Malme - Hotonova rapsodija u plavom

Autor: Nemanja Janošev
utorak 13.08.2024.
10:30
Izvor: Sportske.net

Te 1979. godine klub iz Skanije proslavio švedski fudbal

Povezane vesti


Prelaz iz sedamdesetih u osamdesete godine prošlog veka upamćen je po impresivnim rezultatima engleskih klubova na međunarodnoj sceni.

Rekord od čak šest uzastopnih osvajača Kupa šampiona iz ove zemlje (1977-1982) nijedna država nije uspela da nadmaši, a među engleskim „žrtvama“ tih godina našao se i najuspešniji švedski tim Malme.

„Nebeskoplavi“ iz trećeg po veličini grada u Švedskoj ušli su te 1979. godine u istoriju evropskog fudbala kao prvi klub iz nordijskih zemalja koji je igrao finale Kupa šampiona.

Sve do čuvene sezone 1978/79 niko nije uzimao Malme za ozbiljnog evropskog rivala, uprkos tome što je klub iz Skanije dominirao švedskim fudbalom tih godina.

Iako je Malme i ranije imao inostrane trenere, niko tako dubok trag nije ostao kao čuveni Bob Hoton, engleski stručnjak koji je inovativnim pristupom uveo revoluciju u švedski fudbal.

Uprkos tome što su „Nebeskoplavi“ bili sačinjeni isključivo od domaćih fudbalera, osoben stil igre tih godina pod Hotonovim vođstvom načinio ih je atipično švedskim klubom.

Visoka zadnja linija, zonska odbrana, istančan osećaj za ofsajd zamke i efektno kreirani kontranapadi bili su odlika Malmeove igre pre skoro pola veka.

U čuvenoj sezoni na putu do finala Kupa šampiona protiv Notingema padali su redom Monako, kijevski Dinamo, Visla iz Krakova i bečka Austrija.

Francuski šampion je nakon meča bez golova u Švedskoj slomljen trijumfom od 1:0 na stadionu „Luj II“, a nakon izborene „nule“ u Harkovu, sovjetski velikan poražen je u Skaniji sa 2:0.

Usledili su pravi mečevi za uživanje protiv najvećeg poljskog kluba Visle, a poraz od 2:1 u Krakovu nije mnogo uzbudio Hotonove izabranike pred revanš dve nedelje kasnije.

Duel odigran krajem marta ostaće upaćen po rapsodiji koju su „Nebeskoplavi“ priredili svojim navijačima u ubedljivoj pobedi protiv Visle sa 4:1. Junak velike pobede bio je trostruki strelac Andres Junber, kojeg su zbog fudbalskog umeća tih godina prozvali Puškaš.

Eliminacijom Austrije u polufinalu već je ispisana istorija švedskog fudbala, a kruna je usledila finalom na „Olimpijskom stadionu“ u Minhenu protiv engleskog Notingema.

Mladi Hoton se tako našao u prilici da pred očima ostrvske javnosti postane najomraženija ličnost u domovini, ali su fudbaleri Notingema bili suviše jaki i slavili sa 1:0.

Izabranici legendarnog Brajana Klafa bili su mnogo moćan rival za Malme, a najveće probleme odbrani švedskog tima pravili su krilni fudbaleri Trevor Frensis i Džon Robertson.

Upravo je nakon njihove kombinacije Frensis glavom na drugoj stativi savladao Jana Melera, a samo zahvaljujući sreći izaostao je ubedljiviji rezultat na strani engleskog predstavnika.

Ispostavilo se da je impresivan put do finala bila svojevrsna „labudova pesma“ za Hotonove momke pošto će odlaskom vrsnog engleskog stručnjaka krajem 1979. godine klub ući u fazu stagnacije.

Naredna titula je osvojena tek 1986. godine pod vođstvom Roja Hodžsona, ali je već u prvoj rundi Kupa šampiona švedski klub eliminisan od Anderlehta.

Kraj osamdesetih godina ostaće upamćen po duelima protiv Intera. Malme je već u prvoj rundi Kupa šampiona za sezonu 1989/90 eliminisao slavni milanski klub, što je bila svojevrsna osveta „Neroazurima“ za tesan poraz godinu dana ranije u Kupu UEFA.

Klub je nakon toga ušao u dugogodišnji period bez titule pa se uglavnom takmičio u Kupu UEFA gde je u veoma kratkom razmaku dvaput eliminisan od splitskog Hajduka.

Na zapaženiji rezultat čekalo se do sezone 2014/15 kada je Malme prvi put igrao grupnu fazu Lige šampiona, ali je posle šest mečeva završio na poslednjem meču uz trijumf protiv Olimpijakosa kao jedini vredan spomena.

Ništa bolje nije bilo ni naredne sezone kada su mrlju na slavnu istoriju bacili ubedljivim porazom protiv Real Madrida 8:0, svega dve nedelje pošto su doživeli „petardu“ protiv PSŽ-a.

U sezoni 2021/22 osvojili su svega jedan bod u konkurenciji Juventusa, Zenita i Čelsija, a ovog leta traže priliku da se posle tri godine vrate u fudbalsku elitu.

Evropsku jesen su već obezbedili, ali je pitanje u kom takmičenju. Remi protiv PAOK-a 2:2 kod kuće u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona ne budi ogromne nade pred revanš u Solunu, ali nije ni sasvim loš rezultat.

Očekuje se prava borba za plasman u plej-of, a goleada u Grčkoj ne bi trebalo da izostane sudeći po razvoju događaja u Švedskoj.

 

 

 

 

Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke