Legija - umesto finala, hapšenje zbog crne berze!

Autor: Nemanja Janošev
četvrtak 25.11.2021.
15:55
Izvor: Sportske.net, Boris Jovanović

Šta se Legiji desilo pred najvažniju utakmicu u istoriji?

Legia
Legia

Povezane vesti

Legija ima dugu i bogatu istoriju, ali posle Drugog Svetskog Rata pala je u ruke vojske, mada su u Poljskoj timovi izvan Varšave imali više uspeha. Najveće rivalstvo "Legionari" su imali sa Gornjikom šezdesetih godina, kada su dva tima dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima vodila bitku za krunu. Ipak, Legija je najdalje stigla i to 1970. kada su igrali polufinale Kupa Šampiona. Otišli su korak dalje od Gornjika i to je za "militariste" u klubu bilo najvažnije.

Za tu godinu vezana je i jedna neverovatna priča.

Naime, te sezone je blistao legendarni Kazimirž Dejna jedan od najboljih poljskih igrača svih vremenam imao je sjajne saigrače, posebno se isticao Januš Zmijevski.

Tih godina, za crno tržište Varšave je bio uobičajeno da sportisti kupuju luksuznu robu na putovanjima u kapitalističkim zemljama i da je preprodaju. Naravno, komunističke vlasti su bile revnosne u pretresu fudbalera na izlasku, nije bilo dozvoljeno nositi devize, a zlote su jasno, bile bezvredne iza gvozdene zavese.

Vratićemo se tome nešto kasnije.

Legija je te istorijske godine u prvom kolu eliminisala ekipu UTA Arad, rumunskog šampiona. Nisu blistali na strani, ali su okrenuli i dobili 2:1. Da je nervoza bezrazložna pokazao je duel u Varšavi gde je u mreži rumunskog tima završilo osam lopti. Zmijevski jedan od junaka naše priče je dao pobedosni gol u Rumuniji, a pogodio je jednom i u revanšu. U narednom kolu rival je bio mnogo ozbiljniji, francuski šampion Sent Etjen. Poljaci su se branili na severu Francuske, onda je Dejna pobegao odbrani "Les Vertsa" i doneo pobedu gostima. Tako je rešen revanš, u prvom meču Francuzi su vodili golom svog bombardera Revelija, ali je Legija golovima Piška i neizbežnog Dejne, za četiri minuta u finišu i pored strašno loše igre stigla do pobede. Žreb ih je nagradio u četvrtfinalu, rival je bio Galatasaraj, sigurno najslabiji tim u žrebu. Turski amateri su preznojili goste na stadionu "Mithat Paša" (to su jasno gotovo zaboravljeni dani slabog turskog fudbala) bilo je 1:1, Briši je u revanšu sa dva gola obezbedio polufinale.

Tako su izbrisali četvrtfinale Gornjika od prošle sezone, a u duel sa holandskim Fejenordom ušli su kao autsdajderi. Prvi meč igrao se na stadionu "Poljske vojske" na dan šale, 1. aprila. Vreme je bilo užasno, nikakvo čudo za poljska proleća, teren je bio prava oranica. Više je odgovaralo Legiji jer je Fejenord bio bolja ekipa, lopta je često stajala u blatu, Poljaci su odbranili 0:0, ali su bili nezadovoljni. Jer, iz takve anti-igre stigli su do šanse za pobedu. "Kici" Briši je šutirao, bio bi to gol da lopta nije stala u kaljuzi, a Zmijevski je uklizao i promašio.

Sledio je revanš, "utakmica života" za Legiju, a desilo se nezamislivo. Kada je ekipa trebalo da otputuje prvo u DDR da igra prijateljsku sa Vorvartsom, koga je Fejenord eliminisao u prethodnoj rundi, na aerodromu u Varšavi tim je zaustavljen. Izvedeni su Zmijevski i saigrač, golman Grotinski, takođe poznat kao "švercer" i kod njih je nađena strana valuta. Pomenuti Grotinski nije skrivao čime se bavi, vozao se po komunističkoj Varšavi Ford Mustangom, kladio na konjske trke, gledali su mu kroz prste, ali je bilo jasno da ne može da živi tako od sportske stipendije.

Kada su privedeni, Zmijevski je priznao da je već švercovao robu iz Italije, kada je Legija prethodnih sezona gostovala na Apeninima, kao da da je posle četvrtfinalne utakmice protiv Galate, iz Istanbula doneo nakit koji je prodao crnoberzijancima. 

Šta činiti? 

Kako bi se izbegao skandal, dopušteno je da Zmijevski i Grotinski putuju sa timom, ali pod posebnom pratnjom tadašnjeg predsednika Legije i vojnog komandanta Varšave, Zigmunta Huše.

Ni to nije bilo sve, pošto su bili uplašeni da će igrači prebeći, pa su dva autobusa vojnika koji su glumili navijače poslata u Roterdam kao obezbeđenje.

"Umesto da igramo utakmicu života, mi smo bili preplašeni", priznali su kasnije fudbaleri Legije. Verovatno bi izgubili i bez toga, posle tri minuta je Van Hanegem savladao Grotinskog, a posle pola sata je sve bilo rešeno. Ali, to je manje važno.

Kada su se igrači pod oružanom pratnjom vratili u Poljsku, Zmijevski i Grotinski su novčano kažnjeni i suspendovani, ispostavilo se da ih je izdao preprodavac deviza kod koga su se snabdeli pred put u Holandiju. Zmijevski više nikada nije bio isti, praktično karijera mu se raspala, posle dve godine otišao je u Ruh, ali ozbiljnu karijeru je završio kada je uhvaćen sa devizama. Grotinski je gore prošao. Golman Legije je praktično ostavljen na cedilu, aktivirane su i strane optužnice, odnosno naplaćeno mu je sve kroz šta mu je gledano kroz prste i na kraju balade je dobio četiri i po godine zatvora. 

Legija više nikada nije bila ista posle skandala, naime, Naime, na sledeću titulu su čekali gotovo četvrt veka, tačnije pad komunizma i mada su 1971. sa ostacima velike generacije namučili Atletiko u četvrtfinalu KEŠ, posle toga su osvojili nekoliko kupova do pada Berlinskog zida, igrali četvrtfinale 1982. Tada su zbog lakog rasporeda (Valerenga i Lozana), prezimili u Evropi, ali ih je lako eliminisao sovjetski prvak Dinamo iz Tbilisija.

Najveći uspeh "Legionara" u vreme rušenja komunizma, bilo je polufinale KPK 1990. Legija je izbacila predstavnika Luksemburga, pa Aberdin, a onda su iznenadili Boškova i Sampdoriju. Pobedili su pred samo 7000 ljudi Italijane u Varšavi, a onda je Kovalčik sa dva gola na Marasiju (za Doriju su strelci bili Vijali i Manćini) odveo "Vojsku" u polufinale. Tu se isprečio Fergi, Poljaci su poveli kod kuće, ali je Junajted sa tri gola okrenuo. U revanšu na "Old Trafordu" bilo je 1:1, ali nijednog trenutka nije postojala dilema ko će u finale u Roterdam.  Uz Kovalčika, u toj generaciji igrali su Smolarčik, Lesijak, Vojčehovski, Jasek Bak, Kuharski.

Na golu je bio Šćešni, i ne, ne grešite, u pitanju je otac sadašnjeg golmana Juventusa, Masij  je u to vreme bio i povremeni reprezentativac Poljske. 

Legija je u ovom veku više na naslovnim stranama u evropskim medijima zbog huligana koji su evropski strah i trepet, igrali su par puta u Ligi šampiona, ali bez nekih rezultata. S obzirom da manje-više dominiraju u Poljskoj, završe posle ispadanja u Ligi šampiona u LE, ove godine su ispali od Dinama iz Zagreba, prošli prašku Slaviju u baražu i u igri su za evropsko proleće. Ako bi ostali neporaženi protiv Lestera, napravili bi veliki korak, jer u poslednjem kolu dočekuju Spartak iz Moskve kod kuće. 

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke