Katarska liga Zvezda - Nekada Gvardiola i Batistuta, danas viškovi Pari Sen Žermena

Autor: Lazar Nikolić
četvrtak 02.11.2023.
12:00
Izvor: Sportske.net

U prvom planu je Saudijska Arabija, ali treba napomenuti da je Katar prvi počeo da ulaže ogroman novac u fudbal na Bliskom istoku…

EPA
EPA

Povezane vesti

Dolazak Kristijana Ronalda u Al Nasr nakon čega je Saudijska Arabija započela ogromna ulaganja u fudbal privukao je ogromnu pažnju svetske javnosti. Nakon njega, na Bliski istok istgli su i asovi poput Karima Benzeme, Nejmara, Sadija Manea i ostalih, pa je postala jasna namera princa Mohameda bin Salmana da zaseni svoje komšije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara. Upravo je potonja zemlja stavila prst u oko Saudijcima jer su uspeli da organizuju Svetsko prvenstvo u fudbalu kada su i pomerili granice ulaganja u takvu manifestaciju do neslućenih visina. Katarci su u svet evropskog fudbala ušli na velika vrata kada su kupili 2011. godine kupili Pari Sen Žermen.

Ipak, nije Katar novajlija u ovoj svojevrsnoj fudbalskoj “Igri prestola” na Bliskom istoku, prvi fudbalski šampionat u zalivskoj zemlji odigran je u sezoni 1972-73 kada je titulu osvojio Al Esteklal, sada poznatiji i kao Katar SC, drugi najtrofejniji klub u zemlji zajedno sa Al Duhailom i Al Rajanom. Prvi je neprikosnoveni Al-Sad kojeg je pre dolaska u Barselonu vodio Ćavi, “Vukovi” imaju 16 titula prvaka Katara, a ispod njih slede Al Arabi i Al Garafa sa po sedam, dok Al Vakra ima dva šampionska naslova.

Ono što je iz korena promenilo Katar Stars ligu jeste odluka tamošnjeg fudbalskog saveza iz 2003. godine da klubovima iz elitnog ranga takmičenja podeli po 10.000.000 dolara kako bi doveli proslavljena fudbalska imena. Tako su na Bliski istok stigli braća De Bur, Romario, Gvardiola, Jero, Desai, Efenberg, Kaniđa, Batistuta, Žuninjo Pernambukano, Santi Kazorla i ostali koji su zaludeli domaće navijače. U prilog tome, godinu dana kasnije osniva se i Aspajer akademija iz koje nacionalni tim Katara već skoro dve decenije crpi talentovane igrače. Funkcioniše po modelu Barselonine La Masije, pa je i veliki broj španskih trenera uključen u rad jednog od najsavremenijih trening centara na svetu.

Velika ofanziva Saudijske Arabije naterala je katarske klubove da i ovoga leta uloži ogroman novac za dovođenja fudbalera sa Starog kontinenta, što nije prošlo bez kontroverzi. Najupadljiviji su bili dolasci igrača iz Pari Sen Žermena koji je na ime transfera Veratija, Dijala i Drakslera zaradio 69.000.000 evra što su mnogi povezali sa vlasnicima pariskog kluba koje su optužili da na taj način pravdaju sredstva koja su ušla u PSŽ pred Uefom. Naravno, to nije uticalo na “svece” koji su normalno nastavili da funkcionišu tokom letnjeg prelaznog roka.

No, vratimo se na aktuelnu situaciju u Katar Stars ligi.

Nakon nepunih sedam odigranih kola, lider je Al Sad sa pet pobeda i jednim remijem. Ekipu sa klupe predvodi jedan od četvorice portugalskih trenera Bruno Pineiro, dok u svojim redovima ima strance poput Giljermea i Uribea koji ipak nisu nivo gorepomenutih igrača. Primera radi, Al Arabi u svojim redovima ima Veratija i Rafinju, ali ni to im ne pomaže da se nađu iznad osmog mesta koje trenutno zauzimaju. Nešto bolji je Al Duhail sa Kutinjom i Semedom na petoj poziciji, Al Rajan ima nekadašnjeg reprezentativca Španije Rodriga, dok još jedan bivši član “furije” Havi Martinez nastupa za Katar SC.

Zanimljivo je ime Mamadua Traorea koji je proteklog leta dres novosadske Vojvodine zamenio opremom Muaitera kojem, po svemu sudeći, sledi borba za opstanak. U katarskom šampionatu nastupa i jedan fudbaler sa srpskim pasošem, u pitanju je Lijanko Vojinović koji brani boje Al Garafe kao pozajmljen igrač Sautemptona. Defanzivac rodom iz Vitorije je zahvaljujući dedi Srbinu sa očeve strane dobio pasoš i zaigrao za U19 selekciju Srbije, ali je nakon toga promenio sportski pasoš kako bi nastupao za U20 i U23 selekcije Brazila. Poziv seniorske ekipe “karioka” još uvek nije dobio.

 

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke