Keln i Leverkuzen – bitka za Severnu Rajnu-Vestfaliju
Ko je kome parking za automobile, a ko bitan evropski faktor?
.jpg?s=949f449efdc15c588b75728e430108fb&w=680&h=420&fm=webp)
Povezane vesti
Priča o Bundesligi često je i priča o velikom broju regionalnih rivalstava. Jedno od najvećih u oblasti Rajne jeste između Bajera iz Leverkuzena i Kelna, rivala koji se na stadionu Baj Arena sastaju u petak od 20.30 u okviru 31. kola nemačke Bundeslige.
Navijači Kelna neretko ističu da je njhov jedini pravi regionalni rival Borusija iz Menhengladbaha sa kojim je klub odmeravao snage i pre 1963. godine kada je osnovana Bundesliga. Keln je milionski grad i jedan od najznačajnijih kulturnih centara nemačkog naroda, pa “jarčevi” svoje 14 kilometara daleke komšije često podrugljivo nazivaju svojim “parkingom za automobile”. Leverkuzen kao grad sa 160.000 stanovnika nema mnogo toga atraktivnog da ponudi, te su farmaceutska kuća Bajer i istoimeni klub koji je osnovala kompanija praktično simboli ovog radničkog grada. Nije to obeshrabrilo čelnike fudbalskog kluba da naprave moćan projekat, pa su “Fabričkih 11” ušli u Bundesligu 1979. godine i od tada počinje derbi sa “Jarčevima”.
Keln i Bajer Leverkuzen odigrali su do sada 69 bundesligaških derbija, a Leverkuzen se može pohvaliti značajno boljim učinkom pošto je pobedio 27 mečeva, uz 25 remija i 17 poraza. Nije to derbi od kojeg “gore” tribine dva stadiona, ali pitanje prestiža i regionalne nadmoći daju pozitivnu tenziju na terenu i tribinama. Keln je svoje najuspešnije godine u istoriji kluba živeo 60-ih, 70-ih i 80-ih godina prošlog veka, u svojim vitrinama imaju dve Bundeslige i četiri Kupa Nemačke, a 1986. godine umalo nisu stigli i do pehara Kupa UEFA kada ih je savladao Real Madrid. Paralelno sa sve slabijim rezultatima “Jarčeva”, Bajer Leverkuzen postajao je sve bitniji faktor u nemačkom fudbalu tokom 90-ih godina. Iako “Farmaceuti” nisu imali sreće u Bundesligi (viceprvaci u pet navrata), imaju osvojen Kup Nemačke 1993, ali i Kup UEFA 1988. godine.
Čuvena generacija igrača predvođena Mihaelom Balakom na terenu poražena je u finalu Lige šampiona 2002. godine, utakmicu pamtimo po nestvarnom voleju Zinedina Zidana, pa se s pravom može konstatovati da je Bajer uspešniji od svojih komšija kada se radi o kontinentalnim takmičenjima.
Dok se Keln mučio između prve i druge lige, Leverkuzen je to koristio na najbolji način, a u prilog tome govori i neverovatan 14-godišnji niz tokom kojeg nikada nije poražen od Kelna između novembra 1997. i aprila 2011. godine.
Nova tačka sporenja između navijača Kelna i Leverkuzena jeste jedan od najvećih svetskih talenata Florijan Virc. Sjajni ofanzivac rođen je u Pulhajmu, predgrađu Kelna čiju je akademiju i upisao sa sedam godina. Proveo je aktuelni reprezentativac Nemačke čak 10 godina u Kelnu koji ga je uveliko spremao za ulazak u prvi tim kada je stigla ponuda Leverkuzena koju nije mogao da odbije. “Razumem navijače Kelna koji su razočarani i ljuti što sam potpisao za Bajer, ali u Leverkuzenu se osećam veoma dobro. Gledao sam ono što je najbolje za mene, bila je to prava odluka. U Kelnu nisam ni razmišljao o tome da zaigram u prvom timu, to mi je bilo daleko”, tvrdio je nedavno Virc i otkrio da je u Leverkuzen mogao već sa 13 godina, ali da su tu ponudu on i njegovi roditelji i on odbili kako bi nastavio fudbalski razvoj blizu kuće.
Novi okršaj Bajera i Kelna u okviru 31. kola Bundeslige na programu je u petak od 20.30 u Leverkuzenu. Domaćin je favorit na ovom susretu, izabranici Ćabija Alonsa još uvek se stidljivo nadaju plasmanu u Ligu Evrope, mada je Liga konferencija u ovom trenutku realniji cilj. Ne i apsoltuno zagarantovan, uzevši u obzir Volfsburg, Majnc i Frankfurt koji vrebaju iz prikrajka.
Keln se nalazi na sredini tabele i samo je je pitanje vremena kada će i zvanično obezbediti opstanak, što je i bio primani cilj “jarčeva” pred početak sezone. Što se tradicije tiče, Keln nije dobio u Leverkuzenu još od 2015. godine, gotovo na svakoj utakmici vidimo dosta golova, pa slično treba očekivati i ovoga puta.
0 Komentara