Nemačke bajke sa (ne)srećnim krajem - kako smo zavoleli DFB Pokal?
Srbin rastužio berlinske studente, drugoligaši sa trofejom, utakmica koja je prodala De Brujnea…

Povezane vesti
Fudbal kao igra stekao je veliku popularnost između ostalog i zbog neretkih iznenađenja, a takmičenje u Kupu Nemačke jedno je od onih koji praktično svake sezone donesu neki šokantan rezultat. U ovogodišnjem izdanju, videli smo tri neočekivane eliminacije Bajera Leverkuzena, Kelna i Herte od amatera Elversberga, drugoligaša Jan Regensburga i trećeligaša Ajntrahta iz Braunšvajga. Najmasovnije nemačko fudbalsko takmičenje nastavlja se u utorak i sredu i to parovima drugog kola, što je dobra prilika da se podsetimo i na neke senzacionalne osvajače i finaliste.
Ne dešava se često da drugoligaši stignu do trofeja namenjenog najboljem u kup takmičenjima, ali upravo to je pošlo za rukom Hanoveru u sezoni 1991-92. Popularni "Crveni" su veći deo svoje istorije proveli na klackalici između prve i druge lige, a tada su u DFB Pokal ušli kao članovi Bundeslige 2 Sever. Ekipu su predvodili dugogodišnji reprezentativc Danske i Poljske Mihael Šjenberg i Roman Vojčički, kapiten Karsten Zurman, ali i nekadašnji napadač Partizana Miloš Đelmaš. Put se otvorio nakon prve runde i ubedljive pobede nad berlinskim Maratonom od 7:0, da bi potom usledili podvizi u gostima Bohumu i Dortmundu gde su slavili identičnim rezultatom, 3:2. Klubovi iz elite Uerdingen i Karlsrue su potom došli u Hanover gde su bili eliminisani minimalcem i tada je navijačima bilo jasno da njihov tim možda može i do senzacije. Čitav grad i dalje priča o legendarnom finalu protiv Menhengladbaha u finalnom meču u Berlinu, kada je Hanover nakon 120 minuta bez pogodaka pobedio na penal 4:3 i tako postao prvi klub van Bundeslige koji je osvojio Kup Nemačke.
Nemci na novu senzaciju u Pokalu nisu čekali dugo, već naredne sezone amaterski tim Herte koji se takmičio u trećem rangu takmičenja uspeo da je da stigne u finale. Tim sastavljen od studenata, učenika i radnika eliminisao je niželigaša Haidelberg sa 3:0. Prva velika senzacija dogodila kada je novajlija u Bundesligi morao da položi oružje pred amaterskom ekipom koja je dobila sa 4:2, da bi momci iz glavnog grada Nemačke nakon toga izbacili aktuelnog branioca titule Hanover rezultatom 4:3. Izabranici Johema Cigerta, inače tada zaposlenog kao poreski inspektor, preskočili su još jednog bundesligaša (Nirnberg) sa 2:1, a potom i drugoligaša Čemnicer u polufinalu identičnim rezultatom. Cigert se tada požalio medijima da ga na poslu sada čeka gomila papira koje treba da odradi jer su njegovi fudbaleri uspeli da stignu do samog finala. Tamo ih je sačekao Dragoslav Stepanović, popularni Stepi vodio je Bajer Leverkuzen koji se mučio i na kraju ipak slavio golom proslavljenog Ulfa Kirstena u 77. minutu meča. Ako je amaterima iz Berlina bilo za utehu, klubu su zaradili 860.000 nemačkih maraka, što je bilo više od sume koju je prvi tim zaradio u kup takmičenjima od osnivanja kluba. Od momaka koji su nosili ekipu, najdalje je stigao Karsten Ramelov koji je bio i finalista SP 2002. godine sa reprezentacijom Nemačke.
Sezona 1994-95 umalo je donela šokantan rasplet koji se nazirao sve do finala. Ovoga puta, u glavnoj ulozi bio je Volfsburg, tada član Bundeslige 2. Predvođeni sa klupe Gerdom Rogensakom, "vukovi" su kup kampanju započeli lakom pobedom nad amaterima Šalkea sa 2:0. Usledile su dve velike drame koje su pripale Volfsburgu – prva u Frankfurtu protiv Ajntrahta kojeg je drugoligaš izbacio posle boljeg izvođenja penala, a druga u selu u Frankoniji gde je nakon 1:1 u regularnom delu meča na penale eliminisan Vestenbergsgrojt. Gostujuća turneja "vukova" nastavljena je u Minhenu gde je poražen amaterski tim Bajerna 2:1, kao i bundesligaš Keln minimalcem za veliko finale na Olimpijskom stadionu u Berlinu. Pred skoro 76.000 ljudi na tribinama, Volfsburg pak nije mogao ništa jer je Borusija iz Menhengladbaha lako slavila sa 3:0. Bila je to paklena ekipa Menša koju je kao kapiten predvodio Štefan Efenberg, uz njega su bili još i Patrik Anderson, Martin Dalin, Hajko Herlih…
Dvanaest godina kasnije, nemačka kup-bajka ovoga puta ima srećan kraj. Nirnberg je imao sezonu iz snova nakon što je Bundesligu završio na šestoj poziciji, uspeo je da osvoji svoj četvrti kup u istoriji kluba. Simpatična ekipa Hansa Mejera igrala je veoma čvrst i disciplinovan fudbal u kojem igrači baš i nisu “umirali” u lepoti. Najbolji strelac Ivan Saenko, Čeh Tomaš Galašek, Marek Mintal, Jan Kristijansen samo su neka od imena koja su navijačima Nirnberga ostala upamćena za sva vremena. Mimimalac u Klopenburgu, zatim pobeda od 2:1 nakon produžetaka u Paderbornu i penal-drame protiv Unterahinga i Hanovera odvele su "Stare šampione" u polufinale gde su razbili Ajntraht iz Frankfurta sa 4:0. Tradicionalno, finale Pokala igralo se u Berlinu, a na drugoj strani terena našao se šampion zemlje Štutgart sa verovatno i najjačom ekipom u istoriji kluba. Tomas Hiclšperger, Kakau, Sami Kedira, Rikardo Osorio, Timo Hildebrand i tada talentovani Mario Gomez činili su okosnicu "švaba" koji su i poveli u finalu golom Kakaua. Usledio je preokret u režiji Mintala i Engelharta, da bi Pardo sa penala odveo meč u produžetke. Štutgartu je presudio Kristijansen u 109. minutu za veliku radost navijača kluba koji se smatra starom fudbalskom aristokratijom u Nemačkoj jer je trofeje osvajao i pre Drugog svetskog rata.
Dvadeset godina posle gorepomenutog finala, Volfsburg je konačno dočekao da osvoji Kup Nemačke pre sedam godina. Ovoga puta, "vukovi" su imali fantastičan tim koji je, kada se pogleda sa vremenske distance, bio pun asova. Kevin De Brujne, Ivan Perišić, Luis Gustavo, Andrea Širle, Rikardo Gomez – fudbaleri koji su nakon toga napravili velike fudbalske karijere činili su temelj ekipe koju je predvodio Diter Heking. Posle preživljenje penal-drame u Darmštatu, usledile su rutinske pobede nad Hajdenhajmom i Lajpcigom, a onda i minimalna pobeda protiv Frajburga. Polufinale sa Arminijom ispalo je zapravo i najlakše u čitavoj priči jer je Volfsburg sigurnom pobedom od 4:0 lako stigao do finala. Tamo ih je sačekala Borusija Dortmund Jirgena Klopa koji je malo pre toga vodio tim u finalu Lige šampiona. Bio je to nešto izmenjeniji sastav, ali ništa manje kvalitetan jer su ga činili Marko Rojs, Pjer-Emerik Obamejan, Mats Humels, Neven Subotić, Ilkaj Gundogan… Odmah na početku meča, pogodio je Obamejan što je, čini se, dodatno motivisalo "vukove" da ubrzo u potpunosti preokrenu rezultat u svoju korist. Sve je praktično bilo gotovo posle prvih 45 minuta, prvo je pogodio Luis Gustavo, potom De Brujne, da bi Dost u 38. minutu zapečatio sudbinu "milionera". Bila je to utakmica koja je, tvrde mnogi, "prodala" Kevina De Brujnea u Mančester siti, nakon čega je Belgijanac postao jedan od najboljih vezista na svetu.
Nema dileme da će DFL Pokal i u ovom izdanju izroditi neke nove zvezde svetskog fudbala, ali fudbalski romantičari se nadaju da vreme čuda još nije prošlo, te da bismo mogli videti i neko veliko iznenađenje u samoj završnici nemačkog kupa.
0 Komentara