Moskovska jesen - Deki na Marka!

Autor: Aleksandar Obrenović
subota 02.11.2024.
09:00
Izvor: Sportske.net

Derbi dva najveća prestonička kluba

EPA-EFE/STRINGER
EPA-EFE/STRINGER

Povezane vesti

Kada igraju Spartak i CSKA u pitanju je svakako derbi dva najveća moskovska kluba, i najuspešnija u Rusiji. Jasno, poslednjih 15-tak godina su promenili sliku ruskog fudbala pojavom ultra bogatog Zenita, ali svejedno, u prestonici srca brže kucaju kada se "Konji" sudare sa "Mesom".

CSKA zovu "Konji" jer im je nekadašnji stadion bio na mestu konjušnica, dok je "Meso", to verovatno znate, nadimak Spartak jer su oni sindikalni klub i ponosno ističu da nikada nisu imali veze sa komunističkim režimo. Osnovali su ga zaposleni u industriji mesa.

Oba kluba imaju nerašćišćene račune sa "policijom" ili "Smećem" kako pežorativno zovu moskovski Dinamo. Spartak jer su Nikolaja Starostina najvećeg igrača i trenera kluba oterali u Sibir za vreme Staljina, kada je šef tajne policije Lavrentije Berija želeo da vlada sa Dinamom. CSKA naravno kao klub vojske uvek sa podozrenjem gleda na drugu oružanu silu, policiju.

CSKA se kroz istoriju služio jednostavnim mehanizmom, pozovu igrača u vojsku i on automatski pređe u njihov klub. Tako su otimali fudbalere Spartaku, ali i drugi klubovi nisu bili pošteđeni.

Međutim u SSSR Spartak je imao veće rivalstvo sa Dinamom iz Kijeva. Razlog je što ovaj moskovski klub ima najviše navijača u Rusiji i posmatran je kao zastava naroda u sudaru sa rivalima iz Ukrajine koji su bili dominantni sedamdesetih i osamdesetih u SSSR ligi.

Ipak, osamdesetih je CSKA usled loših rezultata počeo da okuplja "neprijateljske elemente" na tribinama. To su bili začeci huliganiuzma, što je kasnije rezultiralo krvavim obračunima dve najbrojnije grupe navijača devedesetih.

Upravo je po padu komunizma Spartak počeo sa surovom dominacijom. Tamo negde početkom devedesetih CSKA osvaja (1991. godine) prvu titulu posle više od dve decenije. Ali, od 1992. i samostalne ruske lige, Spartak je za 10 godina osvojio devet titula prvaka.

I činilo se da tome nema kraja, Oleg Romancev je vladao sa svojimm "Gladijatorima", Beščasnikom, Cimbalarom, Titovom, Juranon, Onopkom i ostalima, ali se onda pojavio CSKA!

Oni su 2002. sa Valerijem Gazajevim na klupi, braćom Berezutski, Semakom, Popovom, timom uglavnom napravljenim od Rusa bili ispred Spartaka, ali iza Lokomotive. Već 2003. osvajaju istorijsku titulu, prvu u samostalnoj Rusiji. Ključ je bilo dovođenje Ivice Olića. Stiže i Vagner Lov, par godina kasnije i naš Krasić. Osvojen je Kup UEFA, a "Armija" od 2003. do 2007. uspeva da tri puta bude prva. Iza svega stoji Jevgenij Giner, tajkun i čovek blizak vlasti. Lete optužbe iz Spartaka da kupuje sve, pa i titule, a Leonid Fedun i njegovi ortaci, takođe jaki biznismeni ne uspevaju da vrate titulu "Mesu". Stiže novi krupni igrač, Putinovi drugari iz "Petra", pa od prve titule 2007. do sada, za 17 godina, Zenit uspeva da prođe kroz cilj prvi čak devet puta. Oni vladaju već šest godina, poslednji put pre njih je prvak bila Lokomotiva, a godinu pre toga, 2017. je slavio Spartak. Masimo Karera, bivši igrač Juventusa i Konteov pomoćnik je bio na klupi, zvezde tog tima su bili Kvinsi Promes i najbolji strelac Ze Luiš bombarder sa Kape Verde. Ruski nukleus su činili Glušakov, Zobnin, Kombarov, Džikija.

Ali, to je bila samo jedna svetla tačka, ubrzo se Spartak vratio u melanholiju, a treneri su se menjali, Kononov, pa stranci sadašnji selektor Belgije Tedesko, Portugalac Rui Vitorija, pa trenutno trener Torina Vanoli, Španac Abaskal i od maja Deki Stanković. I bivši kapiten Srbije je pod salvom kritika, Spartak je tek šesti, o borbi za titulu nema ni govora.

CSKA takođe ne može da drži korak sa vodećim timovima, Krasnodarom i večitim šampionom Zenitom. Oni poste više nego "Meso". Naime, "Konji" su poslednji put bili prvaci 2016. sa Leonidom Slutskim na čelu (njegova poslednja sezona posle sedam godina na klup). Koliko je to davno bilo neka posvedoči da su još igrali Bambi Tošić, Musa i Seidu Dumbia. Doduše narednih godina je CSKA bio vicešampion, posle perioda u kom je Belorus Gončarenko bio četiri sezone na klupi, kratko ih je vodio Ivica Olić, a onda je na klupu seo Vladimir Fedotov.

Sada je klupu preuzeo naš Marko Nikolić kome je ovo drugi posao u Rusiji posle Lokomotive. U timu su Gajić i Zdjelar, tu je i zaboravljeni bosanski veteran Pjanić. Kod Dekija u Spartaku je Srđan Babić, pa je na neki način ovo srpski derbi. Poznato je da su i naša dva najveća kluba bliska sa moskovskim velikanima, Zvezda sa Spartakom, Partizan sa CSKA.

Tri od poslednja četiri meča su završena remijem u prvenstvu, sada podela bodova ne odgovara nikome. CSKA je bio u seriji trijumfa početkom decenije, ali od februara 2022. nisu pobedili Spartak. Računajući i poraz u proleće 2022. u četvrtfinalu kupa pet mečeva ne znaju za pobedu.

Slabije pratimo rusku ligu zbog toga jer zbog sankcija ne vodi nigde, ove sezone kako rekosmo Krasnodar ređa pobede, ali Zenit i dalje ostaje favorit. Dobro gura Lokomotiva sa bivšim selektorom mlade reprezentacije Galaktionovim. Iza nji je Dinamo koji ima dosta stranaca, u "policiji" je i omladinski reprezentativac Srbije Milan Majstorović.

Nekadašnji prvak od pre 15-tak godina, tatarski Rubin je u sredini, pri dnu je Pari (nekadašnji Nižnji Novgorod), Saša Ilić je nedavno dobio otkaz, na dnu su Kimki iz Podmoskovlja, Fakel Voronjež, Čečeni iz Groznog i Orenburg. Ako ne znate, ove godine u ligi su prvi put i Dagestanci, Dinamo Mahačkala (ranije je Anći predstavljao ovu rusku republiku), pa Akron Toljati (tamo prave Lade) takođe debitant. Samaru i Rostov znate.


Ne propustite

Preporuka za vas

Obavezno pročitati

WEB preporuke