi od tri "El klasika" u razmaku od mesec dana.

Povezane vesti
Fudbaleri Real Madrida i Barselone u četvrtak od 21.00 odigraće prvi od tri "El klasika" u narednih mesec dana. Žreb je spojio najveće rivale u polufinalu Kupa kralja, a između dve utakmice, 19. marta je na programu i ligaški duel na "Kamp nou".
Duel u Kupu kralja, posle četiri godine, idealan je trenutak da se prisetimo poslednjeg Realovog trofeja u ovom takmičenju, koji su Madriđani osvojili upravo pod palicom Karla Anćelotija 2014. godine. U finalu na "Mestalji", 16. aprila 2014. Anćeloti je nadmudrio Herarda Martina i Real je slavio 2:1. To je bila ona utakmica koju svi pamtimo po trku Gereta Bejla oko Marka Bartre, preko aut linije, do peterca i šah-mata za golmana Pinta i konačnih 2:1. Prethodno je Anhel Di Marija doneo prednost Realu, a upravo pomenuti Bartra nakon kornera izjednačio na 1:1. Ipak, Bartra je ostao upamćen po tome što ni pogledom nije mogao da prati Bejla, strelca pobedonosnog gola za Real.
Zapravo, to su bile lepe godine za Real Madrid u Kupu kralja i to baš u duelima protiv Barselone. Sezonu ranije, 2012/13, Real Madrid je takođe osvojio Kup kralja, a na putu ka trofeju eliminisao je Barsu. U polufinalu, Žoze Murinjo je posle 1:1 na "Santjago Bernabeu" uspeo da iznenadi Žordija Rouru, koji je tada privremeno menjao Tita Vilanovu i na "Kamp nou" bilo je 1:3 za Madriđane, koji su potom u finalu posle produžetaka pobedili Atletiko Madrid.
I u sezoni 2011/12, najveći rivali sreli su se u Kupu kralja, ovaj put u četvrtfinalu, a Barsa je bila bolja. U prvom meču u Madridu, Ronaldo je doneo prednost, a Pujol i Abidal preokrenuli na 1:2. U revanšu je sve bilo gotovo kada su Pedro i Dani Alveš dali golove za 2:0, ali su Ronaldo i Benzema ipak doneli 2:2, ali ne i prolaz.
Real Madrid je pobedom nad Barsom i to takođe u finalu, osvojio Kup kralja u sezoni 2010/11. Ono što je zanimljivo, Barsa i Real su tog proleća odigrali čak četiri "El klasika" u razmaku od samo mesec dana! Real je slavio u finalu Kupa kralja rezultatom 1:0, ali to nije omelo Pepa Gvardiolu i njegov tim, koji je potom pobedio u dvomeču polufinala Lige šampiona (0:2, 1:1), a uspeo je i da remijem u La Ligi u Madridu sačuva titulu. Barsa je te sezone osvojila La Ligu i Ligu šampiona, a Real Kup kralja.
Ono što je zanimljivo, Barsa i Real su se nakon četiri vezana susreta u četiri sezone u Kupu kralja, od tog finala 2014. nisu sastali sve dok nije došao Ernesto Valverde. U sezoni 2018/19, Barsa je bila bolja u polufinalu i kasnije osvojila trofej. U Madridu je bilo 0:3, u revanšu u Kataloniji 1:1 i Barsa je takođe kasnije osvojila trofej.
Osim što se u Barsi nadaju da će ponoviti tu sezonu, u mislima navijača je i 2018. kada je Valverdeom tim osvojio poslednju domaću "tripletu". Barsa je u prvoj sezoni sa Valverdeom osvojila titulu i to sa samo jednim porazom, onom famozonom od Levantea rezultatom 5:4, u finišu sezone. Barsa je u finalu Kupa kralja dobila Sevilju, a istog rivala i u avgustu u Superkupu Španije.

Verovali ili ne, to je poslednja uspešna Barsina godina, od te titule, Kupa kralja i Superkupa Španije, Katalonci su osvojili samo još jednom Kup kralja sa Ronaldom Kumanom 2021. godine. Jedan trofej za četiri godine je ravno katastrofi, tako da se ovih dana u Kataloniji čuje samo jedno - domaća "tripleta" (Liga, Kup i Superkup), u direktnim duelima sa Realom, ravni su Ligi šampiona.
Kako u ovom trenutku "El klasiko" dočekuju timovi?
Barselona je šokirala porazom od Almerije i tako propustila da pobegne Realu na +10 u La Ligi. Katalonci su izgubili i od Mančester junajteda i posle dva vezana poraza gostuju u Madridu. Loša vest je što i dalje nema Pedrija ni Osmana Dembelea, a pred ovaj meč povredio se i Robert Levandovski. Opet se očekuje da Pedrija menja Kesi, a da Gavi bude levo krilo. Ćavi više ne sme da rizikuje u odbrani i očekuje se da ponovo zaigra kvartet - Arauho, Kunde, Kristensen, Balde.
S druge strane, Real Madrid je razbio Liverpul, pa iznenadio remijem sa Atletikom i to sa igračem više. Srećom, Barsa to nije iskoristila, pa Real ima čemu da se nada i dalje u La Ligi. Anćeloti ne može da računa na Davida Alabu, Mendija i Rodriga, ali deluje da Real u mnogo boljoj formi dočekuje ovaj meč sa Barsom. Za Katalonce je jedina dobra vest što je revanš na programu tek početkom aprila, kada će se sigurno vratiti Pedri i Dembele. Zapravo, ovo je prvi od tri "El klasika" u razmaku od mesec dana, pošto će između dva u Kupu, odigrati i drugi ligaški 19. marta na "Kamp nou".
Zaključak je taj da Barsa mašta da ponovi 2018. godinu, kada je osvojila sva tri domaća trofeja - La Ligu, Kup kralja i Superkup Španije, što bi posle razočaravajućih sezona bila i više nego istorijska. S druge strane, kako Barsa i dalje sa +7 drži sve u svojim rukama u prvenstvu, Real ima veliki motiv da pokvari Kataloncima slavlje, ali i da ujedno osvojio trofej u Kupu kralja na koji čeka punih devet godina, od prvog mandata Karla Anćelotija.
Za kraj, ističemo i zanimljiv istorijat osvajača Kupa kralja, koji Barsa obožava da osvoja i ubedljivo je najuspešnija sa 31 peharom, a Real Madrid nije čak ni drugi, pošto sledi Atletik Bilbao sa 23. Real Madrid ima 19 trofeja u najmasovnijem španskom takmičenju.
Što se tiče rezultata, kada su Barsa i Real izdali na golove? Poslednjih sedam susreta završeno je 3+, od toga šest i GG&3+, pa ništa manje ne očekujemo ni sada. Barsa je pokazala da je bušna i u slaboj formi, ali ni Real ne blista i realno je očekivati da primi gol.
Drugi polufinalni par je mnogo manje atraktivan, Osasuna dočekuje Atletik Bilbao, upravo sa Ernestom Valverdeom, koji je osvojio dva Kupa kralja sa Barsom. Ipak, i ovde se očekuje neizvestan meč, jer je Osasuna u odličnoj formi ove sezone i zasluženo je stigla do polufinala zajedno sa tri najtrofejnija kluba u ovom takmičenju.
Potencijalni sastavi:
Real Madrid: Kurtoa, Karvahal, Militao, Ridiger, Naćo, Čuameni, Modrić, Kros, Valverde, Vinisijus, Benzema.
Barselona: Ter-Štegen, Arauho, Kunde, Kristensen, Balde, Buskets, De Jong, Kesi, Gavi, Rafinja, Feran Tores.
0 Komentara