Levski - Simbol Bugarske
“Plavi” daleko od nekadašnjih standarda…

Povezane vesti
Navijači Levskog za sebe vole da kažu da je njihov klub simbol Bugarske, otpora komunizmu, institucija koja je preživela bukvalno sve. Naravno, ovo su romantičarske priče, ali je istina da su vlasti često sa podozrenjem gledale na "Plave" koji su najuspešniji, odnosno najtrofejniji tim u komšiluku.
Menjali su često ime, posle Drugog Svetskog Rata u sovjetskoj tradiciji, policija je preuzela ekipu, nazvala je Dinamo, ali je posle procesa destaljinizacije već u drugoj polovini pedesetih, vraćen naziv po bugarskom revolucionaru i nacionalnom heroju Vasilu Levskom. Oni su za razliku od CSKA uvek skriveno insistirali na bugarskom nacionalizmu, a deo toga je i fudbalska škola koja je uvek bila najbolja u zemlji. Čovek po kome sadašnji stadion Levskog nosi ime je ponikao u fudbalskoj školi. Ovaj napadač, proglašen za bugarskog igrača veka je tragično završio u saobračajnom nesreći početkom sedamdesetih, u 28. godini života.
Njegova generacija je tukla armijski CSKA gde ih je videla, a za taj period je vezan trijumf od 7:2, najveća pobeda u jednom "večitom derbiju" Sofije.
Krajem šezdesetih je ponovo policija stegla kontrolu oko Levskog, pa im je dodat prefiks "Spartak" (došlo je do spajanja sa Spartakom iz Sofije) To se poklopilo sa rađanjem nove generacije sedamdesetih i osamdesetih. Za deset godina uzueli su pet titula prvaka. Ovaj tim je 1976. igrao četvrtfinale Kupa UEFA, i to nakon što su izbacili između ostalih Duizburg, Ajaks na penale, da bi ispali od Barselone. Slavili su protiv Katalonaca u revanšu sa 5:4, jedini su tim uz Bajern koji je u evro-kupovima dao Blaugrani pet golova.
Ista generacija je naredne godine tesno ispala u četvrtfinalu KPK od madridskog Atletika.
Pisali smo, dodupe davno o čuvenom derbiju iz 1985. koji se pretvorio u opštu tuču. U pitanju je bilo finale kupa između Levskog i CSKA, pre toga su "Plavi" dominirali, derbi nisu izgubili dve sezone. Komunisti su posle mučnih scena (sadašnji većinski vlasnik Levskog Nasko Sirakov je bio na terenu, kao i Stoičkov na drugoj strani) raspustili oba kluba, neke igrače doživotno ufaljili, ali na kraju su te kazne izbrisane. Levski je dobio novo ime, Vitoša Sofija koje se održalo do pada zida u Berlinu.
Posle pada komunizma, kreće dominacija, naravno "oslobađanje" je rodilo prezir prema vojničkom CSKA, a Levski je i favorizovan, pa su osvojili tri titule u prvoj polovini devedesetih. Mada, na terenu su bili najbolji, u onom bugarskom timu koji je igrao polufinale SP, bilo je sedam igrača Levskog, od toga četvorica su ponikli u klupskoj akademiji.
No, kako su godine odmicale, bugarski fudbal je bio sve slabiji, korupcija i kriminal nagrizali sport, možemo sigurno da kažemo da je Bugarska zemlja u kojoj je fudbal još gori i nepošteniji nego kod nas. U ovom veku, Levski je pre 20 godina igrao takođe četvrtfinale UEFA Kupa, izbacili su okser, prošli grupu sa CSKA koji je branio trofej, izbacili Partizanovog dželata Artmediju i Udineze, na kraju ih je u top osam izbacio Šalke. Ali, ta generacija sa Borimirovim, Domovčijevskim, Jovovim, Topuzakovim, kao i još par naturalizovanih reprezentativac Bugarske (Vagnerom i Tomašićem) je neuporediva sa sadašnjom.

Jasno, bugarski fudbal se deli na Ludogorecovu eru i ono što se dešavalo pre nje. Od početka prošle godine braća Domušijev sa svojim klubom iz provincije, iz Razgrada vladaju u komšiluku. Levski je bez titule od 2009. of trofeja ima kup iz 2022. godine. Mogu da se podiče da nikada nisu ispali, ali ni doživeli transformaciju kao CSKA Sofija koji se "ujedinio" sa Liteks Lovečom, klubom tajkuna Griše Gančeva.
U ovom veku su često pokušavali sa promenama trenera, Ljupko Petrović je ima čak tri različite avanture, klub je kratko vodio i Ratko Dostanić, na klupi su bili takođe par meseci Slaviša Jokanović, ali i Delio Rosi, Slaviša Stojanović, sada je trener Španac Velaskez. Njega se sećate po epizodama u Udinama i Alavešu, radio je u Saragosi pre dolaska u Sofiju početkom godine. U stručnom štabu i jedno poznato lice Darko Tasevski, bivši reprezentativac Makedonije koji je i igrao za Levski i par godina je u klubu kao pomoćni trener.
Kako smo rekli Nasko Sirakov je većinski vlasnik, pričalo se da će "Repablik" našeg Dragana Šolaka (vlasnici Sautemptona, Geztepea i Valensijena) kupiti većinski paket, ali to se nije desilo.
"Plava lavina" kako ih još zovu su prošle godine završili kao drugi i izborili kvalifikacije za LE. U prvom kolu nemaju baš lakog protivnika, izraelski Hapoel Ber Ševu. Prvi meč u Sofiji je završen bez golova, revanš se igra na neutralnom terenu u Mađarskoj. Izraelski klub dolazi iz pustinje na jugu Izraela (otuda nadimak "Kamile") oni su pre sedam godina bili i prvaci, osvojili par kupova u ovoj deceniji, u prvenstvu bili treći, U ekipi je srpski napadač Igor Zlatanović, Partizanovo dete, igrao je za Makabi Netanju, već dugo je u Izraelu. Kangvu iz Zvezde nije potrebno posebno predstavljati, odoleli su u Bugarskoj nisu bez šansi za prolazak, tim pre što je Levski sa čak pet prosečnih Brazilaca ipak tim koji neće daleko u ovom takmičenju. Pobednik ide na Bragu, možda je šansa kasnije LK, ali Levski u grupnoj fazi nije igrao od 2011. Pre dve godine su savladali baš Ber Ševu u trećem kolu (ali tada su pobedili sa 1:0 kod kuće), da bi u plej-ofu Ajntraht bio prejak.
Priču o duelu Partizana i AEK Larnake imate u drugom članku, crno-beli mogu da budu srećni što su izgubili samo sa 1:0 na ostrvu. Pobednik tog dvomeča će verovatno na Celje, "Grofovi" su tukli Sabah u Azerbejdžanu u prvoj utakmici. Sigurno je u narednom kolu Šerif Tiraspolj, Moldavci su "odučili" Prištinu u prvoj utakmici, pa će "Osice" koji su prava legija stranaca kao i obično igrati u narednom kolu protiv Utrehta. Nacrtan je i derbi druge runde, Šahtjor je u Ljubljani spakovao šest golova finskim "Risovima", Ilvešu, pa će revanš u Tampereu biti formalnost. Posle toga "Rudari" idu na Bešiktaš, to će biti baš zanimljivo.
I Haken je posle pobede u Slovačkoj protiv Trnave blizu, ko prođe posle revanša u Geteborgu ide na Anderleht. Legija u Kazahstan protiv Aktobea nosi 1:0, iza ugla pobednika čeka Banjik Ostrava, nekada veliki čehoslovački tim sa kraja sedamdesetih.
I naposletku, Kluž je odoleo protiv Pakšija, posle remija bez golova, verovatno će "Železničari" slaviti u Transilvaniji, u drugom kolu boljeg iz ovog sudara komšija čeka Lugano. Imamo već jedan par druge runde, Mitjitland je favorit protiv škotskih Hibsa.
0 Komentara