Bajern - Mia san mia

Autor: Ivan Cvetković
subota 08.03.2025.
11:00
Izvor: Sportske.net

Bavarci slave 125. godina postojanja…

Povezane vesti

Na pitanje šta znači "Mia san mia" u prevedenom značenju, stotinu navijača Bajerna imaće stotinu različitih teorija. 

Doslovno prevedeno je "To smo što smo", kao krilatica koja objašnjava funkcionisanje kluba, odnosno pravac kojim ide.

Sa jedne strane drugi im spočitavaju osiononst i prepotentnost, oni tvrde da je to ubeđenje u ispravnost svog puta i načina. Jer, Bajern je tek na drugom mestu nemački klub, oni pre svega kao svoju odrednicu vide Bavarsku i sebe posmatraju upravo kao predstavnike regije, ne države. Jasno da će im protivnici i to osporiti, uz podsećanje da su stubovi nemačke industrije, Adidas, Allianz i Audi manjinski deoničari i glavni finansijeri priče koja ove godine puni 125 godina postojanja.

Politiku "To smo što smo" klub je počeo da sprovodi šezdesetih godina kada je snažno odjekivao bavarski sentiment, oličen u "Kajzeru", Francu Bekenbaueru, ali i ostalim domaćim igračima velike generacije koja je klub stavila na mapu Evrope trostrukom titulom šampiona Starog Kontinenta.

Mesto Bajernovog postanja je stradalo u bombardovanju Minhena. "Kafe Žizela" je porušen, ali tu, par ulica od minhenskog Odeon Placa stoji ploča koja otkriva da je na prelazu 19. i 20. veka napravljen fudbalski klub kao odgovor na zabranu gimnastičkog društva da se jedan njihov deo (fudbaleri su bili članovi atletsko-gimnastičkih društava) takmiče, odnosno igraju kompetitivne utakmice. To je bilo po mišljenju većine narušavanje amaterskog principa, pa se desetak pobunjenika odvojilo i napravilo Bajern.

Do dolaska nacista na vlast, Bajern je bio prvak tadašnje Nemačke 1932. i to pod komandom Jevreja, Kurt Landauer je bio predsednik (on je praktično kao igrač bio u klubu od 1901. godine, gotovo od samog početka), a trener Kon je takođe bio Jevrejim. Brzo se nacional-socijalizam obračunao sa njima, Landauer je šest godina od osnivanja titule završio u Dahau, uspeo da pobegne i prebaci se u Švajcarsku gde je izbegavao nacističke agente do kraja rata. On je preživeo, vratio se u slobodnu Nemačku ponovo postao predsednik i do 1951. obavljao tu dužnost. Kako rekosmo, tek stasavanjem Bekenbauera, Milera, Sepa Majera, klub je prigrabio taj bavarski identitet. Oni nisu bili inauguralni članovi profesionalne Bundeslige 1963. godine, ušli su sledeće sezone, a prvaci su postali 1969.

Ostalo je istorija oličena kroz bavarsku specifičnost.

Ona je recimo oličena u ovom veku, ili bolje da kažemo poslednjih dvadesetak godina kroz klupskog rekordera Tomasa Milera. Klasičan je Bavarac, sa juga pokrajine i najbolje je objasnio filozofiju Bajerna kao uspeh kroz uživanje. Stanovnici ovog krajeva u šali vole da kažu da je Minhen severna prestonica Mediterana i da za razliku od Nemaca oni umeju da uživaju u plodovima rada. Bajern je netipićan za Nemačku, ne zbog uspeha već činjenice da je u većem delu svoje istorije bio "FK Holivud", internacionalan kao Oktober Fest, zabavan ali i praćen kontroverzama. Ono što im je donelo uspeh je ne samo finansijska nadmoć, već i želja, nekarakteristična za Nemačku, da budu zabavni.

Pomenuti Miler koji verovatno igra svoju poslednju sezonu i prešao je broj od 700 utakmica za klub je dečko za primer, Bavarac, dete kluba, navijač od malena. On je ono što Bajern želi da prikaže kao model ponašanja, čovek koji vredno radi, trenira žestoko od prvog dana, ali i ume da se opusti i uživa u životu. Ne kroz skandal, već hobije, poput ergele koju poseduje.

Većina navijača će se nasmejati na konstataciju da Bajern pobeđuje pumpajući finansijski mišiće, jer 10 najplaćenijih igrača Bundeslige su u ovom klubu. Sledi neizbežno kontra-pitanje, kako to da pobeđuju u Evropi sa mnogo manjim budžetom od konkurenata?

Jer, Bajern nije među 10 svetskih klubova koji su platili igrača 100+ miliona, rekorder je Kejn sa 95 miliona. Ako pogledate finansije, one su besprekorne, klub čak ne ulazi u sumnjive transakcije i poslove sa problematičnim korporacijama.
U kome smislu?

Navijači su kontrolni element, pod pritiskom je klub odbio da sponzor bude Ruanda (kao Arsenalu) zbog kršenja ljudskih prava u toj zemlji. Takođe, slično je prošla i država Katar kada je trebalo obnoviti ugovor.

U Bavarskoj smatraju da fudbal pripada fudbalerima i da niko osim legendi kluba ne bi trebalo da vodi klub, alergični su na političare, ali i predstavnike krupnog kapitala. Njihov novac je dobrodošao, ali bez paketa odlučivanja, to pravilo 50+1 u Bajernu je dalo rezultat. Bekenbauer je vodio klub, nasledio ga je Rumenige, tu je i Henes, klub ga se nije odrekao kada je završio u zatvoru zbog utaje poreza. Jer, on je osmislio finansijsku kontrukciju Bajerna, izlazak na svetsku scenu i privlačenje novca iz drugih zemalja. Otežavajuća okolnost je jezik, ali Bajern je uspeo da se probije u Aziji, sada je u toku osvajanje Amerike. I Kejn će tu biti "maneken", u klubu su pažljivo proučili njegovu prošlost, karakter, glavno je pitanje da li može da se prilagodi klubu. To je pravilo, Bajern se nikome ne prilagođava, iako su veoma susretljivi kada neko nov dođe u Minhen. Kejna je preuzeo Miler sa zadatkom da od njega napravi englesku verziju Bavarca. I za sada mu dobro ide

Ovo je bitna godina, da vrate titulu koju je posle više od decenije vladavine oteo Leverkuzen. Sa Bajerom imaju nezavršene račune u Evropi, ali sa druge strane čini se da će "Salatara" opet u Minhen. Pobeda od 3:0 nad “Farmaceutima” u prvom meču top 16 faze LŠ je Bajern približila četvrtfinalu.

Tradicija, velika istorija, obrazac ponašanja, moć koja se pokazuje kroz uspeh, samopouzdanje, insistiranje na bavarskim vrednostima, sve to je deo motoa "Mia San Mia".

Ne kažemo naravno da su posebni, što reče Tomas Miler, svi klubovi za sebe tvrde da su porodica kakve nema nigde, ali Bajernov put je negde između razuzdanosti karnevala i ozbiljnosti bavarske privrede, jedne od najjačih evropskih regija.

Zato je veoma bitno da proslave 125 godina titulom prvaka, ali i dobrim rezultatom u Evropi.

Imaju velikih +8 protiv praktično jedinog rivala poslednjih par godina, Bajera, izvukli su se u Leverkuzenu, svakako da davljenik Bohum nema šta da traži za vikend u Bavarskoj. I Leverkuzen eto između dvomeča sa Bajernom igra kod kuće, dolazi im Verder koji je potonuo u poslednjih mesec dana. Dortmund čeka Augsburg, i oni misle na Lil u Ligi šampiona, mada kako se situacija razvija čini se da ipak šansa za četvrto mesto nije umrla. Majnc je na toj poziciji, igraju "Crveni" fantastično, otvaraju kolo nimalo jednostavnih gostovanjem u Menhengladbahu.

Frajburg i posrnuli Lajpcig će se sudariti pod Švarvaldom, "Bikovi" su u nevolji, ispali su iz top četiri, domaći crno-beli ciljaju najveći uspeh u istoriji. Volfsburg isto priželjkuje Evropu, rival je Sankt Paulo koji se davi, dok Kil lagano odustaje. Na sever stiže Štutgart koji takođe slabije igra u drugom delu sezone. Isto važi za Antraht koji posle gostovanja u LE u Amsterdamu dočekuje Union Berlin, a ako Hofenhajm pobedi fenjeraša iz Hajdenhajma overiće opstanak.

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke