Braga – stazama Evrope kroz portugalsku teskobu
Inferiornost pred „Velikom trojkom“ nije sputala tim sa severa.
Povezane vesti
Murinjo "pecnuo" Turpana: "Gledaš penal, a vidiš mene!?"
Vatren remi u Istanbulu, Murinjo "crveneo", Onana spustio rampu Tadiću i En Nesiriju!
Sadikov Sosijedad rutinski u Beogradu, PAOK se provukao protiv Markovića, minimalac Rome!
Kako je Murinjo pre šest godina ukazao na propast Junajteda i zašto mu je drugo mesto u PL sa tim klubom najveći trenerski uspeh
Bezmalo poput Halajeve komete retki su trenuci kada se u portugalskom fudbalu govori van „Velike trojke“. Benfika, Sporting i Porto decenijama su se etablirali kao neprikosnoveni, a tek ponekad bi nalik ponornici isplovio klub koji bi zavredeo veću pažnju od spomenutih.
U zemlji Pirinejskog poluostrva, sa populacijom tek nešto brojnijom od 10 miliona stanovnika, fudbalska hijerarhija je prilično rigidna. Tek je usponom Porta krajem sedamdesetih godina udarena kontrateža lisabonskim velikanima, ali je početak 21. veka izrodio Bragu kao najstabilniji četvrti klub u državi.
Klub sa krajnjeg severa Portugalije nije želeo da se kroz istoriju upušta u unapred izgubljenu bitku sa Lisabonom, nedovoljno moćan da prigrabi slavu Porta koji se pozicionirao kao najjači otpor centru. U takvom odnosu snaga prostora za manevar nije bilo suviše sve do ulaska u novi milenijum koji je od Brage načinio redovnog učesnika UEFA takmičenja.
Potisnuto sećanje na sporadične evropske izlete iz prošlog veka godinama je sputavalo Bragu na putu građenja respektabilnog imidža na Starom kontinentu.
Evropska posrtanja pala su u drugi plan u eri stabilizacije kluba za vreme trenera Žezualda Fereire, stručnjaka koji je iz uloge „vatrogasca“ u sezoni 2002/03 načinio tim koji je samo dve godine kasnije bio konkurentan za titulu.
Prvi značajniji iskorak u Evropi načinjen je u sezoni 2006/07 kada je portugalski predstavnik kao trećeplasirani izborio eliminacionu rundu u Kupu UEFA. Već leta 2008. godine Braga je ušla u istoriju evropskog fudbala kao poslednji osvajač Intertoto kupa pošto je u dve utakmice nadigrala turski Sivas.
Gašenje turnira pokrenutog skoro pola veka ranije simbolično je označilo evropski uzlet Brage koji će vrhunac dostići u sezoni 2010/11 finalom Lige Evrope.
Sve je počelo dve godine ranije kada se čuveni golgeter Porta Domingos Pasijensija kao mladi trener dohvatio „vrućeg krompira“, nasedivši na klupi Brage iskusnog Žorža Žezusa.
Već sam start sezone imao je prizvuk nesvakidašenjeg pošto je Braga u kvalifikacijama za premijerni plasman u Ligu šampiona eliminisala Seltik i Sevilju.
Škotski velikan je ponižen u Bragi 3:0. Pravi spektakl je usledio na „Ramon Sančez Pishuanu“ u Sevilji kada je u revanšu plej-ofa portugalski predstavnik slavio sa 4:3.
Heroj Brage tog kasnog avgustovskog dana u vreloj Andaluziji bio je brazilski golgeter Lima, strelac het-trika koji je uveo portugalski tim u Ligu šampiona.
Teški porazi od Arsenala i Šahtjora na startu grupne faze nadomešteni su pobedama protiv Partizana, a trijumf protiv londonskog kluba na svom stadionu 2:0 dao je Limi i saigračima dozu samopouzdanja koja će ih nositi tokom čitavog evropskog proleća.
Put do finala bio je trnovit pošto je minimalni poraz od Leha u Poznanju najvio moguću eliminaciju, ali su Alan i Lima već u prvom poluvremenu revanša stavili stvari na svoje mesto.
Žreb ih je u osmini finala spojio na veliki Liverpul. U prilično tvrdim mečevima protiv engleskog velikana Braga je izborila prolaz dalje zahvaljujući golu Alana sa penala u 18. minutu meča u Portugalu.
Usledili su okršaji protiv kijvskog Dinama koji je samo rundu ranije eliminisao Mančester siti. U mečevima koji nisu obilovali naročitim kvalitetom, Braga je prošla zahvaljujući golu u gostima pošto je nakon 1:1 u Kijevu odigrala bez golova kod kuće.
Polufinalni mečevi protiv Benfike došli su kao sudbinski odraz rasta Brage u skučenom poretku portugalskog fudbala. Poraz u Lisabonu 2:1 stvorio je sve preduslove za herojski trijumf domaćina u Bragi, a to se obistinilo nedelju nada kasnije kada je Kustodio nebeskim skokom bacio na kolena Žezusov tim.
Čarobna majska noć u Bragi omogućila joj je plasman u finale i okršaj protiv Porta u Dablinu. Na čuvenom „Aviva stadionu“ Porto je slavio 1:0 golom Radamela Falkaa.
Uprkos posrtanju na poslednjem koraku, Braga nije skrenula sa evropskog puta. Kontinuitet dobrih rezultata krunisan je sa dva četvrtfinala Lige Evrope, ali se na uspeh nalik na onaj iz 2011. godine još čeka.
Prvi korak ka novoj evropskoj jeseni načinjen je prošle nedelje pobedom protiv Makabija Petah Tikve 2:0 u prvom meču drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope.
Revanš je na programu u četvrtak od 19:30 na neutralnom terenu u Sofiji gde ne bi trebalo da bude većih iznenađenje po pitanju prolaska dalje portugalskog tima. Verujemo da Braga neće izgubiti u meču sa malim brojem golova.
0 Komentara