Lajpcig i Ajntraht za trofej u takmičenju gde su čuda moguća
“Bikovi” i “Orlovi” - zvuči kao basna, a zapravo je finale Kupa Nemačke.

Povezane vesti
Fudbal kao igra stekao je veliku popularnost između ostalog i zbog neretkih iznenađenja, a takmičenje u Kupu Nemačke jedno je od onih koji praktično svake sezone donese neki šokantan rezultat. U ovogodišnjem izdanju, videli smo tri neočekivane eliminacije Bajera Leverkuzena, Kelna i Herte od amatera Elversberga, drugoligaša Jan Regensburga i trećeligaša Ajntrahta iz Braunšvajga. Četvrtfinale bilo je krajnji domet i za dve najbolje ekipe u Nemačkoj, Bajern Minhen i Borusiju Dortmund, pa su tako mesta u finalu rezervisali Lajpcig i Ajntraht iz Frankfurta.
DFB Pokal, kako ga Nemci zovu, neretko je priređivao velika iznenađenja, zapravo šokove.
Ne dešava se često da drugoligaši stignu do trofeja namenjenog najboljem u kup takmičenjima, ali upravo to je pošlo za rukom Hanoveru u sezoni 1991-92. Popularni “Crveni” su veći deo svoje istorije proveli na klackalici između prve i druge lige, a tada su u DFB Pokal ušli kao članovi Bundeslige 2 Sever. Čitav grad i dalje priča o legendarnom finalu protiv Menhengladbaha u finalnom meču u Berlinu, kada je Hanover nakon 120 minuta bez pogodaka pobedio na penal 4:3 i tako postao prvi klub van Bundeslige koji je osvojio Kup Nemačke.
Nemci na novu senzaciju u Pokalu nisu čekali dugo, već naredne sezone amaterski tim Herte koji se takmičio u trećem rangu takmičenja uspeo da je da stigne u finale. Tim sastavljen od studenata, učenika i radnika eliminisao je niželigaša Haidelberg sa 3:0. Ispadali su redom branilac trofeja Hanover, bundesligaš Nirnberg, drugoligaš Čemnicer, sve do finala sa Bajerom iz Leverkuzena koji je predvodio srpski trener Dragoslav Stepanović. “Farmaceuti” su se mučili, na kraju jedva i slavili golom Ulfa Kirstena u 77. minutu. Amateri iz Berlina zaradili su zbog sjajne sezone u kupu 860.000 nemačkih maraka, što je bilo više od sume koju je prvi tim zaradio u kup takmičenjima od osnivanja kluba.
Sezona 1994-95 umalo je donela šokantan rasplet koji se nazirao sve do finala. Ovoga puta, u glavnoj ulozi bio je Volfsburg, tada član Bundeslige 2. Predvođeni sa klupe Gerdom Rogensakom, “vukovi” su kup kampanju započeli lakom pobedom nad amaterima Šalkea sa 2:0. Usledile su dve velike drame koje su pripale Volfsburgu – prva u Frankfurtu protiv Ajntrahta kojeg je drugoligaš izbacio posle boljeg izvođenja penala, a druga u selu u Frankoniji gde je nakon 1:1 u regularnom delu meča na penale eliminisan Vestenbergsgrojt. Pao je i amaterski tim Bajerna, kao i bundesligaš Keln, da bi Volfsburg u finalu ipak izgubio od Menhengladbaha sa 3:0.
Dvanaest godina kasnije, nemačka kup-bajka ima srećan kraj. Nirnberg je imao sezonu iz snova nakon što je Bundesligu završio na šestoj poziciji, uspeo je da osvoji svoj četvrti kup u istoriji kluba. Mimimalac u Klopenburgu, zatim pobeda od 2:1 nakon produžetaka u Paderbornu i penal-drame protiv Unterahinga i Hanovera odvele su “Stare šampione” u polufinale gde su razbili Ajntraht iz Frankfurta sa 4:0. Tradicionalno, finale Pokala igralo se u Berlinu, a na drugoj strani terena našao se šampion zemlje Štutgart sa verovatno i najjačom ekipom u istoriji kluba. Posle 2:2 u regularnom delu meča, presudio je pogodak Kristijansena koji je doneo trofej klubu koji se smatra starom fudbalskom aristokratijom u Nemačkoj jer je trofeje osvajao i pre Drugog svetskog rata.
No, vratimo se u sadašnjost gde nas očekuje okršaj finala Kupa Nemačke između Lajpciga i Ajntrahta koji se tradicionalno održava na Olimpijskom stadionu u Berlinu. “Bikovi” stvaraju svoju istoriju u najboljim godinama pod patronatom Red Bula, ekipa Marka Rozea brani ovaj trofej koji su “Orlovi” osvajali pet puta, poslednji put 2018. sa Lukom Jovićem i Mijatom Gaćinovićem u ekipi. Okršaji dva tima neretko su donosili pravi spektakl oličen u velikom broju golova, uzevši u obzir otvorenu igru Lajpciga i Ajntrahta, treba očekivati efikasan meč, bez obzira što se igra za trofej.
0 Komentara