Liverpul i Real Madrid - veza sa zvukom „Bitlsa“

Autor: Milovan Longinov
sreda 27.11.2024.
11:45
Izvor: Sportske.net

Mnogo pre začetka rivalstva klubovi su imali zajedničke idole.

Povezane vesti

Bitlmanija je termin nastao u prvoj polovini šezdesetih godina sa ciljem da opiše fanatizam strastvenih obožavalaca „Bitlsa“ i neverovatnu popularnost benda koji je slovio za omiljeni u to vreme.

Tih godina planeta je ludela za muzičkom grupom iz Liverpula, a čuvena četvorka u sastavu Džon Lenon, Pol Makartni, Džorž Harison i Ringo Star punila je koncertne dvorane gde god bi se pojavila u svetu.

Talas oduševljenja „Bitlsima“ nije zaobišao ni Madrid čiji fudbaleri su se tokom sedme decenije prošloga veka isticali po frizurama karakterističkim za britanski rok sastav.

U najvećem prestoničkom klubu Real Madridu tih godina je vladao trend domaćih fudbalera pa je postava uglavnom bila sačinjena od Španaca koji su činili tzv. „Yé-yé“ tim.

Ovaj naziv upravo potiče iz prepoznatljivog stiha čuvene pesme „She loves you“ u izvođenju „Bitlsa“ pa je jasno da je u tom vreme vladala neraskidiva veza između kraljevskog kluba i poznatog muzičkog sastava iz Liverpula.

Najbolji primer za to je naslovna strana sportskog lista „Marka“ gde četvorica fudbalera Real Madrida poziraju u stilu članova omiljenog muzičkog benda.

Onda ne bi trebalo da čudi što je 1966. godina označila prekretnicu u postojanju oba sastava. Real Madrid je te godine trijumfom protiv Partizana na „Hejselu“ osvojio šestu titulu evropskog šampiona, dok su „Bitlsi“ u avgustu održali svoj poslednji koncert.

Marta te godine Džon Lenon je izjavio da su „Bitlsi“ popularniji od Isusa Hrista, baš u vreme kada su fudbaleri Reala eliminacijom Anderlehta prošli u polufinale Kupa šampiona.

Ispostaviće se da je trofej evropskog šampiona iz spomenute 1966. godine bio poslednji pre višedecenijske pauze, a ona je mogla biti makar upola kraća da 1981. godine nisu poraženi u finalu od Liverpula.

Mada je kraljevski klub i tokom šezdesetih godina gubio finala, neuspesi su brzo bivali zaboravljeni jer se nedugo potom ukazivala nova prilika. U slučaju okršaja sa rivalom iz grada „Bitlsa“ okolnosti su bile drugačije jer je finale došlo nakon deceniju i po pauze.

Prelaz iz sedamdesetih u osamdesete godine prošlog veka označio je dominaciju engleskih klubova, oličenu u impozantnih šest titula u nizu ekipa sa Ostrva, a ovaj niz nisu mogli prekinuti ni izabranici Vujadina Boškova koji su poklekli od Liverpula na „Parku prinčeva“.

Engleski velikan, predvođen čuvenim trenerom Bobom Pejslijem igrao je svoje treće finale, okončavši ga trijumfalno zahvaljujući pogotku vihornog levog beka Alana Kenedija čija fotografija sa ispruženim rukama i danas zauzima važno mesto u klupskoj istoriji.

Ko zna u kom pravcu bi se istorija Real Madrida odvijala da je viđen drugi ishod meča u Parizu, ali su godine nakon poraza od Liverpula pokazale da uticaj kraljevskog kluba više nije isti kao u eri kada su svetskom muzičkom scenom dominirali „Bitlsi“.

Početkom osamdesetih „Bitlsi“ su odavno bili rasformirani, ali je antologijsko finale protiv Liverpula učvrstilo Realovu vezu sa ovim gradom budući da će u nadolazećem periodu klubovi odigrati još mnogo značajnih utakmica.

Najvažnija će svakako biti dva finala Lige šampiona, oba rešena u korist kraljevskog kluba. Prvo finale odigrano u Kijevu krajem maja 2018. godine fudbaleri kraljevskog kluba dočekali su kao dvostruki uzastopni evropski šampioni, dok je atraktivni Liverpul na čelu sa harizmatičnim Jirgenom Klopom želeo da pomrsi konce favoritu.

Znajući da je druga polovina prošle decenije protekla u surovoj dominaciji Real Madrida, većina fudbalskih zaljubljenika je toga dana bila uz Liverpul čiji ofanzivni stil igre je sa napadačkom trojkom Salah-Firmino-Mane mogao da pobedi svakog.

Namazaniji Real (čitaj Ramosova povreda Salaha) i potpuna dekoncentracija Liverpulovog golmana Lorisa Karijusa omeli su „Crvene“ da šesti put postanu evropski šampioni budući da je meč okončan rezultatom 3:1 za kraljevski klub.

Branilac titule je poveo nakon pogotka Karima Benzeme posle očajnog poteza golmana Liverpula. Mane je na Lovrenovu asistenciju poravnao rezultat, a sve je bilo gotovo kada je Geret Bejl sa dva majstorska pogotka rešio pitanje pobednika.

Četiri godine kasnije Liverpul je u Parizu vrebao osvetu, verujući da ga je titula evropskog i engleskog šampiona u međuvremenu dovoljno okuražila da znatno zrelije pristupi sudaru protiv Real Madrida na „Sent Deniju“.

Zaličilo je da Klopovi izabranici mogu da bace kralja na kolena, ali je te večeri u Parizu golman španskog velikana Tibo Kurtoa začarao mrežu i onemogućio ofanzivcima Liverpula da probiju bedem.

Real Madridu bila je dovoljna snalažljivost Vinisijusa na drugoj stativi pa da reši pitanje pobednika nakon oštrog prizemnog centaršuta Federika Valverdea.

Liverpulov krah u gradu gde je četiri decenije ranije pobedio Real Madrid, značajno je poremetio krajnji utisak Jirgena Klopa kada je proletos napustio „Enfild“.

Nemački stručnjak je, evrocirajući uspomene tokom živopisnih devet godina u gradu „Bitlsa“, poručio da ostaje žal za porazima koji su uticali da trofejna sala Liverpula za vreme njegovog mandata ne bude popunjena u skladu sa željama.

Porazi u spomenutim finalima bili su nesumnjivo najbolniji, ali po navijače Liverpula nažalost tek jedni u nizu u ovom veku pošto je odnos u međusobnim duelima u velikoj meri na strani Reala.

Najbolnije je bilo februara prošle godine kada je svega devet meseci nakon finala Lige šampiona Real Madrid gostovao Liverpulu u prvom meču osmine finala elitnog fudbalskog takmičenja.

Zaličilo je da će Klopovi izabranici pružiti značajniji otpor na „Enfildu“, a sve je slutilo da će se to i obistiniti nakon golova Darvina Nunjeza i Mohameda Salaha u ranoj fazi meča.

Ispostavilo se da je napadački tandem „Crvenih“ samo razljutio goste iz Madrida koji su golovima dvostrukih strelaca Benzeme i Vinisijusa i njegovog zemljaka Edera Militaa slavili sa ubedljivih 5:2.

Kraljevski klub je prolaz dalje protiv Liverpula izborio i četvrtfinalu Lige šampiona za sezonu 2020/21 kada je zahvaljujući golovima dvostrukog strelca Vinisijusa i Marka Asensija slavio u prvom meču kod kuće 3:1.

Real je slavio u oba meča grupne faze elitnog fudbalskog takmičenja za sezonu 2014/15, dok sećanje Liverpulovih navijača na poslednju radost protiv kraljevskog kluba datira još pre deceniju i po.

Bilo je to u sezoni 2008/09 kada su izabranici Rafaela Beniteza nakon minimalnog trijumfa na „Santjago Bernabeu“ u osmini finala Lige šampiona deklasirali kraljevski klub u revanšu slaveći sa ubedljivih 4:0.

Bilo je to u poslednjoj sezoni Ćabija Alonsa na „Enfildu“ pre nego što će leta 2009. godine pristupiti timu Real Madrida.

Fernando Alonso i Stiven Džerard bili su nerešiva enigma u potopu kraljevskog kluba, a tačku na meč stavio je Andrea Dosena sjajnim udarcem u finišu meča.

U sastavu Liverpula te kasne zime osim Alonsa našao se i Alvaro Arbeloa, koji će se istog leta pridužiti kraljevskom klubu, nastavljajući tradiciju koju su prethodno započeli Stiv Mekmanaman, Majk Oven i Jerži Dudak.

U suprotnom pravcu najpoznatniji je transfer čuvenog španskog golgetera Fernanda Morijentesa čiji boravak na „Enfildu“ nije bio ni blizu berićetan kao u madridskom velikanu.

Dva kluba će ove srede od 21 sat na „Enfildu“ nakon godinu i po dana ponovo izaći na teren. Biće to u meču 5. kola Lige šampiona koji daleko raspoloženiji dočekuje Liverpul pa verujemo da je vreme konačno došlo da Real padne u meču gde se očekuje umeren broj golova.

 

 

 

 

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke